Aj keď sú malé, dokážu zachrániť život svojim starkým
Cievna mozgová príhoda, ktorá postihu veľmi mnohých ľudí, sa dá liečiť, ale ľudia s príznakmi sa musia včas dostať k lekárskej zdravotnej starostlivosti. A to sa často nedeje. Autori medzinárodného projektu Hrdinovia FAST/ FAST Heroes sa rozhodli zvýšiť povedomie o príznakoch mozgovej mŕtvice. Začali od tých najmenších: Hravou formou sa učia rozpoznať, ak sa so starkým niečo deje a hneď pomôcť – zachrániť život, stať sa hrdinom.
Často ide najmä o čas…
Moderná medicína napreduje. Dokáže liečiť aj stavy, ktorým sme v nedávnej minulosti nevedeli pomôcť. Napriek tomu sa mnohým ľuďom nedostane včasnej lekárskej pomoci – a zomrú. „Jeden zo štyroch z nás prekoná v živote cievnu mozgovú príhodu. Celosvetovo ide o druhú hlavnú príčinu smrti a tretiu najčastejšiu príčinu zdravotného postihnutia. Cievna mozgová príhoda sa však dá liečiť – ak zareagujeme včas a čo najrýchlejšie zabezpečíme postihnutému prístup k lekárskej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje neurologička, prof. Dr. Sheila Martinová zo Svetovej organizácie pre mozgové príhody (WSO). „Je preto nevyhnutné zvyšovať povedomie o príznakoch mozgovej mŕtvice a to aj u cieľovej skupiny detí.“
Nedávna štúdia publikovaná v časopise BMC Emergency Medicine ukázala, že iba 23 % pacientov s mozgovou príhodou si správne uvedomilo, že ich telo práve prekonáva mŕtvicu. Iba 11 % z nich si však zavolalo lekársku pomoc. Šesť z desiatich pacientov zavolalo najskôr svojmu príbuznému alebo priateľovi so žiadosťou o radu, čo majú robiť, avšak iba tretina z nich dostala správnu informáciu – teda, aby okamžite zavolali prvú pomoc…
FAST – tvár, ruky, reč a čas
Všeobecne nedostatočnú znalosť o náhlych príznakoch mŕtvice sa rozhodli zmeniť autori celoeurópskej iniciatívy Hrdinovia FAST/ FAST Heroes. Cieľom iniciatívy, je naučiť deti v materských a základných školách rozpoznávať príznaky cievnej mozgovej príhody. Projekt Hrdinovia FAST, realizovaný pod odbornou garanciou Svetovej organizácie pre cievne mozgové príhody (WSO) a iniciatívy Angels, sa snaží hravou formou vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody a naučiť ich zavolať včas prvú pomoc. Na Slovensku záštitu nad kampaňou prevzalo Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR.
V rámci kampane FAST Heroes sa deti prostredníctvom zábavných a interaktívnych animovaných materiálov, kníh a videa naučili pod vedením učiteľov alebo rodičov rozpoznávať základné príznaky cievnej mozgovej príhody a včas privolať prvú pomoc. Napokon tie príznaky v angličtine pomenúva aj skratka kampane FAST: F znamená tvár, A – končatina, S – reč, T – čas.
„Sú to práve starí rodičia, ktorí trávia veľa času s deťmi – svojimi vnúčatami. Starí ľudia patria medzi najrizikovejšiu skupinu ľudí z hľadiska ohrozenia cievnou mozgovou príhodou. Aj preto je tento vzdelávací program určený práve malým deťom, aby sa stali záchrancami svojich starých rodičov – hrdinami FAST – a dokázali včas zavolať prvú pomoc,“ vysvetľuje Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život.
Vďaka programu dieťa spozná, ak sa niečo deje s jeho starkým, a v prípade potreby zavolá 112. Učebné moduly kampane sa sústreďujú okolo animovaných postáv, starých rodičov a ich vnuka. Deti sa hravou formou učia o troch kľúčových príznakoch mŕtvice: ústnom kútiku, ktorý náhle padne na jednu stranu, ruke, ktorá náhle zoslabne a reči, keď človek zrazu nedokáže rozprávať – a tiež o dôležitosti času, teda potreby okamžitého privolania záchrannej služby. K pochopeniu týchto príznakov a následnému privolaniu pomoci pomáha aj animované video:
Aby deti učenie ešte viac bavilo, vymysleli autori projektu aj medzinárodnú súťaž…
Naši drobci dokážu zachrániť život
U nás sa postarala o vnesenie projektu do života pacientska organizácia Sekunda pre život a agentúra Grape PR. Deti zo slovenských materských a základných škôl sa veľmi aktívne zapojili do celoeurópskej iniciatívy Hrdinovia FAST. Do päťtýždňového vzdelávacieho programu sa cez oficiálnu webovú stránku https://bit.ly/hrdinovia 112 prihlásilo viac ako 146 slovenských škôl, 266 tried. 5 300 detí získalo už tento školský rok certifikát FAST HEROES a Slovensko je druhou najúspešnejšou krajinou, čo sa týka počtu zapojených škôl (prepočet na 100 000 obyvateľov). Dokonca spomedzi súťažiacich škôl sa naša Základná škola v Liesku s učiteľkou Lenkou Rehákovou umiestnila v medzinárodnom hodnotení na 1. mieste. Slovensko zároveň obohatilo medzinárodný projekt o vlastnú hymnu. Stala sa ňou pieseň s názvom 112, ktorú naspievala Mária Podhradská s Richardom Čanakym zo Spievankova (https://www.youtube.com/channel/UCqGxo1Mp2RFKqwNxZwE4iyA). Pesnička zarezonovala aj v iných krajinách.
Mimoriadne dôležité je to, že malí absolventi programu vedia rýchlo a správne reagovať a včas pomôcť. Sú pripravení stať sa skutočnými záchrancami života. Iste to v prípade potreby uplatnia aj počas prázdnin, ktoré budú mnohé detí tráviť aj so svojimi starkými.
Ľubica Fidesová z Grape PR ešte na záver dodáva: „Kampaň je síce zameraná na deti vo veku päť až jedenásť rokov, vo výsledku však zasiahla celé rodiny.“ Rodičia i starí rodičia sa tiež spolu s deťmi stávajú vďaka projektu pozornejší a lepšie pripravení správne a bez váhania pomôcť ľuďom vo svojom okolí pri náhlych príznakoch cievnej mozgovej príhody.
Zdroj: www.grapepr.sk