Dlho očakávaná kniha o juhokórejskej hudobnej skupine BTS (Beyond the Story)

0
427
BTS hudobná skupina kniha

BTS zvládli vystúpenie na Grammy s dokonale prepracovanou choreografiou, akoby predvádzali scénu z filmu Mission: Impossible. Keď V hodil svoju kartu a Jung Kook predstieral, že ju chytil v letku, vypukol jasot, ktorý sa stupňoval, keď členovia vychádzali na pódium. Nasledovala tanečná časť, v ktorej sa členovia vyhýbali laserovým lúčom a predvádzali ďalšie triky s kartami. Keď napätie vrcholilo, vyzliekli si saká.

Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS je prvou oficiálnou publikáciou, ktorá vyšla k 10. výročiu BTS. Skupina sa významne zaslúžila o šírenie osvety o témach ako sú sebaúcta, či duševné zdravie medzi mladými ľuďmi.

BTS je juhokórejská hudobná skupina, ktorá má sedem členov. Debutovali v roku 2013 s albumom 2 Cool 4 Skool. Pôvodne vznikli ako hip-hopová, skupina, ale momentálne tvorí ich repertoár viacero žánrov vrátane EDM, rocku, R&B a ďalších. Pozornosť a priazeň verejnosti si získali vďaka svojim textom, ktoré sa často témam ako sebaúcta, sociálne problémy, či psychické zdravie. Inšpiráciu nachádzajú v psychológii.

Príbehy, ktoré presahujú všetko, čo už o BTS viete. Prvé oficiálne rozprávanie o členoch BTS a ich dospievaní, ´The Most Beautiful Moment in Life´. Napísané počas troch rokov po rozhovoroch s novinárom Myeongseokom Kangom, v ktorých sa BTS podelili o osobné príbehy zo zákulisia ich doterajšej cesty.

BTS hudobná skupina kniha

Medzi ich celosvetové úspechy patrí ocenenie Najobľúbenejšie duo alebo kapela v kategórií Pop/Rock, Najlepšia skupina a Najlepšie živé vystúpenie na Európskych hudobných cenách MTV 2019.  Počas turné Love Yourself World Tour – Love Yourself, Speak Yourself (2019), sa stali prvým umelcom z Ázie a prvým zahraničným umelcom, ktorý vypredal 2 po sebe idúce dni na štadióne Wembley (UK). Stali sa komerčne najpredávanejším umelcom, ktorý hral na štadióne Rose Bowl Stadium (USA).

Spoločne s organizáciou  UNICEF sa podieľajú na kampani proti násiliu, ktorá nesie názov Love Yourself. Na konci roku 2018 v rámci tejto kampane mali príhovor na 73. zasadaní Spojených národov. Prezident Južnej Kórey im udelil Ocenenie za kultúrne zásluhy (Order of Cultural Merit) za šírenie kórejskej kultúry a jazyka. Vekovo sú najmladší zo všetkých ocenených v histórií.

Myšlienka „dať hlas tínedžerskej realite prostredníctvom textov“ znela v predstavách skvele, ale niekto ich musel najskôr zložiť. Bang Si-Hyuk sa rozhodol, že skladatelia v skupine – RM, SUGA a j-hope – sa ujmú úloh hlavných textárov už od prvého albumu. Ako však ukázali rozdiely v názoroch Banga a RM-a, nebolo ľahké vytvoriť texty, ktoré by uspokojili hip-hopovú scénu aj idolový priemysel. Nikoho by neprekvapilo, keby tieto snahy zlyhali. Aj RM priznáva, že akceptovať hudobné smerovanie ich prvého albumu nebolo jednoduché…

Milan Buno, knižný publicista

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu