Košická kapela Yearsbelow prichádza s ich najpopovejšou skladbou, no i s najsilnejším motívom, ktorý zanecháva stopy v každej ľudskej bytosti. Skladba Eastern Voices už svojím názvom prezrádza, že ide o „hlasy z východu“, hlasy útrap, ťažkých strát, smrti, ale aj boja, odhodlania a nádeje.

Text skladby je pre nás veľmi silný a príznačný, pretože bol napísaný presne 24. februára roku 2022, keď sa zmenil svet. Aspoň v našich očiach vzhľadom na to, kde žijeme,“ hovorí spevák Peter Tešliar, ktorý napísal text deň po začatí vojenskej agresie Ruska na území Ukrajiny a ďalej pokračuje: „Absolútne zbytočnej, bezprecedentnej a barbarskej vojny, kde zomierajú nevinní a tí vinní sa schovávajú v Kremli. Tak či tak, pri písaní textu som sa snažil vcítiť, i keď sa to celkom nedá, do človeka, ktorý sa prebudí zo spánku, pozrie von oknom a vidí explózie, ktoré ničia jeho domovinu. Aké je to smutné, že jeden deň človek žije normálny život, a na druhý deň bojuje o holý život i životy svojej rodiny.“

Od vplyvov punk-rocku, na ktorom členovia kapely vyrastali, sa ich alternatívny melodický rock posunul k tanečným popovejším rytmom. Okrem syntetizátorov sa u nich prvýkrát objaví ako hlavný motív klavír, ktorý skladbe Eastern Voices pridáva na melanchólii a tak dopĺňa atmosféru textu. Kontrast veselej hudby a melancholického či až priam tragického textu v Yearsbelow nie je novinkou. „Naše texty vždy zrkadlili naše aktuálne vnútorné rozpoloženie a názory a v tomto prípade to inak ani nemohlo byť, nakoľko odkedy začala vojna, je náročné o tom nehovoriť a nemyslieť na to,“ dodáva Peter Tešliar.

Silný motív skladby mal so sebou priniesť aj symbolický animovaný vizuál z tvorby Lani Lia, talentovanej dizajnérky a ilustrátorky z Kyjeva, ktorá do Košíc ušla pred vojnou. „Lani pracovala na klipe tri mesiace, no tesne pred jeho dokončením jej ukradli vo vlaku batoh s externým diskom, kde sa klip nachádzal a tu náš plán stroskotal,“ ozrejmuje Peter Tešliar.

Pôvodného zobrazenia videoklipu sa teda museli vzdať.  Mal rozpovedať príbeh mladého páru, ktorý očakáva potomstvo, ale kvôli vojne sa ich cesty rozdelia. V závere sa muž dozvedá, že dieťa je už na svete a pár spoločne zdieľa radosť, ktorá prekrýva všetko zlé, čo sa aktuálne deje. Príbeh chcel poukázať na to, že aj v tých najtemnejších časoch sa rodí dobro, ktoré dokáže zatieniť a poraziť všetko zlé a dať životu nový zmysel. Nakoniec sa kapela musela vynájsť a použiť len natočené zábery kapely, ktoré mali dopĺňať príbeh. „Prišli sme s nápadom striedať viacero záberov na jednej snímke a s výsledkom sme veľmi spokojní. Čiernobiely klip sme si vybrali zámerne, a to preto, lebo skladba textovo opisuje situáciu, ktorá nikdy nemala nastať a priniesla so sebou neopísateľnú tragédiu, ktorá nám všetkým zmenila životy a poznačila nás,“ objasňuje Peter Tešliar po nahrávaní v jedinečných priestoroch Kasární/Kulturparku v Košiciach pod taktovkou Martina Juruša a Patrika Labanta.

Foto: archív kapely

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu