V pondelok (6. septembra) bol do slovenských kín slávnostne uvedený jeden z najdrahších filmov českej a slovenskej kinematografie, Zátopek. Očakávaná snímka Davida Ondříčka, ktorá rozpráva príbeh fenomenálneho bežca Emila Zátopka, vznikala dlhých 14 rokov a dosahuje najvyššie svetové parametre. Na medzinárodnej premiére v Karlových Varoch zožala fenomenálny úspech a teraz si vyslúžila uznanie aj od slovenského publika. 

Film Zátopek zachytáva neuveriteľný príbeh jedného z najväčších atlétov všetkých čias, príbeh muža, ktorý ako doteraz jediný na svete dokázal vyhrať olympijské zlato až v troch vytrvalostných disciplínach, pričom v každej z nich zároveň vytvoril nový olympijský rekord. Snímka však nerozpráva len o športových úspechoch, ale aj o životných prehrách či o osudovej láske manželov Zátopkovcov, ktorých si zahrali Václav Neužil a Martha Issová. Okrem českých a slovenských hercov vo filme účinkuje aj Austrálčan James Frecheville, ktorý v ňom stvárnil austrálskeho olympionika Rona Clarka. Ten bol veľkým obdivovateľom Emila Zátopka. Sympatický herec, ktorý si zahral napríklad v 6. sérii celosvetovo úspešného seriálu Peaky Blinders, poctil svojou návštevou aj slovenských divákov práve počas slávnostnej premiéry v Bratislave.

„Mojou snahou bolo udržať si k osobnosti Emila Zátopka neutrálny vzťah, čo je veľmi ťažké. Ako som povedal, mal som pocit, že je to niekto, koho poznám. Snažili sme sa ho ukázať ako v jeho najslávnejších chvíľach, tak aj v okamihoch, kedy napríklad ľudsky zlyhával. Najjednoduchšia cesta je v tomto prípade úprimnosť. Urobiť to s najlepším vlastným vedomím a vašou predstavou, ako sa situácie odohrali,“ hovorí režisér David Ondříček. Film svojou úprimnosťou divákov vťahuje do deja a osobne sa ich dotýka. Počas slovenskej premiéry sa stretol len s pozitívnymi ohlasmi.

Jan Zachara

Film zožal počas slovenskej premiéry u divákov skutočne veľký úspech. Zátopka si v kinách nenechali ujsť ani naše známe osobnosti, ktoré v rozhovoroch s filmovou delegáciou nešetrili chválou. Premiéry sa, okrem iných, zúčastnili športovci Danka Barteková, Matej Tóth, Samo BalážJán Volko, prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, herečky Božidara Turzonovová, Jana KovalčíkováSilvia Šuvadová a herci Lukáš Frlajs či Peter Kočiš, ktorý si vo filme zahral jednu z vedľajších úloh, a tiež moderátorky RTVS Iveta MalachovskáKarin Majtánová. Snímku Zátopek si na veľkom plátne prišiel pozrieť aj legendárny boxer Ján Zachara, ktorý získal pre Česko-Slovensko zlato na olympijských hrách v Helsinkách v roku 1952. Táto olympiáda predstavovala najväčší životný úspech aj pre Emila Zátopka, ktorý si v hlavnom meste Fínska vybojoval tri zlaté medaily. Dnes 93-ročný bývalý športovec Ján Zachara tiež poctil svojou prítomnosťou novinárov na tlačovej konferencii k filmu, kde si zaspomínal na časy svojej najväčšej slávy.

PRÍBEH CHLAPCA Z MORAVY, KTORÝ INŠPIRUJE DODNES

Výnimočná osobnosť Emila Zátopka a jeho nadčasový odkaz dodnes inšpiruje športovcov na celom svete. Svoj obdiv mu vzdali aj úspešní slovenskí olympionici. „Neskutočný príbeh, ako sa z obyčajného robotníka vďaka náhode stala bežecká hviezda nevídaných rozmerov. Multitalent na všetky možné vzdialenosti, aký sa už odvtedy nenarodil. Veľmi ma oslovilo, že sa nebojácne postavil na štart maratónu na olympijských hrách aj napriek tomu, že ho nikdy predtým nebežal, a dokázal zvíťaziť vďaka dobre mienenej rade súpera. Je, žiaľ, smutné, ako s ním naša krajina po úspechu naložila a aké problémy napriek svojim športovým triumfom v bežnom živote mal. Myslím si, že môže byť inšpiráciou pre ľudí nielen dnes, ale aj v ďalších storočiach,“ povedala o Zátopkovi zlatá medailistka z Tokia Zuzana Rehák-Štefečeková.

Hoci sa dej filmu odohráva v období od konca 40. rokov do konca 60. rokov minulého storočia, režisér David Ondříček verí, že dokáže osloviť aj mladú generáciu: „Dúfam, že si Zátopka nájdu aj mladí diváci. Ten film nie je náučný, nemusíte sa báť zaťaženosti príbehu. Ja verím, že sa mladí nechajú očariť Zátopkovou až ,forrestovskogumpovskou‘ osobnosťou a že ich jeho životný príbeh nadchne rovnako ako nás, ktorí sme film natáčali.

VÝZVA PRE ŠTÁB AJ PRE HERCOV

Film vznikal dlhých 14 rokov a stal sa jedným z najdrahších projektov v dejinách českej a slovenskej kinematografie. Nechýbajú v ňom davové scény, autentické kostýmy ani náročné špeciálne efekty. Na účely natáčania dokonca nanovo postavili repliky olympijských štadiónov v Londýne a Helsinkách, ktoré už dnes neexistujú. A výsledok je naozaj epický.

Emila Zátopka v snímke stvárnil herec Václav Neužil, ktorý sa na túto rolu pripravoval päť rokov, absolvoval náročný bežecký tréning, schudol osem kíl a vďaka šikovným rukám maskérok sa zmenil na nepoznanie. Neužil si pre úlohu Zátopka musel nechať ostrihať plešinu. Uši mal zase počas natáčania odzadu podopreté špeciálnymi úchytmi, aby mu mierne odstávali. 

S bežeckou prípravou hercovi pomáhal český reprezentačný tréner Jan Pernica. „Pripravil ma tak, že som bol schopný natáčať bežecké úseky filmu opakovane celý deň. Je to vlastne taký intervalový tréning, ktorý, mimochodom, ako vôbec prvý bežec začal aplikovať práve Emil Zátopek. Behal veľmi rýchlo, často úplne naplno dvestometrové alebo štyristometrové úseky a tie striedal s jemným poklusom. Toto opakoval napríklad až 40-krát a to celé aj dva- či trikrát denne. Neskutočne si tak posunul hranicu bolesti v svaloch. Ja som bol nakoniec schopný bežať 200 až 400 m v jeho tempe, dať si pauzu a bežať znova,“ priblížil tréningové metódy Václav Neužil. Okrem behu si tiež musel osvojiť typické Zátopkove pohyby a dobový štýl reči vrátane moravského dialektu, ktorý bol pre slávneho atléta typický. Pri tom mu údajne pomohli videá na youtube, na ktorých Emil Zátopek rozpráva alebo spieva, ako aj nahrávka rozhovoru so Zátopkom z Českého rozhlasu, ktorú si dva roky púšťal v aute.

Pred natáčaním si musela prejsť náročným tréningovým procesom aj Martha Issová, aby slávnu oštepárku Danu Zátopkovú stvárnila čo najrealistickejšie. „Nie je dôležité ani tak to, ako ďaleko dohodím, ale skôr to, aby technika hodu bola uveriteľná,“ uviedla Martha. S prípravou jej pomáhal oštepársky kouč Rudolf Černý, ako aj olympijská víťazka Barbora Špotáková.

ÚSPEŠNÝ OD ZAČIATKU

Film Zátopek zatiaľ žne úspechy všade, kde sa objaví. Na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary, ktorý slávnostne otváral, si vyslúžil búrlivý potlesk a nadšené recenzie odbornej verejnosti. Z festivalu si tiež odniesol Divácku cenu denníka Právo a ocenenie Modrá kocka pre Václava Neužila za mimoriadny umelecký výkon pri stvárnení Emila Zátopka. V Českej republike si snímku počas premiérového víkendu pozrelo viac ako 100 000 divákov.

Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka si budú môcť slovenskí diváci pozrieť v kinách od 9. septembra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu