Do kín príde film o legendárnom ukrajinskom hrdinovi Dovbušovi

0
464
dovbuš

Na plátna slovenských kín mieri nezabudnuteľný príbeh Oleksu Dovbuša,  veľkého vodcu povstaleckej armády poháňanej slobodným duchom Karpát, rytiera bojujúceho za spravodlivosť a aj vlastnú lásku. Svetová premiéra filmu Dovbuš sa uskutoční na Deň nezávislosti Ukrajiny – 24. augusta 2023.   

Každá krajina má svojho Jánošíka. Príbeh Oleksu Dovbuša z prvej polovice 18. storočia sa odohráva na hraniciach Ukrajiny, Poľska a Maďarska počas povstania karpatských opričníkov. Pre obyvateľov Karpát to bolo kruté a temné obdobie.

Dvaja bratia Dovbušovci tu začínajú bojovať bok po boku. No ich cesty sa rozchádzajú – Ivan je posadnutý peniazmi, zatiaľ čo druhý – Oleksa – bojuje za slobodu svojho ľudu. Karpaty sa zmietajú vo vlne povstaní. Aristokracia nasadí vojenskú silu, aby sa pokúsila zabiť Oleksu…

Odvtedy sa o Oleksovi rozprávajú legendy. Nie však o tom, ako niekoho zabil alebo ako porazil pánov. Zomrel pre svoje srdce, pretože aj napriek všetkému sa vrátil k svojej milovanej žene. Nechcel žiadnu slávu, chcel len žiť s tou, ktorú miloval.

film o legendárnom ukrajinskom hrdinovi Dovbušovi

Dielo režiséra Olesa Sanina sa zameriava na príbeh bratov Dovbušovcov. Jeho snahou bolo nakrútiť film o slobode s novým pohľadom na vtedajšie ukrajinsko-poľské vzťahy. Neopakoval sovietsky mýtus o zbojníkovi, ktorý „kradne bohatým a dáva chudobným“. Hlavné úlohy obsadili: Sergej Strelnikov, Darya Plakhtiy a Roman Jasinovskij. „Na scenári snímky sa začalo pracovať v roku 2017 a v roku 2018 odštartovalo nakrúcanie, ktoré trvalo štyri roky. Získať finančné prostriedky bolo potrebné počas celého obdobia výroby. „Historický film s množstvom masových scén, špeciálnych efektov a kulís si vyžaduje viac peňazí,“ hovorí producent Maxim Asadčij.

film o legendárnom ukrajinskom hrdinovi Dovbušovi

Vo filme sa napokon použilo viac ako tisíc kostýmov, spolupracovalo na ňom 3 000 ľudí, vrátane 50 kaskadérov a od základov bola postavená pevnosť neďaleko Kyjeva a upravených viac ako 20 lokalít. Tvorcovia filmu chodili na expedície, študovali remeslá a techniky boja zo sedemnásteho storočia a neustále hľadali financie na realizáciu svojich ambicióznych plánov. S rozpočtom 120 miliónov hrivien je akčný film Dovbuš od Olesa Sanina a spoločnosti Pronto Film jedným z najväčších a najdrahších ukrajinských filmov.

Vzhľadom na ruskú inváziu a tiež pandémiu bolo uvedenie filmu do kín odložené na rok 2022, konečný dátum premiéry však bude 24. august 2023, na Deň mezávislosti Ukrajiny. Počas tohto dňa sa bude premietať v Nemecku, Českej republike, na Slovensku, v Litve, Estónsku, Lotyšsku i Južnej Kórei. Do slovenských kín ho uvedie spoločnosť Magic Box Slovakia.

film o legendárnom ukrajinskom hrdinovi Dovbušovi

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu