Sezóna vonkajšieho kúpania sa je v plnom prúde. Tí čo majú nainštalované slnečné kolektory na ohrev bazénov sa tešia, že ušetria pri terajších cenách energií značné sumy. Ostatní majú šancu zaobstarať si slnečné kolektory ešte toto leto a predĺžiť si ešte viac bazénovú sezónu. S podporou dostatočne dimenzovaných slnečných kolektorov a pri použití vhodného prekrytia bazéna, sa dá kúpacia sezóna predĺžiť až do konca septembra či polovice októbra. Pred inštaláciou zariadenia si však vopred dobre premyslíme a prepočítajme ekonomickú zmysluplnosť energie zo slnka

,,Bazén je permanentným žrútom energie, vyžadujúcim si často náklady na ohrev  presahujúce 1 000 až 1 500 eur za sezónu. Väčšinu z toho ušetria práve slnečné kolektory. Najlepším spojením je kombinácia podpory ústredného kúrenia a ohrevu bazéna tými istými kolektormi. Sezóny kúrenia a bazénového ohrevu tak na seba plynulo nadväzujú. Popri tom sa celoročne pripravuje kolektormi aj teplá voda pre rodinný dom vysvetľuje Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar.

Dodáva, že čím viac vykurovanej plochy a osôb využívajúcich teplú vodu, tým efektívnejšie je využívanie OZE. Pri veľkom dome s obytnou plochou okolo 180 m2 a 6 bývajúcimi osobami, je už bazén príjemným doplnkom životnej úrovne za prijateľnú cenu. 

Kedy termické slnečné kolektory a kedy fotovoltické panely?

Večná otázka, ktorý spôsob využívania je efektívnejší. Závisí však na mnohých premenných. Okrem iného na cenách energií, stálych platbách za využívanie elektrickej prípojky, spotrebe energií, dimenzovaní batériového úložiska, existencii podpory od štátu, atď. Pre tých, ktorí zvažujú využitie slnečnej energie, ktorá je zadarmo, poskytujeme zjednodušenú radu: Solárny systém by mal mať plochu slnečných kolektorov na úrovni asi 50 % z plochy bazéna, interiérový na úrovni 80 až 100 %. Takže 6 slnečných kolektorov (každý s plochou 2 m2) postačí pre rodinný bazén, keď je priaznivé slnečné počasie, až na 7-mesačnú kúpaciu sezónu. V tomto prípade sú slnečné kolektory výhodnejšie. 

,,Na druhej strane fotovoltické panely dodávajú elektrickú energiu v určitom množstve aj pri zamračenej oblohe a ak sa kombinujú s batériovým úložiskom, tak môžu byť celoročne využiteľné a po čase sa zaplatia – hlavne ak boli získané so štátnou podporou napríklad prostredníctvom poukážok SIEA. Existuje aj možnosť používať oba spôsoby ohrevu súbežne. Určite nedemontujte slnečné kolektory, ak si idete dať fotovoltiku – dajú sa zladiť a ušetríte na investícii,“ naznačuje Alfréd Gottas.

Účinnosť termických kolektorov je násobne vyššia

Neustály rast cien zemného plynu a elektrickej energie pomáha racionálnemu hospodáreniu s energiou. Ak potrebujeme ohrievať len vodu a nie napájať spotrebiče alebo osvetlenie budovy elektrickou energiou, termické kolektory sú stále výhodnejšie oproti fotovoltickým panelom.

,,V prvom rade je potrebné uvedomiť si s akou účinnosťou pracujú jednotlivé zariadenia. Fotovoltické panely dosahujú maximálnu účinnosť premeny žiarenia na úrovni okolo 17 – 22%, zatiaľ čo  termické kolektory aj viac ako 80 %. V prípade budov, kde sme často limitovaní miestom na streche, nám na dosiahnutie podobného energetického zisku pri použití termických kolektorov stačí 4 x menšia plocha ako v prípade použitia FV panelov,“ hovorí pán riaditeľ.

Životnosť hrá v prospech slnečných kolektorov

Nezanedbateľným faktorom, ktorý hrá v prospech použitia termických kolektorov na ohrev vody, je životnosť zariadenia a takisto konštantný výkon počas celej doby prevádzky. Kvalitné termické kolektory vyrobené na Slovensku so svojím 4 mm tvrdeným sklom odolajú aj naozaj veľmi krutým podmienkam aké vládnu napríklad v Alpách alebo Patagónii v Južnej Amerike. Prežijú aj krupobitie o veľkosti golfových loptičiek. Vzhľadom na odlišnú konštrukciu týchto zariadení je jasné, že FV panely takéto extrémne počasie nevydržia.

,,Najstaršie v Žiari vyrábané kolektory pracujú už vyše 40 rokov, pričom ich výkonové parametre sú stále na úrovni novo vyrobených kolektorov. Pri FV paneloch sami výrobcovia deklarujú počas svojej životnosti, ktorá je odhadovaná na približne 25 rokov, pokles výkonu o takmer 20 %. V rodinnom dome majú svoj význam termické kolektory aj fotovoltické panely alebo tepelné čerpadlá. Dôležité však je, aby boli použité rozumným spôsobom. Čo v prípade termických kolektorov a FV panelov znamená inštalovať také veľké systémy, že nimi vyrobenú energiu majiteľ ekonomicky zmysluplne využije. 

Dôležitá ekonomická zmysluplnosť

,,V bežnej domácnosti je ekonomická zmysluplnosť FV systému často podmienená tým, že musíme presmerovať inak nevyužitú elektrinu do ohrevu TÚV. Prečo teda rovno neinštalovať zariadenie, ktoré ročne pokryje 50 – 70 % energie na ohrev TÚV v domácnosti, ušetrí sa tým 1 500 – 2 000 kWh energie, používa kolektory so životnosťou nad 40 rokov a navyše je vyrobené na Slovensku? Záujemcovia o fotovoltické systémy často zabúdajú aj na skutočnosť, že fotovoltika neznižuje tzv. fixnú časť platenej sumy za elektrinu, teda pevnú mesačnú platbu a pevnú zložku za distribúciu (za istič, za rezervovanú kapacitu). Tieto nezávisia od toho, koľko kWh ste spotrebovali či ušetrili vďaka fotovoltike. Zníži sa vám iba variabilná zložka vašich nákladov,“ vysvetľuje na záver Alfréd Gottas.

Foto: www.thermosolar.sk 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu