Do projektu FAST Heroes sa prvýkrát zapoja aj stredné školy a gymnáziá

0
471
Fast Heroes

Cieľom projektu FAST Heroes je vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody, naučiť ich zavolať prvú pomoc včas a zachrániť tak život ich blízkym príbuzným. Na Slovensku realizuje kampaň pacientska organizácia Sekunda pre život, ktorá už oslovuje slovenské školy, aby sa zapojili do päťtýždňového bezplatného vzdelávacieho programu Hrdinovia FAST. Nad projektom aj tento rok preberá záštitu Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR. Projekt získal uznanie Európskej komisie za najlepšiu praktickú pomôcku pre školy vo vzdelávaní v oblasti zdravotníctva.

Štvrtý ročník projektu FAST Heroes sa po prvýkrát otvára aj pre stredné zdravotné školy a slovenské a bilingválne gymnázia. Okrem materských a základných škôl sa tak v roku 2024 rozrastie rodina tejto medzinárodnej iniciatívy o ďalšie školy.

Do projektu sa na Slovensku doposiaľ zapojilo takmer 30 tisíc žiakov a študentov. „Vidíme veľký zmysel vo vzdelávaní detí o tomto ochorení. Na Slovensku už máme deti, ktoré boli zapojené do projektu a zachránili svojich príbuzných a povedomie o cievnej mozgovej príhode sa vďaka nim dostalo aj k ich príbuzným. Preto do štvrtého ročníka iniciatívy FAST plánujeme pozvať aj študentov stredných zdravotných škôl a slovenských gymnázií,“ povedala Ľubica Fidesová, ambasádorka FAST Heroes na Slovensku.

Názov Hrdinovia FAST pochádza z anglickej skratky pre určenie príznakov cievnej mozgovej príhody kde F znamená tvár, A – končatinu, S – reč, T – čas.

Doterajšie úspechy na školách

Deti a učitelia zo slovenských škôl získali v rámci minulého ročníka významné medzinárodné ocenenia. Za záchranu svojho starého otca si medzinárodné ocenenie prevzala v Mníchove deväťročná  Ninka Ivančíková zo Základnej školy v Seredi. „Naučila som starkú prejavy cievnej mozgovej príhody a nakreslila som jej plagát. Starká si ho pripla na chladničku a keď neskôr starký dostal cievnu mozgovú príhodu, spomenula si na ochorenie, o ktorom sme spolu hovorili a rýchlo privolala sanitku,“ spomína Ninka. Ďalšími finalistami, ktorí získali ocenenie za záchranu svojich starých rodičov bola aj Alexandra Csuporiová, žiačka Základnej Školy Gemerská Hôrka v Rožňave.

Od roku 2016 pacientska organizácia Sekunda pre život realizuje vzdelávacie aktivity s cieľom informovať verejnosť o príznakoch mŕtvice nakoľko práve čas je v tomto prípade veľmi dôležitý. „Pokiaľ pacienti alebo ich blízki rozpoznajú príznaky cievnej mozgovej príhody včas a privolajú prvú pomoc, majú veľkú šancu, že vďaka rýchlemu zásahu lekárov a poskytnutej liečbe budú žiť aj po mŕtvici plnohodnotný život,“ hovorí Ľubica Fidesová z pacientskej organizácie Sekunda pre život, ambasádorka FAST Heroes na Slovensku.

Fast Heroes

Medzi úspešnými školami, ktoré reprezentovali Slovensko v projekte FAST Heroes boli aj žiaci z Gymnázia Angely Merici v Trnave. Škola sa zapojila do tejto medzinárodnej iniciatívy už v minulom roku a dostala sa do kategórie TOP 10 ocenených škôl z celého sveta za získané vedomosti  detí v digitálnych kvízoch.

„Projekt FAST Heroes dal deťom veľmi veľa a zorientovali sa v problematike. Som presvedčená, že ak sa žiaci ocitnú v situácii, že budú musieť zachraňovať svojho blízkeho, budú vedieť ako majú reagovať,“ hovorí riaditeľka školy Andrea Kuracinová.

Veľký úspech v projekte dosiahli opäť aj žiaci z Oravy. Šikovní  žiaci zo Základnej školy v Liesku a Základnej školy P.O. Hviezdoslava preukázali veľký entuziazmus a získali v digitálnom projekte vysoký počet bodov. Vďaka vedomostným hrám a digitálnym schopnostiam získali pre školu aj ako jednotlivci vysoké skóre. Umiestnili sa na top priečkach 10 najlepších škôl, tried a jednotlivcov z pomedzi 25 zapojených krajín v projekte. Ocenenie získala aj učiteľka Agáta Tylková, ktorá vedie krúžok záchranárov a pracuje na Základnej škole v Humennom. „Keď prišla do školy ponuka zapojiť sa do projektu, neváhala som ani chvíľu. Zapojili sme žiakov prvého a druhého stupňa. Nadviazali sme kontakt aj s mladými ľuďmi zo Slovenského červeného kríža v Humennom a pozvali ich do školy. Ukázali nám ukážky prvej pomoci a potom si ju žiaci mohli vyskúšať na figurínach,“ povedala Agáta Tylková.

Úspešný medzinárodný projekt FAS Heroes si získal podporu slovenských neurológov, Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby OS ZZS a zdravotníkov z Červeného kríža, ktorí sa zúčastnili seminárov o cievnej mozgovej príhode priamo vo vybraných školách.

„Každoročne postihne mozgová mŕtvica na Slovensku viac ako 11 000 ľudí. Vďaka modernej liečbe a vzdelávacím aktivitám patrí Slovensko medzi popredné krajiny Európy, čo sa záchrany životov v dôsledku cievnej mozgovej príhody týka. Je preto dôležité, aby sa školy zapájali do vzdelávajúcich projektov, lebo sa zvyšuje povedomie o ochorení. Keď nám do nemocnice prídu pacienti včas, vieme ich zdravotný stav zvrátiť, vieme ich zachrániť,“ hovorí neurologička Martina Chovancová.

Fast Heroes

Kampaň FAST Heroes

Je určená pre cieľové skupiny detí vo veku od 5 do 9 rokov. Pre staršie deti od 10 rokov na druhom stupni základných škôl je vytvorený vzdelávací ambasádorský program podporený náučnými videami, v rámci ktorých sa spolu s učiteľmi naučia rozpoznávať príznaky ochorenia a zamerajú sa hlavne na rizikové faktory cievnej mozgovej príhody.

Tohtoročnou novinkou v projekte je modul určený špeciálne pre stredné zdravotné školy a slovenské i bilingválne gymnázia. Do bezplatného päťtýždňového vzdelávacieho programu Hrdinovia FAST  sa môžu školy prihlásiť cez oficiálnu webovú stránku https://bit.ly/hrdinovia_112, kde zaregistrujú svoju školu, jednotlivé triedy a nájdu aj doplňujúce informácie k samotnému projektu.

Foto: FAST Heroes na Slovensku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu