Doprajme deťom zimné radovánky

Deti milujú sneh. Neodolajú guľovačke z prvého snehu. Tešia sa na lyžovačku na horách. Ale zimné obdobie znamená aj zvýšený nápor na detský organizmus, lebo všade okolo neho je zvýšený výskyt viróz a rôznych bakteriálnych infekcií, ktoré dieťa s oslabenou imunitou rýchlo dostanú do postele…

S antibiotikami opatrnejšie

Dieťa si ešte ani poriadne nezvyklo počas jesene na kolektív v materskej škole či škole a už sa musí vyrovnať s ďalším atakom v podobe nádchy, soplíkov, prechladnutia, chrípky, angíny. V zimných mesiacoch nemajú konca-kraja. Liečenie je zdĺhavé, preto netrpezliví rodičia neraz dajú do kolektívu ešte nedoliečené dieťa, ktoré okrem toho, že ohrozuje ďalšie deti, je náchylnejšie prijať ďalšiu nákazu vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. A problém sa opakuje! Dieťa neraz zbytočne užíva aj antibiotiká, hoci by nemuselo. Bežné ochorenia vírusového pôvodu sa nimi neliečia, rovnako ani teplota a chrípka. Antibiotiká má význam užívať iba v prípade, ak sa k vírusovej infekcii pridruží aj bakteriálna.

Otužovanie a imunita

Obranyschopnosť detí ohrozujú najmä prekurované byty i škôlky, nedostatok pobytu na čerstvom vzduchu, nevhodné obliekanie. Suchý vzduch v miestnostiach zároveň vysušuje sliznicu nosa a aj tým sa znižuje obranyschopnosť detského organizmu. Spomínaný súbor nepriaznivých podmienok, ktorý zvyšuje riziko vírusových infekcií, sa dá prekonať aktívnym posilňovaním imunity.

Dobrá obranyschopnosť organizmu vyžaduje od nás zodpovednú a aktívnu starostlivosť o zdravie dieťaťa. Základom na podporu imunity je zdravá životospráva – pestrá strava bohatá na zeleninu a ovocie, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a spánku so skorým večerným zaspávaním. Pokiaľ má dieťa nutrične vyváženú a pestrú stravu, nie je potrebné, aby užívalo aj rôzne syntetické vitamíny. Ak však prekonalo nejaké ochorenie a je v rekonvalescencii, je vhodné dočasne mu podávať vitamínové doplnky, ktoré však nemajú nahrádzať pestrú stravu. Vhodné je aj otužovanie dieťaťa – sprchovanie vlažnou vodou (pravda, treba s ním začať ešte v letných mesiacoch a postupovať pomaly), plávanie, športovanie. Detskí lekári v rámci prevencie odporúčajú očkovanie proti chrípke a pneumokokom. V kritickom období pomáha deťom v boji proti spomínaným nástrahám aj zvýšený príjem vitamínov a minerálov (napr. vitamíny C, D, B6, B12 a kyselina listová, či minerály ako meď, železo, selén a zinok) a prípravkov ovplyvňujúcich imunitný systém, napríklad z hlivy ustricovej.

Ako pomáha hliva ustricová

Imunitu občas treba postrčiť do výkonu jej povinnosti, čo je ochrana organizmu a boj s nepriateľskými mikróbmi. Vhodným prostriedkom môže byť aj beta glucanom z hlivy ustricovej. Ide o prírodnú látku bežne sa vyskytujúcu v strave (v obilninách, kvasniciach, niektorých hubách), naše telo ho teda dobre pozná. V prírodnej forme je však zmiešaný s ďalšími látkami, vďaka ktorým ho imunitné bunky vedia ťažšie rozpoznať a jeho účinky sú preto obmedzené. Očistením beta glucanu od neúčinných prímesí sa imunitným bunkám uľahčí jeho rozpoznanie receptormi a zvýši sa jeho účinok. Vysokočistý beta glucan aktivuje receptory imunitných buniek, čo vedie k zvýšeniu ich fagocytickej aktivity (chuť bojovať s nepriateľmi). Výhodou vysokočistého beta glucanu je jeho bezpečnosť. Preto ho môžeme podávať preventívne alebo počas choroby aj deťom. Nie sú známe nepriaznivé vedľajšie účinky, možnosť vzniku závislosti či predávkovania. Štúdie dokázali, že beta glucan pomáha nielen preventívne, ale má veľký význam pri podpore imunity aj počas ochorenia a pri rekonvalescencii. Významnou výhodou beta glucanu je i to, že ho dieťa môže užívať vo forme sirupu, cmúľavých tabliet či kapsúl na podporu organizmu aj popri antibiotikách.

Viac na www.natures.sk

foto: Betaglucan / pixabay

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu