Ešte nemáte vianočný darček?

0
914

Dávame vám do pozornosti knižnú novinku Gump – o psovi, ktorý naučil ľudí žiť…

Príbeh psa s menom Gump sa stal v Českej republike v priebehu roka najpredávanejšou knihou. Predalo sa viac ako 120 000 kníh a získala dokonca aj cenu čitateľov v najväčšej literárnej súťaži Magnesia Litera. Slovenské vydanie českého bestselleru spisovateľa Filipa Rožeka vychádza vo Vydavateľstve Ikar práve teraz a na pultoch kníhkupectiev ho nájdete pod názvom Gump. Pes, ktorý naučil ľudí žiť.. Originálne, poetické, ale miestami aj bolestivé rozprávanie Gumpa vychádza zo skúseností autora, ktorý sa celý život venuje záchrane týraných psov a náprave krívd, akých sa ľudia na zvieratách dopustili.

Hrdina knihy Gump

Sympatický tulák Gump na stranách knihy rozpráva o svojej ceste plnej prekážok a pascí, ale aj o láske psích hrdinov k ich ľudským spoločníko. Príbeh Gumpa je o hľadaní psieho šťastia a o prekážkach, ktoré ho môžu stretnúť na ceste k tomu správnemu človeku. Je o sile a nezlomnosti, ktorá sa ukrýva v každom psovi a zvieracej múdrosti a obetavosti, ktoré môžu byť príkladom aj pre ľudí. O nádeji, ktorú nespúta ani najpevnejšia reťaz. Autora textu Filipa Rožka sprevádza láska k psom už odmalička, motivovala ho k napísaniu knihy o Gumpovi aj k celoživotnej pomoci organizáciám, ktoré sa venujú ich záchrane. Vydavateľstvo Ikar sa k charitatívnemu rozmeru projektu rado pripojilo a časť výťažku z predaja venuje dvom slovenským organizáciám: OZ Pes v núdzi a Útulok Levice – OZ Šťastný domov.

Gump – kniha i film

Kniha Filipa Rožka, ktorá je u nás vo vianočnej ponuke, inšpirovala tvorcov aj k vzniku celovečerného filmu. Film Gump uvedie spoločnosť Continental film v roku 2021 s hviezdnym hereckým obsadením. Účinkujú v ňom Bolek Polívka, Ivana Chýlková, Eva Holubová, Karel Roden a ďalší známi českí herci pod taktovkou režiséra F. A. Brabca. Súčasťou diela je príloha s fotografiami z filmu a zo zákulisia natáčania, aj pár slov o ľuďoch a psíkoch, ktorí inšpirovali Gumpovo rozprávanie. Príbeh je popretkávaný dojímavými ilustráciami Weroniky Gray.

Slovo prekladateľky Danky Jacečkovej:


Niekto by si mohol myslieť, že Gump je kniha pre deti a mládež, ale nie je to celkom tak. Povedala by som, že je to čítanie pre ľudí – aj tých dospelých -, ktorí v srdci zostali deťmi. Dielko je unikátne tým, že rozprávačom príbehu o hľadaní domova a šťastia je akoby sám hlavný psí hrdina. Autor sa s tým dosť vyhral a musím povedať, že mu veľmi záležalo na tom, aby aj preklad do slovenčiny bol čo najautentickejší, osobne na výsledok dohliadal. Trošku kostrbatý a hravý štýl rozprávania, ktorý knižku sprevádza od začiatku, sa číta veľmi fajn a myslím, že v nejednom čitateľovi vzbudí chuť zaobstarať si nejakého chlpatého kamaráta z útulku.

www.ikar.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu