Jedinečný festival Slanický ostrov divadla na Orave začne už 4. septembra 2023

0
487
slanický ostrov festival

Už po štvrtýkrát sa na Orave uskutoční multižánrový festival Slanický ostrov divadla. Počas neho sa predstavia profesionálne divadelné súbory i ľudia bez domova. Témou aktuálneho 4. ročníka je DOMOV. Tohtoročný festival bude prebiehať od 4. do 10. septembra 2023 na Slanickom ostrove umenia a v meste Námestovo. S divadelnými inscenáciami sa predstavia Slovenské komorné divadlo Martin, Divadlo bez domova, nezávislé divadlo Jedným dychom i námestovské autorské divadlo dNO. Súčasťou festivalového programu sú aj debaty a diskusie, hudobné a tanečné performance, program pre deti a dizajnový market. Festival organizuje občianske združenie Kult1629 v spolupráci s Oravskou galériou v Dolnom Kubíne, Mestom Námestovo, Domom kultúry v Námestove, Žilinským samosprávnym krajom a podporili ho i štedrí darcovia.

Témou festivalu je domov

Domov je miesto, spomienka, emócia… Je to náš najbližší svet, ktorý tvoria známe tváre, obľúbené vône a chute. Je to bezpečný priestor, v ktorom nachádzame oporu a prijatie. Slovo domov má množstvo významov a interpretácií. Festival Slanický ostrov divadla 2023 sa zameria (najmä) na dve významové línie. „Hoci pocit domova nie je striktne viazaný iba na jedno jediné miesto, väčšine z nás sa asociuje práve s rodnou krajinou. Tou našou je Slovensko. Aj preto sa budeme na festivale zamýšľať, rozprávať a hľadať odpovede na otázky o tom, aké bolo Slovensko, aké je a aké ho chceme mať,“ uviedol Peter Balcerčík, riaditeľ festivalu. Mať svoj vlastný domov však nie je samozrejmosť. V spoločnosti reflektujeme ľudí bez domova, rôzne vylúčené komunity, ktoré si svoj domov hľadajú a budujú ťažšie. „V rámci festivalu Slanický ostrov divadla 2023 chceme opätovne apelovať na ohľaduplný a láskavý prístup k zraniteľným skupinám,“ dodal Balcerčík.

slanický ostrov festival

Divadelné predstavenia

Na festival sa vráti martinské divadlo. Návštevníkom sa predstavia aj Divadlo bez domova, Jedným dychom a lokálne zoskupenie dNO. Festival Slanický ostrov divadla privíta už po druhýkrát na Orave Slovenské komorné divadlo Martin (SKD Martin). V Dome kultúry v Námestove sa predstaví s inscenáciou D1 (pracovný názov). „Divadelné predstavenie je inšpirované výstavbou diaľnice D1, ktorá by mala jedného dňa spojiť Bratislavu s Košicami, a hoci sa realizuje už viac ako 50 rokov, stála nie je dokončená. Mýtus o diaľnici, ako znie jeden z prívlastkov tejto hry, vypovedá veľa o nás Slovákoch, o našej povahe a identite,“ približuje Balcerčík. Inscenácia získala na festivale NOVÁ DRÁMA / NEW DRAMA FESTIVAL 2021 cenu Grand Prix a Cenu bratislavského diváka.

Na festivale bude mať premiéru Divadlo bez domova, ktoré tvorivo pracuje s marginalizovanými skupinami obyvateľov a upozorňuje na dôležité sociálne témy. „Súčasťou divadelného súboru sú ľudia bez domova, zdravotne alebo sociálne znevýhodnená mládež, ľudia s psychiatrickou diagnózou, ale aj študenti a dobrovoľníci, ktorí dostávajú priestor umelecky sa prezentovať a prostredníctvom divadla, tanca alebo spevu búrať predsudky, ktoré väčšinová spoločnosť voči menšinám prechováva,“ doplnil Balcerčík. Divadlo bez domova sa predstaví s hrou Cirkus Madraš. Diváci si budú môcť pozrieť aj autorské performatívne dielo Márnosť z produkcie nezávislého divadla Jedným dychom. Námestovské nezávislé divadlo dNO na festivale odpremieruje svoj autorský site-specific projekt GENIUS LOCI N/A, ktorý pracuje s témou domova a identity, ich straty a vykorenenia. „Ide o nekonvenčné a originálne dielo, ktoré bolo „ušité“ priamo na Slanický ostrov umenia. Diváci by sa mali pripraviť na putovanie po tomto magickom mieste, objavovanie jeho tajomných zákutí a histórie,” upresnil Balcerčík. Inscenácia využíva prvky imerzného a participatívneho divadla, v rámci ktorého diváci spolupracujú s hercami v nedivadelnom priestore a získavajú tak jedinečný divadelný zážitok. Z celoštátnej divadelnej prehliadky Belopotockého Mikuláš si dNO v roku 2023 odnieslo Hlavnú cenu festivalu a vlani na Scénickej žatve získalo ocenenie v troch rôznych kategóriách.

Detský divák, diskusie o domove i duševnom zdraví

Súčasťou festivalu Slanický ostrov divadla je aj program pre deti. Bábkové divadlo Morgonrock sa predstaví hrou O čertovi Kolofónovi. „Je to dobrodružná bábková komédia, ktorá poteší dynamickými gagmi tých najmenších a množstvom vtipov a narážok aj ich rodičov,“ upresnil Balcerčík. Súčasťou festivalového programu bude aj známy diskusný formát Café Európa:, V rámci neho budú prebiehať diskusie na tému DOMOV – Náš DOMOV v EÚ. Festival nadviazal tento rok spoluprácu s iniciatívou IP-čko, ktorá spája psychológov, sociálnych pracovníkov a študentov s túžbou pomáhať druhým. Počas festivalu budú odborníci diskutovať o duševnom zdraví so stredoškolákmi na vybraných oravských školách a na festivale počas víkendu budú v stane IPčka poskytovať bezplatné psychologické poradenstvo.

slanický ostrov festival

Výstava, filmy, dizajnový market, koncert

Výstava Rok dobrých správ, filmové projekcie, dizajnový market a koncert

Na festivale Slanický ostrov divadla nebude ani tento rok chýbať výtvarné umenie, filmy, hudba a dizajnový market. V Mestskej knižnici v Námestove bude počas celého septembra sprístupnená pre verejnosť výstava textilných ilustrácií Rok dobrých správ, ktorej autorom je ilustrátor, režisér a autor rovnomenných kníh Rok dobrých správ I. a II., Martin Smatana. Martin Smatana vytvoril pre Slanický ostrov divadla vizuálnu identitu 2023 a aj originálnu ročníkovú grafiku. „Grafika bude vytlačená v limitovanom počte 30 ks. Návštevníci si ju budú môcť kúpiť priamo na festivale a podporiť tak jeho ďalšie fungovanie,” informoval Balcerčík. Počas festivalu si návštevníci budú môcť pozrieť v priestoroch námestovskej knižnice aj filmy – Čo ste urobili Rusom a Kuciak: vražda novinára. Súčasťou festivalu bude aj koncert slovenského rapera Tona S.

Zvýhodnené vstupné na predstavenia

Tak ako po minulé roky, aj v tomto roku festival ponúka tým návštevníkom, ktorí sa ocitli vo finančnej tiesni, možnosť zakúpiť si vstupenku na platené predstavenia za nižšiu cenu alebo dobrovoľný príspevok. „Financie by nemali byť prekážkou, ktorá ľuďom bráni dostať sa ku kultúre a umeniu. Na festivale myslíme aj na ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť štandardné vstupné a ponúkame im možnosť zľavnených vstupeniek alebo symbolického príspevku. Očakávame však, že túto láskavosť vrátia v budúcnosti iným ľuďom, ktorí budú potrebovať ich pomoc,” upresnil organizátor festivalu.

Celý program Slanického ostrova divadla na hornej Orave záujemcovia nájdu na www.slanicafestival.sk.

Festival Slanický ostrov divadla

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu