Podľa štatistík pribúda psychopatov na vysokých postoch. Dôvody tohto javu bude rozoberať odborná konferencia

0
357
pribúda psychopatov

Ľudia s antisociálnymi či narcistnými osobnostnými črtami, bez škrupúľ a sebeckí. To sú psychopati v oblekoch, ktorí často na prvý pohľad vyzerajú ako mimoriadne schopní manažéri. Štatistiky ukazujú, že osoby s takýmito vlastnosťami sa v ostatných rokoch objavujú vo vrcholných pozíciách, školskom systéme či politike stále častejšie. Tomu prečo je to tak, ale najmä, ako takéto osoby odhaliť, sa bude venovať prvá odborná konferencia,  ktorá sa bude konať 19. septembra 2023 v Bratislave.

„V prípade, že sme neprišli do činenia s takýmto typom osobnosti, je pre nás jej spôsob správania nepochopiteľný. Deštruuje, manipuluje, vytvára nekalé hry vo svoj prospech. Trpí tým celý pracovný kolektív. Vzhľadom na to, že tento typ odchýlky správania sa prejavuje zníženým prahom strachu, emócií a svedomia, takáto osobnosť nemá problém firmu svojím správaním ohroziť a zlikvidovať,“vysvetľuje spoluorganizátorka a manažérka konferencie Korporátni psychopati – fenomén doby,  PhDr. Bronislava Švrčková MBA. Ako dodáva, psychopati spočiatku vyzerajú veľmi sympaticky, majú ohromný šarm a charizmatické správanie. Aj preto často oklamú i skúsených personalistov.

„Považujeme za veľmi dôležité túto tému komunikovať, nakoľko sa nám v praxi ukazuje, že sa rokmi táto problematika správania zhoršuje. Ak manažér alebo majiteľ firmy nepozná tieto typy osobnosti a ich taktiky, takýto „travič studne“ mu dokáže rozvrátiť celý pracovný kolektív, prípadne zlikvidovať firmu,“ dodáva PhDr. Bronislava Švrčková MBA.

PhDr. Bronislava Švrčková MBA

Pojem psychopatia sa v odbornej praxi prestal používať, pretože začal mať dehonestujúci význam a používal sa na laické označenie kohokoľvek bez diagnostickej príčiny. V súčasnosti hovoríme o antisociálnej poruche osobnosti, histriónskej poruche,  prípadne o patologickom narcizme alebo ich rôznych kombináciách. Na sociálnych sieťach sa na túto tému nachádza množstvo informácií pochybnej kvality. Preto je podľa organizátorov konferencie najvyšší čas o nej odborne hovoriť.

„Na konferenciu sme pozvali najmä odborníkov z Českej republiky, kde sa s témou predsa len dokázali vyrovnať trochu lepšie.  Sme presvedčení, že jedine odborný dialóg, zdieľanie praktických vedomostí a informovanosť nám môže pomôcť sa pred takýmito osobnosťami chrániť, uzatvára  PhDr. Bronislava Švrčková MBA.

Konferencia Korporátni psychopati – fenomén doby  sa bude konať v Hoteli Safron v Bratislave 19. septembra od 9. do 17.30 hodine. Podrobnosti o programe sa dozviete na stránke psychopati.sk.

Pripravila: Eva Sládková

Foto: archív B.Š.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu