Vysoké ceny energií nás nútia k hľadaniu takých riešení, ktoré domácnostiam pomôžu odľahčiť rodinný rozpočet aspoň o nejakú finančnú záťaž mesačne. Jednou z možností, pri ktorej sa dá ušetriť, je aj inštalácia fotovoltických panelov, keďže domácnosti s fotovoltikou sú schopné pokryť väčšinu svojej spotreby z vlastných zdrojov. Štát na zelenú energiu poskytuje dokonca aj dotácie, ale s bariérami sa môžu záujemcovia stretávať pri povoľovaní, administratívnych či pripájacích procesoch.

Karty v dopyte po fotovoltike zamieša aj Európsky parlament, ktorý prichádza s novinkou týkajúcou sa aj Slovenka. Jeho poslanci schválili revíziu Smernice o energetickej hospodárnosti budov, ktorá zavádza množstvo nových povinností. Medzi nimi napríklad aj to, že všetky budovy, ktoré sa postavia od roku 2030 musia dosahovať nulové emisie. To znamená, že všetky tieto nové budovy budú musieť mať navrhnuté aj fotovoltické panely. Zmeny sa budú napokon týkať aj starých budov, implementácia však bude postupná.

Ako ukazujú dáta spoločnosti 123dopyt.sk, aktuálne dopyt po fotovoltike na Slovensku voči dopytu z minulého roku za prvé štyri mesiace jemne stagnuje. V roku 2024 sa za prvé 4 mesiace znížil dopyt po fotovoltike o 38 %. Pripisujeme to jednak tomu, že každý kto mal záujem o tento typ ekonomického šetrenia, siahol po investícií zrejme už v roku 2023, alebo dokonca ešte v roku 2022, keď sa tiež dalo čerpať dotácie z programu Zelená domácnostiam,“ konštatuje Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk. Ďalším dôvodom pre menší objem zákaziek môže byť aj to, že podľa dostupných informácií štát doteraz nezačal vydávať poukážky na inštalácie realizované od 30. októbra 2023. Poukážky pritom SIEA sľubovala na stránkach programu Zelená domácnostiam vydať v priebehu prvého kvartálu 2024, pričom sa čaká na finálne schválenie Ministerstvom hospodárstva SR. Na poukážky pre domácnosti je pritom podľa dostupných dát vyčlenených 151,6 milióna eur z európskych a národných zdrojov.

V súvislosti s renováciou bývania registrujeme množstvo dopytov,“ uvádza ďalej Otto Kočí. „Zmenu za posledné obdobie však vnímame v účele rekonštrukcie. Predtým išlo typicky o rekonštrukciu kúpeľne, kuchyne alebo prípadne terasy či zimnej záhrady. Dáta z posledného obdobia ukazujú, že Slováci majú na rekonštrukcie pripravené určité financie, ale investujú ich do zateplenia domov, rekonštrukcie striech alebo tepelných čerpadiel. Pri porovnaní dopytov medziročne evidujeme napríklad za prvé 4 mesiace roku 2024 zvýšenie záujmu o služby súvisiace so zateplením domov o 44 %, pri rekonštrukcii striech o 45 % a pri tepelných čerpadlách o 53 %“, informuje Otto Kočí a dodáva: „Neistota spojená s energetickou krízou zároveň spôsobila, že ľudia vyhľadávajú rôzne alternatívne riešenia a súčasne sa usilujú o vytvorenie čo najviac energeticky úspornej domácnosti. Púšťajú sa tak do úprav, ktoré napríklad aj dlhé roky odkladali a nepovažovali ich za natoľko dôležité, pretože v období lacných energií neboli až také pálčivé“.

123dopyt.sk je najväčší dopytový systém v Slovenskej republike, ktorý využíva viac ako 80 000 dodávateľov zo všetkých kategórií podnikania. Mesačne spracuje cez 3 tisíc dopytov vo finančnom objeme viac ako 75 miliónov EUR.

Foto: 123dopyt.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu