Jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe – Danubiana Meulensteen Art Museum sa nachádza v Čuňove, len necelých 20 km od Bratislavy. Galéria aktuálne ponuka vo svojich priestoroch výstavu – ILUSTRÁCIE. Katarína Ilkovičová, úspešná mladá výtvarníčka svojou podmanivou tvorbou hneď vtiahne dospelého i detského diváka do svojho sveta plného fantázie. Výstava je prístupná od 14. februára do 19. marca 2023. 

Fascinácia svetom fantázie sa u autorky prejavila už v útlom detstve. Ako dieťa nielen veľa čítala, ale rada aj kreslila a vymýšľala si vlastné príbehy s vlastnými postavičkami. Katarínu Ilkovičovú doma v tvorbe podporovali, vďaka čomu sa mohla venovať výtvarným technikám naplno aj v rámci svojich štúdií. A hoci vyštudovala grafiku, ilustratívny prístup v grafickej práci u nej prirodzene vyústil do návratu k príbehom, fantázii a knihám. Má rada nápadité texty, no najviac ju teší, ak je príbeh veselý a so zaujímavou pointou. Ako sama hovorí, nebráni sa ničomu a sama si dáva vo svojej tvorbe výzvy. Využitie klasických techník, ako sú maľba temperou, akrylom, či použitie farbičiek je však v jej tvorbe stále prítomné. Dodáva jej ilustráciám jemnosť a úprimnú detskú hravosť. 

Autorkine ilustrácie plné pastelových farieb môžeme nájsť približne v štyridsiatich knihách či učebniciach. Jednou z nich je aj obojstranná rozprávková knižka O zlatej rybke / O rybke Beličke, ktorá je súčasťou aj aktuálnej výstavy. Kniha pre deti od troch rokov v sebe spája dve rozprávky z vodnej ríše. Klasický príbeh o zázračnej rybke, ktorá plní želania a tiež o tom, čo sa môže stať, ak je človek neskromný a nenásytný, ktorú dopĺňa rozprávka z pera Jozefa Kronera. Tá nabáda deti ku kamarátstvu, odvahe, ale hlavne k ostražitosti a poznaniu, že počúvať starších sa oplatí. A práve celostránkové ilustrácie Kataríny Ilkovičovej obohacujú tieto rozprávky nádhernou farebnosťou. Rozprávkové postavičky akoby ožili a vtiahli čitateľa priamo do deja, do sveta fantázie. 

Hoci autorka obľubuje najmä kreslenie prírodných motívov a postavičiek, rada by v budúcnosti ilustrovala aj viac tém z kuchárskeho prostredia a chcela by vydať aj vlastnú obrázkovú knižku.

Katarína Ilkovičová (1982) pochádza z Prešova. Vyštudovala grafiku na Akadémii výtvarných umení v poľskom Krakove. Po skončení štúdia pracovala ako grafická dizajnérka, no večery si vypĺňala obľúbenou ilustráciou. Od roku 2007 ilustrovala desiatky kníh, ktoré vyšli nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v Portugalsku, Taliansku a na Taiwane. Prvou knihou s jej ilustráciami bol titul Neplechy školníčky Agneši od Alžbety Verešpejovej. Tá si Katarínu sama vybrala pre svoj príbeh. Za ilustrácie v knihách získala výtvarníčka ocenenie Najkrajšia detská kniha zimy 2007 (Rozprávky z palety) či Najkrajšia detská kniha jesene 2014 (Snehuliačik šepol mame). V súčasnosti pracuje ako ilustrátorka na voľnej nohe. Okrem knižnej a editoriálovej ilustrácie sa venuje aj grafickému dizajnu a ilustráciami prispieva do časopisov Slniečko, Včielka, Zornička alebo SME deťom. Je členkou Asociácie ilustrátorov (ASIL).

Katarína Gregušová 

Foto: Danubiana

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu