Priateľstvo, vzťahy, súdržnosť, domov a rodina, to všetko sú základné ingrediencie novej skladby skupiny Para, ktorá je zároveň titulnou piesňou k celovečernému filmu Villa Lucia. Novinka sa volá Na ceste a kapela ju naživo predstaví aj na rovnomennom jarnom klubovom turné v 8 mestách.

Medzi skupinou Para a režisérom filmu Villa Lucia, Michalom Kollárom, je dlhoročná priateľská väzba. Okrem toho, že Michal natočil Pare jej úplne prvý videoklip, chodil s Matúšom Vallom aj na rovnakú strednú školu.

Dlhšiu dobu sa mi ozýval môj kamarát z detstva Michal Kollár, ktorý mi povedal, že robí bratislavskú komédiu s prvkami nostalgie a veľmi by sa mu do nej hodila nejaká naša skladba. Tak som mu poslal pieseň Na ceste, na ktorej sme práve pracovali, a on sa do nej okamžite zamiloval,“ prezradil Matúš Vallo.

„Villa Lucia je prienik žánrového filmu – zlodejskej komédie a generačnej výpovede. A to je práve to, čo ma ťahalo späť k Pare. Niektoré postavy vo filme sú voľne inšpirované mojimi spolužiakmi, kamarátmi a ich/našimi láskami. A k tejto forme spomienky na (bratislavskú) mladosť a prvé city neodmysliteľne patrí skupina Para,“ teší sa zo spolupráce režisér filmu Michal Kollár.

Na novej skladbe, podobne ako pri úspešnom songu To okolo nás, skupina opäť spolupracovala s Janou Kirschner a zakladajúcim členom Pary Matejov Starkovom, ktorý do skladby nahral v štúdiu Birdland Studios aj svoj gitarový part. O text sa postaral Matúš Vallo spolu s Janou Kirschner.

Toto som ja, toto je môj vnútorný svet odrážajúci sa v textoch, ktoré napíšem. On sa nemení z roka na rok a niekedy sa nemení ani z albumu na album. Na hlavnej diaľnici našimi životmi sú totiž ľudia, ktorých mám veľmi rád. Sú tam dlhé roky a sú tam dodnes. Sú to rodina a priatelia. A ja som šťastný, že nech som kdekoľvek, môžem sa vždy k nim vrátiť. A to je hlavná téma piesne Na ceste,“ prezradil basgitarista skupiny a spoluautor hudby a textu Matúš Vallo.

„Ku mne sa táto pieseň veľmi hodí. V kuse som totiž niekde na ceste a to nielen so skupinou Para, keď ideme na koncert či do štúdia, ale aj v rámci môjho zamestnania. Najmä v minulosti som chodieval na otočku až do Holandska pre sadenice kvetín, ktoré som následne rozvážal a aj stále rozvážam po Slovensku a Čechách. Na ceste trávim väčšinu svojho života,“ teší sa z novej piesne Lasky.

Videoklip k novinke nakrúcal režisér filmu je Michal Kollár, ktorý do klipu okrem Laskyho obsadil aj jednu z postáv filmu Villa Lucia, obľúbeného českého herca Zdeňka Godlu. 

„Chceli sme nenútené prepojenie videoklipu a filmu. Tak vzniklo intro so Zdeňkom Godlom, ktorý v postave predáva Laskymu hlavnú rekvizitu klipu: taxík, ktorý patrí jeho postave vo filme. Klip ako taký je návrat k jednoduchým a jasným konceptom MTV videí, kde sa pesnička/video organicky prelína s dejom filmu, ku ktorému sa spája a naopak. Klip by mohol byť zároveň scéna z filmu,“ doplnil režisér Michal Kollár.

Film Villa Lucia, ktorého titulnú pieseň zložila skupina Para, je komédia s prvkami kriminálky. Trojicu kamarátov ešte aj po tridsiatke stále spája spomienka na spolužiačku zo strednej školy. Okrem spomínaného Zdeňka Godlu sa diváci môžu tešiť na herecké výkony Hany Vágnerovej, Michala Kubovčíka, Juraja Hrčku, Martina Meľa a Vlada Černého. Film vstúpi do slovenských kín 9. marca pod krídlami distribučnej spoločnosti Bontonfilm.

Od 30. marca do 22. apríla 2023 bude skupina Para – Na ceste Tour 2023.

Koncertný repertoár bude tvoriť prierez hitov, vrátane nových skladieb, ktoré Para nahráva na svoj pripravovaný album. Vstupenky Na ceste Tour 2023 sú k dispozícii v sieti predpredaj.sk. Para začne koncertovať 30. marca v Brne / Fléda, 31. marca v Piešťanoch / Elektrárňa a 1. apríla v Bytči / Ladovňa, potom vystúpi 6. apríla vo Zvolene / DK ŽSR, 7. v Košiciach / Tabačka a 8. apríla v Prešove / Stromoradie, o týždeň 15. apríla zavíta do Skalice / Orlovňa, 21. apríla do Banskej Bystrice / Urban Spot a šnúru koncertov ukončí 22. apríla v Trenčíne / Piano Club.

Marek Kučera

Foto:  Viktor Cicko a KFS Production

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu