Robert Hromec sa narodil v roku 1970 v Žiline. Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov súčasného slovenského výtvarného umenia.Slovenský výtvarník vyštudoval v roku 1995 grafiku na City College v New Yorku a v roku 1998 absolvoval odbor maľba na Hunter College v New Yorku. V rokoch 1992 až 1998 pracoval v Metropolitnom Múzeu umenia v New Yorku. V roku 2002 zavŕšil doktorandské štúdium na katedre dizajnu Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Robert Hromec počas svojho osemročného pobytu v New Yorku vo svojich prácach experimentoval s rôznymi výtvarnými technikami. Výsledkom čoho je jeho jedinečný štýl „print-painting“. Optická ilúzia hrá dôležitú úlohu v jeho najnovších obrazoch vytváraných na hliníkovom plechu. Je prvým slovenským výtvarníkom, ktorému vyšla kniha v prestížnom americkom vydavateľstve Cantor Art Press v New Yorku. Prispeli do nej  poprední historici umenia USA a Slovenska. Kniha bola zaradená do knižného fondu známej americkej Kongresovej knižnice vo Washingtone. Od mája 2015 Robert Hromec začal spolupracovať s Area 35 Art Gallery v Miláne.

Prívlastky zamatová alebo nežná nesie revolúcia, ktorá priniesla v období od 17. novembra 1989 do 29. decembra 1989 pád komunistického systému v Československu. Pri tejto príležitosti veľvyslanec Michal Mlynár a zástupca generálneho tajomníka pre globálnu komunikáciu Melissa Fleming otvorili k 30. výročiu nežnej revolúcie pri OSN reprezentatívnu umeleckú výstavu známeho slovenského umelca Roberta Hromca v utorok 19. novembra 2019 s názvom „Hľadanie lásky a pravdy“. 


Táto výstava je poctou aj pre československých migrantov manželov Vilčekovcov. Vilčekovci sa počas ich života v USA stali jedni z najväčších amerických filantropov. Manželia Vilčekovci podporovali mladé talenty. Jedným z nich bol aj Robert Hromec, ktorý je dnes  jeden z najuznávanejších osobností súčasnej umeleckej scény na Slovensku i v zahraničí. Tak názov výstavy „Hľadanie lásky a pravdy“, autobiografické dielo „Láska a veda“, ktoré napísal. Vedec Ján Vilček o svojom živote po príchode do USA a 30.výročie nežnej revolúcie je symbolické. Príjemnú atmosféru umocnili aj vystúpenia známeho slovenského jazzového dua Nikolaja Nikitina & Ľuboš Šrámeka.

Po rokoch sa vraciate späť do New Yorku. Aké pocity máte z návratu a z tejto výstavy?

Moje pocity sú veľmi silné. Výstava bola špecifický venovana veľkej historickej udalosti v rámci ešte bývalého Československa. Je to dôležitý míľnik v histórii. Bolo to veľmi zaväzujúce ale zároveň veľmi potešujúce. Výstava našla pozitívnu odozvu. Prevládala tam láska a hľadanie pravdy čo je vlastne jedným z hlavných pilierov OSN. Možno to charakterizovať ako výstavu s dobrým mottom, dobrým historickým medzníkom a na správnom mieste. Názov sa skĺbil vo výstave v nadšení ľudí a poslaním inštitúcie.

Pred samotnou výstavou v sídle OSN sa výstava konala v priestoroch rezidencie slovenského veľvyslanca v New Yorku. Akú veľkú kolekciu obrazov ste priniesli?

Kolekcia, ktorá je vystavená v OSN je kolekcia 13 obrazov, špecialne vytvorených pre tento projekt. Na misii bolo vystavených dalších 10 obrazov.

Čo vás čaká v najbližšej dobe? Aké sa črtajú nové projekty a výzvy?

Moje ďalšie pálny sú v otvoreni ďalšiej výstavy v Danubiane v Bratislave v jednom z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe.( Danubiana Meulensteen Art Museum sa nachdza asi 20 km južne od hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy. Jeho zakladateľmi sú holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič). Táto výstava je naplánovaná na mesiac január pod názvom „Padajúca kométa“. Potrvá od 24. januára 2020 do 29. mareca 2020 a kurátorom je Dagmar Srnenská. Ďalej je naplánovaná výstava v Miláne a v Benátkach.

Výstavu v OSN v New Yorku je môžne si pozrieť do 29. novembra 2019.

text: Elena Fedorková

foto: archív R.Hromca / Samo Hromec

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu