Inhalovaním sa dá bojovať proti respiračným chorobám a alergiám

0
443
inhalovaním proti alergiám

Opäť na nás vo veľkom útočia vírusy a baktérie a tento nemilý nápor potrvá viac-menej až do jari. Útočia na nás nádcha, prechladnutie, chrípka, kašeľ a zápaly nosových a prínosových dutín, ba dokonca zápal dýchacích ciest… Viete, ako im účinne predchádzať a ako v boji s nimi zvíťaziť?

Ako sa udržať fit a na čo nezabudnúť, keď sa už choroba rozvinie

Niektoré rady sú až notoricky známe: jedzte čo najviac sezónnej zeleniny a ovocia, športujte, alebo sa každý deň prechádzajte na čerstvom vzduchu, doprajte si dostatočné množstvo kvalitného spánku, otužujte. To všetko posilňuje imunitný systém, ktorý sa, ak je v dobrej kondícii, dokáže popasovať s prvým náznakom choroby a zatočiť s ňou skôr, ako sa rozvinie do komplikácií. V prevencii a liečbe respiračných ochorení má však svoje nezastupiteľné miesto aj domáce inhalovanie terapeutických roztokov. Hlavne, keď nás trápi nádcha, dýchavičnosť, dusivý kašeľ alebo sa v plnej sile prejaví alergia. Vtedy sú sliznice hrdla, nosa, nosových a prínosových dutín i dýchacích ciest vysušené a podráždené a je potrebné ich zvlhčiť, upokojiť a zabezpečiť, aby sa hustý hlien rozriedil. Potom sa dá ľahšie vysmrkať a vykašľať. K slovu sa dostáva inhalovanie, jedna z najstarších metód na prevenciu a liečbu dýchacích ťažkostí. Iste si pamätáte aj vy, ako nás mamy a staré mamy poslali sadnúť si nad hrniec so slanou vodou alebo liečivými bylinkami, zakryli dekou a nechali nás potiť sa vo vlastnej šťave. Pomáhalo to, hoci z nás tiekol pot cícerkom. V súčasnosti ich úlohu zastávajú predovšetkým tvárové sauny, ktoré modernejším spôsobom a s minimom potenia zabezpečujú vdychovanie liečiacich roztokov v podobe jemného aerosólu. Okrem nich je tu ešte vyšší level – vákuové a kompresorové inhalátory, ktoré lekári často odporúčajú svojim pacientom. Pri inhalovaní pomocou inhalátora ide o prirodzenú a veľmi šetrnú neinvazívnu liečbu. Počas nej sa liečivo rýchlo a cielene dostáva na miesta, kde je to potrebné a nezaťažuje (na rozdiel od sirupov a tabletiek) okrem dýchacej sústavy iné systémy v tele, napríklad tráviaci trakt. Nasadiť si tvárovú masku alebo vložiť do úst náustok a takto inhalovať nie je nič ťažké ani nepríjemné – dokážu to deti, dospelí aj seniori. Tí menej trpezliví a neposední si za tých 15 minút potrebných na inhalovanie môžu pustiť rozprávku, film, podcast či čítať audioknihu.

Poznáte rozdiel medzi tvárovou saunou, ultrazvukovým a kompresorovým inhalátorom?

Tvárová sauna sa síce tiež môže používať na inhalovanie, je však vhodná len na urýchlenie liečby nádchy a prechladnutia, ale viac ako na liečebné účely sa hodí skôr pre potreby kozmetiky. Jej výhodou je nižšia obstarávacia cena a možnosť používať aj vonné esencie. Nestačí však na poskytnutie pomoci pri ťažkostiach horných a dolných dýchacích ciest. Funguje totiž tak, že voda (s pridaním soli alebo éterického oleja) sa vysokou teplotou ohreje na paru a tú potom pacient vdychuje. Nie je teda vhodná na použitie liečiva predpísaného lekárom alebo lekárnikom, keďže účinky liečiv sa pri vysokej teplote strácajú. Takisto sa použitie tvárovej sauny neodporúča, ak má pacient teplotu nad 37,5 stupňov Celzia. Na naparovanie upchatých dutín však postačuje. Ak sa pre ňu rozhodnete, skúste Orava FI-120 AP. Teraz ju kúpite za akciovú cenu len 12,90 eur.

Inhalátor sa niekedy označuje aj slovom nebulizér, čo znamená rozprašovač. Ultrazvukový inhalátor funguje tak, že liečivo rozpustené vo vode sa pôsobením ultrazvukového vlnenia rozbije na mikročiastočky do podoby aerosólu, ktorý obsahuje veľa malých častí. O prúdenie vzduchu sa postará malý ventilátor zabudovaný v inhalátore. Ultrazvukový inhalátor sa výborne hodí na sezónne inhalovanie v chrípkovom alebo peľovom období. Má tichú prevádzku, nízku spotrebu energie, ale zle spracúva liečivo na báze olejových emulzií a liečivo s vyššou hustotou. Nie je teda vhodný na dlhodobé a časté inhalovanie pre ľudí s ťažšími diagnózami, ako cystická fibróza, CHOCHP či ťažšie astmatické stavy.

Kompresorové inhalátory dokážu spracovať všetky druhy liečiv a sú teda vhodné aj pri závažnejších diagnózach na časté a dlhodobé používanie. Rozprašovanie liečebnej tekutiny na mikroskopické čiastočky zabezpečuje dýza napojená na kompresor. Okrem bežného inhalovania v čase chrípkových viróz a alergií sú teda veľmi osožné aj pre tých, ktorí musia inhalovať často, dlhodobo a liečivá na to určené sú hustejšie. Ocenia ho najmä ľudia trpiaci ťažšou astmou, CHOCHP, cystickou fibrózou a podobne. Kompresorové inhalátory majú väčší rozprašovací výkon, bývajú však o čosi ťažšie, robustnejšie a hlučnejšie. Naším tipom je kompresorový inhalátor Orava NE-31. Je určený na každodenné domáce použitie – krátkodobo aj dlhodobo, pre všetkých malých aj veľkých pacientov. Jednoducho sa obsluhuje a čistí. Objem nádoby na naplnenie terapeutického roztoku je 6 ml, má rozprašovací výkon 0,2 mikrometre za minútu a váži len 1,3 kg pre jednoduchý transport. Milo prekvapí prijateľnou hlučnosťou, len 60 dB. Vo výbave má náustok, dve masky rôznej veľkosti pre dieťa a dospelého, ktoré vďaka upevňovaciemu remienku dobre priľnú na tvár pre maximálny inhalačný účinok, a päť náhradných filtrov. Môže byť váš za 45,90 eur, päticu ďalších náhradných filtrov kúpite za 4,90 eur.

kompresorový inhalátor Orava NE-31
Kompresorový inhalátor Orava NE-31

Dodržujte tieto pokyny pri inhalovaní

Inhalovanie nie je nič komplikované, je však potrebné dodržiavať pár pravidiel, aby bola inhalácia čo najefektívnejšia. Pohodlne sa usaďte na miesto, kde vydržíte sedieť 10 až 15 minút vzpriamene. Ideálna je tvrdšia stolička, určite nie mäkké kreslo alebo gauč. Tie by vás lákali uvoľniť sa, avšak len s vystretým chrbtom dokážete naplno využiť maximálnu kapacitu pľúc. Pripravte si svoj inhalačný roztok a vlejte ho do nádoby v zariadení. Pred inhaláciou sa poriadne vysmrkajte a vykašlite všetky hlieny tak, aby boli dýchacie cesty čo najčistejšie a priechodné. Do úst si vložte náustok, alebo si na tvár nasaďte masku. Má dobre priľnúť na tvár, inak sa vám aerosól dostane aj do očí. Zapnite inhalátor. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite, ak je to možné, krátko zadržte dych a potom pomaly vydýchnite. Dôležité sú pomalé a hlboké nádychy a výdychy. Takto pokračujte pri inhalovaní 10 až 15 minút raz denne pri preventívnej inhalácii a 2- až 3-krát denne pri liečebnej inhalácii.

Inhal. Orava NE-31

Aký inhalačný roztok použiť

Na bežné preventívne inhalovanie, ale aj pri nádche a prechladnutí sa odporúča inhalovať morskú vodu, fyziologický roztok alebo minerálne vody, napríklad osvedčenú Vincentku. Ak je však váš stav vážnejší, obráťte sa na lekára a lekárnika, aby vám odporučili vhodné liečivo, ktoré uľaví čím skôr a skráti liečbu ochorenia.

Nezabudnite na hygienu

Ak inhalátor používa celá rodina, je vhodné, aby mal každý člen rodiny kvôli kontaminácii svoj vlastný inhalátor, alebo teda aspoň vlastnú masku. Po použití nezabudnite inhalátor poriadne vydezinfikovať – rozprašovač umyte v roztoku vody a tekutého mydla a potom ho vydezinfikujte prevarením vo vode maximálne po dobu 10 minút alebo v autokláve (parnom sterilizátore). Masku a náustok nikdy nevyvárajte vo vode a nečistite v autokláve, poriadne ich vydezinfikujte pomocou studených dezinfekčných tekutín, ktoré vám odporučia v lekárni. Pri bežnom použití by mal rozprašovač vydržať aspoň 6 mesiacov, ak je však zaprášený alebo zablokovaný uschnutým liečivom, vymeňte ho aj skôr. Filter inhalátora by sa mal meniť po 30 hodinách používania alebo skôr, ak je znečistený.

Stanislava Murínová
Foto: Orava, pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu