Inšpirácie v štýle francúzskej riviéry

0
472
v štýle francúzskej riviéry

Apartmány a vily na francúzskej riviére, ktoré obdivujeme, majú jedinečný štýl, spájajú v sebe stredomorské vplyvy, tóny podmanivého Provensálska, ale aj vkusný minimalizmus. Jedna vec je istá: interiér vo francúzskom štýle nesmie byť príliš dokonalý!

Štýl francúzskej riviéry je obľúbený práve vďaka svojej nadčasovosti. Tento útulný a srdečný štýl dokonale napĺňa predstavu o rodinnej pohode a harmónii. Jeho romantickosť sa ideálne hodí pre snílkov s nostalgickou náladou. Je vhodný takmer  do každého interiéru, no najviac vynikne v kuchyni. Taká kuchyňa je mimoriadne pohodlná a zároveň plne funkčná. Miesto kde sa všetci cítia príjemne, dokonca aj tí, ktorí inklinujú k modernejším kuchynským trendom.

Dôležitým prvkom tohto trendu je postoj je ne sais quoi – voľná nonšalancia. Toto motto je jasné ako v móde, tak aj v životnej filozofii. Princíp laissez-faire hrá dôležitú úlohu aj vo francúzskom štýle, čo znamená to isté, ako nechať veci bokom. Interiéry na Côte d’Azur sa vyznačujú práve touto ľahkosťou!

Dlhodobo uprednostňujú organické materiály, otvorenosť, ale aj zmysluplnosť priestoru, čoraz väčší dôraz však upriamujú na udržateľnosť a na farebné kombinácie bielej, odtiene sivej, krémovej, béžovej, čiernej, ba aj zelenej. Skôr je to paleta neutrálnych a zemitých, než výrazných farieb. Zemité tóny sa kombinujú s odtieňmi iných, spomínaných farieb a vznikajú pekné kontrasty.

Interiérový dizajn kuchyne bude naklonený skôr prírodným materiálom ako je napríklad drevo s viditeľnou štruktúrou – jaseň, dub a orech, sklo, keramika, kamenina, ratan, bambus, koža, žula, kameň alebo mramor. Povrch kuchynskej linky pritom vyzerá celistvo, akoby bola z jedného kusu. Ak si vytvoríte policu na vystavenie keramiky alebo zvolíte návrat k vintage predmetom, tiež nešliapnete vedľa.

Na to, aby ste sa mohli tešiť z nadčasového a harmonického priestoru, potrebujete okrem vhodných farebných kombinácií aj kvalitný nábytok a štýlovédoplnky do kuchyne. Ak už teda premýšľate o doplnkoch, potom ste už v tej príjemnejšej fáze zariaďovania. Neviete, aké si zvoliť? Westwing si pre vás pripravil 5 praktických rad a nápadov, ktoré vám celý proces výberu a nákupu uľahčia!

1. Skrinky, komody, vitríny

Veľké a masívne kusy nábytku dopĺňajú štýl francúzskej riviéry  zo všetkých najlepšie. Aj keď je drevo vďaka svojím praktickým vlastnostiam najobľúbenejšie, nemusíte zostať len pri ňom. Môžete experimentovať aj s kameňmi ako je žula a mramor, ktoré so sebou prinesú eleganciu a luxus. Z úložných priestorov si okrem skriniek a komôd môžete zvoliť aj vitríny, do ktorých vyložíte peknú súpravu tanierov alebo pohárov.

2. Pohodlné kreslá

Francúzska riviéra je predovšetkým o komforte a pohodlí. Preto do svojej kuchyne nezabudnite zaobstarať mäkké kreslá, ktoré efektívne nahradia klasické stoličky a perfektne doplnia celý stôl. V prípade, že nemáte dostatok miesta a premýšľate, ako zariadiť malú kuchyňu, namiesto kresiel zvoľte stoličky s čalúnením. Stoličky a kreslá kupujte v prírodných materiáloch a vo farbách prevládajúcich v celej miestnosti.

3. Jedálenské stoly a stoličky

Srdcom celej kuchyne je jedálenský stôl, kde si zasadne celá rodina, dobre sa naje a v pokoji, bez náhlenia sa porozpráva. Do takejto kuchyne vyberajte masívne drevené stoly priťahujúce pozornosť, ktoré doplníte stoličkami v podobnom vzhľade, prípadne masívnymi kreslami. Do štýlu francúzskej riviéry sa hodia aj minimalistické kovové stoličky alebo stoličky s tzv. viedenským výpletom, drevené lavice šetriace miesto a rozmerné boxy poskytujúce veľa pohodlia.

4. Dolaďte vhodné textílie

Textílie do interiéru prinášajú pravé teplo domova a príjemnú atmosféru. Práve preto by ste na ne v kuchyni nemali zabúdať. Okrem chňapiek a utierok môžete zvoliť aj štýlové koberce, obrusy na stoly a zaujímavé servítky. Textil vyberajte vo farbách celej miestnosti, aby krásne splynul s celkom a zbytočne s ním nekontrastoval. A ak by ste chceli trochu experimentovať, siahnite po textile s pruhmi, geometrickými tvarmi alebo kvetinovou potlačou.

5. Doplnky do kuchyne

Doplnky sú presne to, čo odlišuje bežnú, nevýraznú a neosobnú kuchyňu, od tej originálnej a zaujímavej. Kuchyne s nádychom francúzskej riviéry pracujú spravidla s praktickými kúskami, ktoré poskytujú určitú funkciu a zároveň miestnosť skrášľujú a dopĺňajú.

Napríklad na linku alebo ostrovček položte misu s čerstvým ovocím, na stôl vázu s kvetmi a na otvorené police svoju zbierku keramiky.

Nad ostrovček môžete zavesiť zaujímavé osvetlenie kuchyne, prípadne panel s háčikmi na panvice a hrnce. Môžete si zvoliť aj pletené košíky na potrebné drobnosti, originálne fľaše na olej, ocot či svietniky so sviečkami. O pravú domácu atmosféru sa dokáže postarať aj luster s výrazným tienidlom alebo stolová lampa s tlmeným svetlom.

Nebojte sa kombinovať moderné kúsky s tými opotrebovanými, ktoré ste zdedili či našli v pivnici. Hodí sa všetko, od prebrúseného dreva až po nadčasové starožitnosti. Je veľké množstvo spôsobov, ako v kuchyni docieliť neopakovateľný štýl  inšpirovaný francúzskou riviérou. Nechajte si poradiť našimi tipmi a tešte sa z krásnej kuchyne, zariadenej podľa svojich predstáv!

Text a foto: www.westwingnow.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu