Drony sú v podstate lietajúce roboty, ktoré je možné diaľkovo ovládať alebo môžu lietať autonómne prostredníctvom softvérovo riadených letových plánov v zabudovaných systémoch, ktoré pracujú v spojení s palubnými snímačmi a GPS. V nasledujúcom článku vám priblížime ich všestranné využitie.
Drony, pôvodne vyvinuté pre vojenský a letecký priemysel, si našli cestu aj do iných oblastí našich životov kvôli zvýšeným úrovniam bezpečnosti a účinnosti, ktoré prinášajú. Fungujú bez pilota na palube a s rôznou úrovňou autonómie, ktorá sa môže pohybovať od diaľkovo ovládaného (človek riadi jeho pohyby) až po pokročilú autonómiu, čo znamená, že pri výpočte jeho pohybu sa spolieha na systém senzorov a detektorov. Technológia leteckých dopravných prostriedkov bez posádky pokrýva všetko od aerodynamiky dronu až po dosky plošných spojov, čipovú súpravu a softvér, ktoré sú ich mozgom. Typické drony sú vyrobené z ľahkých kompozitných materiálov na zníženie hmotnosti a zvýšenie ovládateľnosti. Táto pevnosť z kompozitného materiálu im umožňuje lietať v extrémne vysokých nadmorských výškach a vzdialenostiach.
Využitie dronov je všestranné
V súčasnosti sa používajú drony na viaceré účely, na základe ich hlavného využitia.
- Útočné drony sa používajú iba na vojenské účely, sú vybavené smrtiacimi zbraňami a používajú sa na kontrolované letecké útoky v neprístupných oblastiach.
- Drony na kontrolu davu sú vybavené nesmrtonosnými zbraňami, ako napríklad slzný plyn. Tieto drony sa používajú na “rozbíjanie” veľkých skupín ľudí bez toho, aby spôsobili akékoľvek podstatné fyzické zranenia.
- Dodávacie drony boli pôvodne vyvinuté pre armádu na dodávanie tovaru pozemným jednotkám. Sú vybavené držadlom alebo podobným doručovacím systémom a sú schopné vzdialene vyhodiť alebo jemne umiestniť predmety do požadovanej cieľovej oblasti. Niektoré veľké spoločnosti ako Amazon či DHL začínajú využívať tieto typy dronov, aby minimalizovali prepravné časy, režijné náklady a nebezpečné jazdné podmienky.
- Monitorovacie drony sú vybavené štandardnými aj infračervenými kamerami a citlivými prístrojmi na počasie a používajú sa na sledovanie rôznych oblastí. Drony vybavené týmito fotoaparátmi a nástrojmi sa používajú napríklad na predchádzanie pouličným zločinom alebo na pomoc pri odhaľovaní a prevencii lesných požiarov.
- Drony na fotografie a videá sa stávajú čoraz obľúbenejšími v umeleckom svete. Pred technológiou dronov museli byť letecké zábery a videá zhotovené z lietadla alebo vrtuľníka a tento proces bol pomerne finančne nákladný. V súčasnosti, keď sú niektoré typy dronov dostupné, môžu fotografi a videomakeri získať tieto úžasné zábery bez veľkého rozpočtu.
Je pravdepodobné, že ako spotrebiteľ hľadáte fotografický dron alebo hračkársky dron len pre radosť z lietania. Ale ak plánujete používať dron na praktické použitie (napríklad na pomoc pri práci na poli), uvedomte si, že v súčasnosti je možné vybrať si z veľkého množstva rôznych druhov dronov. Je už len na vás, pre ktorý druh sa rozhodnete na základe vašich potrieb a toho, na čo budete dron používať.
foto: Pexels.com