Keď vás bude grilovanie fakt baviť – bez otravného dymu a pri náhlom daždi aj uprostred kuchyne

0
1511

Toľko sme sa na ten čas čakali – konečne svieti slnko, v exteriéri sa ozývajú hlasy priateľov a všetkým sa už zbiehajú slinky na grilované dobroty. Ako si vybrať gril tak, aby vám namiesto do chrumkavých klobások, prepečeného mäska či ugrilovanej zeleniny necvakli nad grilom zuby naprázdno?

Ako sa stať grilmajstrom
Grilovanie má motivovať pre kúsky hodné grilmajtra, nie odradiť hneď po prvej grilovačke. Opečenie poctivých kúskov krkovičky naloženej v marináde by na grile, ktorý vlastníte, malo byť tak jednoduché, že ho zvládnete, aj keď ste začiatočník, a budete ho mať chuť rozložiť kedykoľvek – aj pri náhlej „prepadovke“ kamarátov či svokrovcov. Mal by mať kompaktné rozmery, ale slušný výkon – tak, aby za pár minút pred každým hosťom ležal na tanieri poriadny kus mäska, prepečených údenín či plátky cukety i baklažánu. Veď kto by už na grilovačke chcel ostať hladný?!

Výhody elektrických grilov
Šikovným riešením pre rýchle grilovanie bez zbytočných kôp dreva, uhlia či propán-butánových bombičiek sú prenosné elektrické grily, ktoré môžu tróniť hocikde v blízkosti elektrickej zásuvky, kam až dosiahne predlžovačka. Vďaka rýchlemu rozpáleniu grilovacích platní môžete hosťom servírovať dobroty z grilu už za pár minút. Keďže pri grilovaní nedymia, za nepriazne počasia vám dovolia dogrilovať gastro pochúťky aj v kuchyni. S ich pomocou si tak môžete urobiť grill párty s priateľmi kedykoľvek v roku, bez ohľadu na počasie. Elektrické grily majú hladkú platňu i rošt (napríklad Orava EG-1900) a praktickú odkvapkávaciu misku na prebytočné tuky z mäsa a údenín, do ktorej by však mali stekať z aspoň trochu naklonenej platne, aby reálne slúžili tomu, na čo majú. Pri výbere grilu zohľadnite, pre koľko ľudí zvyknete grilovať: grilovacia plocha by mala byť dostatočne veľká, aby sa vám funkcia grilmajstra neznechutila len preto, že musíte pri grile stáť o polovičku dlhšie. Teplota sa na takomto grile nastavuje a reguluje jednoduchým otáčaním gombíka podľa potreby – jahňacie kotlety si vyžadujú vyššiu teplotu, na plátky zeleniny postačí aj nižšia.

Praktické „zaklápačky“
Ak máte doma kontaktný elektrický gril (napríklad Orava EG-1300 či Orava Grillchef) – po zaklopení pečie zhora i zdola, mäso v ňom upečené je šťavnatejšie, ako keď sa pečie len na jednej platni zospodu. Veko totiž zabezpečí, že sa mäsko pečie a zároveň dusí vo vlastnej šťave. Takýto gril navyše výborne poslúži aj na dobroty z pečiva – zapekané sendviče či panini.

Jednoduché čistenie
Či budete považovať gril za pomocníka, alebo oštaru, rozhodne aj celková konštrukčná stabilita grilu, bezpečnosť a možnosť rýchlej očisty po grilovaní. Kvalitné nepriľnavé grilovacie platne zväčša stačí utrieť papierovou utierkou, misky na odkvapkaný tuk len umyť vodou s trochou saponátu. V žiadnom prípade neodporúčame používať škrabky či špachtle, a to ani plastové – hrozí, že narušíte antiadhéznu vrstvu na grilovacích platniach, na ktorých sa vám už potom prilepí a pripečie všetko. Pri väčšom znečistení budete ďakovať za možnosť odňať z celého grilu najviac zašpinené časti, ktoré potom pohodlne umyjete pod tečúcou vodou, či dokonca v umývačke riadu. V opačnom prípade sa pri očiste nadriete ako pri čistení toustovača s potečeným a zaschnutým syrom.

Šéf na grilovačke, ktorého si nebudete vedieť vynachváliť
Aj vy si myslíte, že relax s drinkom v ruke by mal počas grilovačky zažívať aj grilmajster? Veď ani on si nezaslúži stáť hodiny uprostred dymu, škvariaci sa v teple ako práve grilovaný jahňací steak. Preto je ideálnym pomocníkom na grilovanie elektrický gril: stačí ho zapojiť do elektrickej siete na terase, záhrade, balóne, alebo v daždivom počasí aj uprostred kuchyne, nedymí, nepotrebujete naň žiadne extra palivo a chutnú párty si môžete dopriať s priateľmi kedykoľvek. Elektrický kontaktný gril Orava Grillchef má veľkoryso dimenované vrúbkované platne s nepriľnavou úpravou, na ktoré stačí položiť mäso, klobásky, zeleninu či ryby. Podľa potreby si nastavíte teplotu grilovania až do 210 0C a platne zaklopíte. Aj hrubšie pláty mäsa sa vám tak podarí prepiecť bez vysušenia. Budú chutne šťavnaté, keďže sa nielen opekajú, ale aj dusia vo vlastnej šťave. Prebytočná šťava z grilovaných dobrôt stečie do dvoch odkvapkávacích misiek. Gril vám v zaklopenom stave výborne poslúži aj na zapekanie panini, bruschetty či toastov k zeleninovým šalátom. Ak ste sa nad grilom zišla veľká partia, gril nechajte roztvorený – grilovacia plocha tak bude dvojnásobná. Orava Grillchef má príkon až 2 000 W, tepelne izolovanú rukoväť, aby ste sa pri grilovaní nepopálili, ľahko sa obsluhuje aj čistí a môže byť váš len za 49,90 €.

5x dobrý tip na grilovanie mäsa:
Mäso si do marinády naložte deň vopred.
Pred položením na gril ho dajte ohriať na izbovú teplotu.
Pred grilovaním soľte len kuracie mäso, inak ostane mäso tvrdé a bez šťavy.
Mäso počas grilovania neprepichujte vidličkou – vytečie z neho šťava.
Marinádu či olej použite pri grilovaní len na potrenie – ak ich dáte príliš, vzbĺkne a hrozí riziko spálenia mäsa priamo na grile.

Viac informácií o šikovných pomocníkoch do domácnosti, na grilovanie aj letnú párty nájdete na: www.orava.eu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu