Kedy je najlepší čas povedať si „ideme spolu bývať“?

0
2827
Kedy je najlepší čas povedať si „ideme spolu bývať“?

Veľa párov má často problémy skĺbiť pracovné povinnosti so súkromím a riešením je aj spoločné bývanie. Aj keď sú spolu krátko a jeden druhého poriadne nepoznajú. Šli by ste do toho alebo máte z bývania so svojou polovičkou tak trochu strach?

Svoj príbeh nám porozprávala 27-ročná Natália, ktorá spolu s priateľom žije už viac ako rok a pol. „Neboli sme spolu ani pol roka, keď sme sa rozhodli, že budeme spolu bývať. Nejako sme neriešili to, že sa nepoznáme, lebo za pol roka sme sa spoznali dostatočne na to, aby sme vedeli, že to bude v poriadku,“ hovorí. Samozrejme, všetko je to aj o veku, prioritách a o tom, čo jeden od druhého chcú. „My sme síce bývali v jednom meste, ale môj priateľ žil dlhé roky sám v zahraničí a na spolužitie s rodičmi už nebol zvyknutý. A ja vlastne tiež nie. Nakoniec to rozhodol odchod do iného mesta,“ dodáva.

Sú spolu dva roky a spolužitie si veľmi pochvaľujú.

Psychológ Dr. Tibor Hrozáň hovorí aj o inom spolužití. „Dnes niektorí partneri žijú a bývajú spolu, lebo jednoducho chcú teraz s niekým pohlavne žiť a pravidelne si uspokojovať svoje sexuálne potreby. Bez ohľadu na to, že nezamýšľajú v budúcnosti spolu žiť či byť trvalými partnermi.“

Choďte do toho!

Každopádne, ak nemáte len sedemnásť alebo osemnásť a máte rozum na správnom mieste, prečo nie. Možno ste našli toho pravého a cítite, že to tak má byť. Keď to obaja chcete, viete si predstaviť, že to nie je na istý čas, skúste to. Aj za cenu, že to bude len skúsenosť. Takúto mala naša čitateľka Jarka a ani trocha to neľutuje.

„S Jožkom sme boli spolu štyri super roky. Z toho necelé dva sme spolu aj bývali. Možno si niekto povie, že sme sa vtedy unáhlili, ale my sme aspoň zistili, že nie sme pre seba stvorení. Skúsenosť to bola určite dobrá a kebyže to mám zopakovať, pokojne to urobím zas,“ hovorí s úsmevom.

Veď, prečo nie. Zistila, aké to je zdieľať s niekým spoločnú domácnosť, starať sa aj o iného a naučila sa byť tolerantná. Dr. Hrozáň má na to dva pohľady.

„Druhý prípad by bol, ak chcú byť spolu do budúcnosti ako partneri zakladajúci si vzájomný život pre rodinu či aspoň pre rodičovstvo. Tu sú dva názory: jeden hovorí, že je dobre spoznať sa pred založením si rodiny, i v rovine sexuálnej.“

Na druhej strane sú tu aj ľudia, ktorí s tým počkajú. Je to asi vo veľkej miere vec viery a vlastného presvedčenia. „Druhá skupina názorov odporúča počkať so začiatkom sexuálneho života až po zobratí sa. Skúsenosť, zdá sa ukazuje, že tí, ktorí po spoločnej dohode odložia sexuálny život až do doby, kedy prešli sobášom, bývajú v stabilite a dlhodobosti partnerstva úspešnejší. Schopnosť odložiť uspokojenie potreby a vnútorná schopnosť zdisciplinovať sa je pre dobré partnerstvo v budúcnosti dôležitá vlastnosť,“ hovorí psychológ.

Ak, ale tento názor nezastávate, sexuálne spolu žijete a máte pocit, že s partnerom chcete bývať, choďte do toho! Aj keď ste spolu len pár mesiacov. Musíte si však aspoň v tejto chvíli byť istý, že toto je váš partner na celý život. Lebo keď si to myslí len jeden a ten druhý váha, následky sú jasné. Žiadne váhanie. To už je znak toho, že „tudy cesta nevede“.

by Andrea L.

foto: tumblr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu