Telesný tuk je veľmi dôležité tkanivo, bez ktorého by ľudský organizmus nemohol fungovať. Problém však nastáva vtedy, keď ho je primálo alebo naopak veľa. Obezita sa považuje za systémový chronický zápal, ktorý sa okrem iných zdravotných ťažkostí prejaví aj na stave a funkčnosti kĺbov. Ako veľmi môže veľa tuku v tele uškodiť našim kĺbom a ako predchádzať bolesti kĺbov? Akým cvičením začať pri veľkej obezite, aby sme neublížili svojim kĺbom ešte viac? 

Patríte medzi ľudí, ktorí sa pravidelne vážia? Pokiaľ z toho nemáte enormný stres a nevyčítate si každých 200 g navyše, ide o rutinu, ktorá môže prispievať k udržiavaniu dobrého zdravia a kondície.

Klasické váhy však toho veľa nepovedia. Áno, dozviete sa svoju hmotnosť, ale z hľadiska zdravia je dôležité poznať aj podiel tuku. Pretože 75 kg môže mať človek s minimom svalovej hmoty a množstvom tuku, rovnako ako človek, ktorý má hustú svalovú hmotu a tuku málo.

Tuk nie je nepriateľ

Telesný tuk určite nie nepriateľom človeka – pokiaľ ho nie je priveľa. Plní mnoho dôležitých funkcií – je to zásobáreň energie, pomáha pri chemických procesoch, kedy sa vytvárajú hormóny a vstrebávajú niektoré vitamíny, chráni orgány pred nárazmi a udržiava celé telo v teple.

Nepriateľom sa tuk stáva vtedy, keď sa začne v nadmernom množstve hromadiť, obaľovať vnútorné orgány, znižovať elasticitu ciev a zaťažovať pohybový aparát.

Oveľa viac než len estetický problém

Nadváha sa nedá skryť, poznať ju na prvý pohľad. Čo však nie je vidieť, sú všetky zdravotné riziká, ktoré so sebou nesie. 

Patrí medzi ne zvýšené riziko rozvinutia cukrovky, vysoký krvný tlak, problémy s vnútornými orgánmi (pečeň, črevá, obličky) a tiež problém s kĺbmi.
Najčastejšie sú v dôsledku obezity preťažené kolenné a bedrové kĺby. Najskôr „iba“ pobolievajú, čo čiastočne limituje schopnosť pohybu. Nižšia funkčná schopnosť záťaže kĺbov v kombinácií s neprimeranou a nepravidelnou záťažou, napríklad v dôsledku nadváhy a obezity, vedie k preťaženiu týchto kĺbov a k rozvoju nepríjemných bolestivých stavov, opuchov a k obmedzeniu hybnosti kĺbov,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

V tomto štádiu treba určite spozornieť a začať s bolesťou aj nadváhou niečo robiť. V prípade bolesti a obmedzení funkcie kĺbov alebo svalov je štandardná prax väčšiny z nás domáca samoliečba. Adekvátnu dobu odporúčam pokojový režim a aplikáciu protizápalových a bolesť tlmiacich krémov namiesto užívania liekov, napríklad Aflamil s aktívnou látkou aceklofenak, ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky,“ dáva radu ortopéd.

Ďalšie pretrvávanie bolesti, ale aj ďalšie zaťažovanie kĺbov nadváhou, môže viesť až k rozvinutiu zápalu a napríklad aj ku vzniku revmatoidnej artritídy. Zaujímavé pritom je, že zvýšené riziko vzniku tejto choroby majú ženy, ktoré trpeli nadváhou alebo obezitou v mladosti.

Obmedzenie pohybu kvôli bolestiam svalov a kĺbov spôsobuje ďalšie a ďalšie zdravotné ťažkosti a celkové chradnutie tela. Vylúčené nie je ani atrofovanie svalstva.

Ako z bludného kruhu?

Vzniká začarovaný kruh, z ktorého sa ťažko vystupuje, pretože odbúranie nadmerného tuku pri zdravotných problémoch a bolestiach kĺbov je náročné. V každom prípade pritom treba spolupracovať s odborníkmi – diabetológom, odborníkom na výživu a stravovanie aj s osobným trénerom.

„Odbúravanie tuku trvá dlhšie ako klasické znižovanie hmotnosti. Aby sa tuk trvale odbúral, je nevyhnutná zmena stravovacích aj pohybových návykov. V rovnováhe musí byť kardio, anaeróbne aj aeróbne cvičenie, s ohľadom na nezvyšovanie záťaže pre svaly a kĺby, ktoré by sa mohli ďalej poškodiť. Plávanie, bicykel a stredne rýchla chôdza po mäkkom povrchu sú aktivity, ktorými odporúčam začať. Ďalší tréningový plán treba urobiť podľa individuálnych možností a ťažkostí v spolupráci s odborníkom,“ odporúča osobný tréner Martin Paulík. 

Obezita môže mať dokonca trvalé následky na zdravie kĺbov. Tým, že sa nadmerne zvyšuje záťaž na kĺby, môže spôsobiť opotrebovanie chrupavky a zhoršenie stavu kĺbu. Aj keď človek s obezitou úspešne schudne, stáva sa, že sa poškodené kĺby, zvyknuté na preťaženie, nezotavia a bolesť sa môže objaviť aj po rokoch života v štíhlom tele. Aj preto je dôležité zbaviť sa nadváhy čo najskôr a zmenu životného štýlu zbytočne neodkladať.  

Pripravila: Juliana Murcinová, Foto: www.istockphoto.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu