Hľuzovky patria medzi najdrahsie potraviny sveta. Rastú pod zemou a hľadaju sa pomocou cvičenych psov a prasiat. Rastú aj u nás, ale sú chránené. V Maďarsku je však zber povolený. My z redakcie sme mali tú možnosť zúčastniť sa krásneho press tripu a navštíviť Karlić Tartufi… Úžasný zážitok, keď idete po lese a hľadáte so psom hľuzovky… Môj Swen by ich asi nenašiel…(smiech)…

Hľuzovky sú podzemné huby. Vzácne na nich je hneď niekoľko vecí. Za prvé je to špecifická aróma, ktorú je veľmi zložité opísať. Ale mnohí ľudia ju porovnávajú s chuťou varenej kukurice, pražených orieškov a jačmenného sladu. Každý druh hľuzovky má svoju špecifickú arómu a tým sa mení aj cena jednotlivých druhov. Druhá vec, ktorá ju robí vzácnou je spôsob vyhľadávania.

Výcvik psov je veľmi špeciálny a kedže potrebuješ k nemu hľuzovky je dosť drahý. Tretia vec je výskyt hľuzovky. Musí byť splnených niekoľko požiadaviek, aby v danej lokalite mohla hľuzovka rásť. Pôda, porast a podnebie.

Ja som navštívila rodinnú firmu Karlič Tartufi, kde sme si s ostatnými pochutili cich dobrotách ako inak z hľuzovky a skúsili sme nájsť s pomocou odborníka a jeho psíka nejakú tu Hľuzovku.

Ďalšia vec, ktorá ovplyvňuje cenu je burza v Taliansku a aj ročné obdobie, v ktorom sa zber robí, pretože hľuzovky dozrievajú na jeseň je ich aroma oveľa intenzívnejšia a tým je vyššia aj cena.

Ak budete na Istrii, vrelo odporúčame tento krásny výlet: Hľuzovka v Chorvátsku

foto: archív šéfredaktorky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu