Do Českého Krumlova sa aj tento rok môžete vydať za historickými slávnosťami, hudobnými festivalmi, novými výstavami alebo športovými zážitkami. Kalendár akcií tohto malebného juhočeského mesta je doslova nabitý.

Sezónu každoročne otvárajú júnové historické Slávnosti päťlistej ruže s bohatým víkendovým programom v podmanivej atmosfére renesančnej doby, vďaka ktorému sa mesto zmení na obrovskú živú scénu. 36. ročník sa koná 21. až 23. júna a na programe má sedem historických sprievodov, rytiersku jazdiareň s exhibíciami na koňoch, historické trhy, koncerty, divadelné a tanečné vystúpenia, nebudú chýbať ani šermiari, vlajkonosiči a ohňová show.

Otáčavé hľadisko v zámockej záhrade ešte predtým, od 1. júna až do 8. septembra ponúkne šesť predstavení. Juhočeské divadlo tento rok uvedie v premiére príbeh zo starého Anglicka Rozum a cit. Diváci sa môžu tešiť aj na osvedčeného grófa Draculu i na minuloročnú novinku, tanečné predstavenie Egon Schiele – Autoportrét.

Od 27. do 30. júna bude mesto opäť hostiť medzinárodné stretnutie highlinerov a slacklinerov Highline Festival Český Krumlov. Účastníci dostanú príležitosť prechádzať sa po výškových lanách napnutých v historickom centre, a návštevníci mesta sa zasa môžu tešiť na nezvyčajný zážitok a oživenie neba nad Krumlovom. Sprievodný program zahŕňa workshopy, závody v rýchlosti i trickline závody.

Atmosféru šľachtických slávností, tentoraz z osemnásteho storočia sprostredkuje 28. – 29. júna jedinečná Baroková noc na zámku Český Krumlov. Spolu so sériou koncertov rôznych žánrov tvorí program 38. ročníka Festivalu komornej hudby, ktorý bude prebiehať až do 7. júla a rozozvučí nielen priestory zámku, ale aj ďalších historických budov v centre mesta.

Vrcholom krumlovského hudobného leta bude 33. ročník Festivalu Krumlov (Medzinárodný hudobný Festival Český Krumlov), ktorý od 12. júla do 2. augusta ponúkne 19 koncertov na 13 koncertných miestach po celom meste aj v okolí. Otváracím koncertom oslávi festival 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu a hneď nasledujúci deň privíta operného speváka Plácida Dominga. Na programe sú komorné koncerty, barokové opery, hudba Hollywoodu i opereta. Počas festivalu je vždy od štvrtka do nedele pripravený sprievodný program vo Festivalovej zóne v Kláštornej záhrade s množstvom menších hudobných vystúpení, s besedami, kreatívnymi dielňami či filmovými projekciami.

Otáčivé hlediště Český Krumlov

Návštevníkov mesta bude celé leto tešiť v Pivovarskej záhrade séria koncertov festivalu Open Air Krumlov, ktorý dštartoval už v máji. V Krumlove vystúpia také hviezdy českej hudobnej scény, ako sú David Koller s Annou K., Mirai, Lucie Bílá alebo Vojtech Dyk. Súčasťou festivalu bude aj historicky prvý krumlovský Street Food Fest.

Fanúšikovia výtvarného umenia sa môžu tešiť na nové výstavy v Egon Schiele Art Centre: prvá z nich ponúka prierez dielom jedného z najvýznamnejších a najvšestrannejších českých umelcov 20. storočia Jiřího Kolářa, druhá predstavuje veľkoformátové obrazy výtvarníka a hudobného skladateľa Vladimíra Franza a do tretice sa uvidíte fotografie a pohľady do ateliéru Vladimíra Franza od Idy Saudkovej. Výstavy trvajú do konca roku 2024.

Highline Festival Český Krumlov 23. – 26. 6. 2022. Foto: Libor Sváček, box@fotosvacek.cz.

Novinkou je galerijný priestor v areáli Port 1560, kde bude vystavovaná tvorba členov Združenia českých umelcov grafikov Hollar. Prvá z výstav, Mágia odtlačku, predstavujúca prierez grafickými technikami trvá do 2. júna. od 8. júna ju vystrieda Druhou výstavou, prístupnou od 8. júna , je výstava s názvom  Bytosti. Port 1560 sídli v novo zrekonštruovanom komplexe bývalého pivovaru a okrem galérie ponúka aj ďalšie expozície. Návštevníci sa tu môžu zoznámiť s históriou pivovarníctva v Českom Krumlove, podniknúť exkurziu do života mešťanov v 19. storočí či obdivovať interaktívne umelecké inštalácie v bývalom pivovare.

Informácie o akciách v Českom Krumlove počas celého roka nájdete na www.ckrumlov.info, prehľad top akcií 2024 zasa tu. 

Foto: Libor Sváček, Tomáš Perzl a Český Krumlov  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu