Lucinda Rileyová a jej nádherný príbeh Polnočná ruža

0
589
Polnočná ruža Lucinda Rileyová


Jedného dňa si nájdem čas, aby som si všetko prečítal, pomyslel si, keď odkladal rukopis do spodného priečinka písacieho stola a ponáhľal sa zo svojho bytu…

Polnočná ruža je sága o celoživotnej vášni a nekonečnom hľadaní z pera Lucindy Rileyovej, autorky slávnej série Sedem sestier, vás pohltí od prvej vety.

Jedenásťročná Anahita na sklonku prvej svetovej vojny sprevádza tvrdohlavú indickú princeznú Indiru na ceste do Anglicka. Tam stretne mladého, priečneho dediča vidieckeho sídla Astbury aj jeho diktátorskú matku a jej život sa navždy drôtom zmení… Paláce maharadžov, chudobné indické slumy, rozľahlé anglické sídla a hrozba prvej svetovej vojny. Tieto prvky umne utkali príbeh, ktorý sa naprieč oceánmi a generáciami o osemdesiat rokov neskôr stretne s novým svetom v jednom rozpadnutom anglickom sídle plnom zabudnutých tajomstiev.

No dnes bude tak, ako si želá moja dcéra. Budem sedieť vo svojom kresle a tešiť sa z pohľadu na dynastiu, ktorú som splodila. Nebudem ich nudiť príbehmi z dejín Indie. Keď prídu na rýchlych západných džípoch s deťmi, ktoré sa hrajú s prístrojmi na batérie, nebudem im pripomínať, ako sme sa s Indirou na konských chrbtoch šplhali po strmých svahoch v okolí Dárdžilingu, že elektrina a tečúca voda v každom dome boli vtedy zriedkavosťou alebo že som so zanietením prečítala akúkoľvek šalátovú knihu, čo sa mi dostala do rúk. Mladých príbehy z minulosti dráždia; chcú žiť iba pre prítomnosť, presne ako ja v ich veku.

Polnočná ruža je nádherný rodinný príbeh, ktorý v podaní Lucindy Rileyovej doslova ožíva pred vašimi očami a vy tak dostávane neopakovateľný čitateľský zážitok. Ako napísali v Booklist, „je to napínavý a príťažlivý príbeh, v ktorom sa prelínajú dve kultúry, odhaľuje, koľko stôp anglickej minulosti možno nájsť v Indii a ako sa medzitým zmenilo postavenie indických žien… V tomto románe dominuje silný ľúbostný príbeh, je plný skvelých postáv a oživuje starobylé kráľovstvo v celej jeho kráse, ale aj s problémami.“

Lucinda Riley

Počet jej románov presiahol dvadsiatku, pravidelne sa umiestňovala v rebríčku bestsellerov New York Times. Jej romány preložili do dvadsiatich ôsmich jazykov a vyšli v tridsiatich ôsmich krajinách. Mimoriadne úspešnú sériu historicko-romantických románov Sedem sestier, kde sa umne prelínajú fiktívne udalosti a osobnosti s historickými, začala písať roku 2014.

Foto: Tatran

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu