Rakovina prostaty je u mužov druhé najčastejšie onkologické ochorenie a ročne si vyžiada približne päťsto životov. Aj keď je toto ochorenie v počiatočných štádiách dobre liečiteľné, na rakovinu prostaty pre neskorý záchyt, zomiera približne každý desiaty pacient. Pre slovenských pacientov je totiž vyšetrenie prostaty stále tabu a štatistikami sa zaraďujeme na posledné priečky v rámci krajín EÚ. Poliklinika Bezručova chce tento stav zmeniť a mužov v mesiaci november pozýva na preventívne vyšetrenie. Termíny vyšetrenia dostanú pacienti do piatich dní bez poplatku za expresný termín. 

Základom je prevencia

Rakovina prostaty u mužov môže byť vďaka skorej diagnostike dobre liečiteľná. Problémom však je, že preventívnu prehliadku u urológa absolvuje sotva 6 až 12 % mužov ročne. Lekár pri vyšetrení dokáže u pacienta odhaliť zmeny, ktoré pacienta spočiatku nebolia a nespôsobujú mu ťažkosti. „Najčastejšie ide o časté nočné močenie, slabý prúd moču alebo pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Zákerné je neraz to, že rakovina prostaty sa v skorých štádiách nemusí nijako prejaviť. Práve preto je dôležité absolvovať preventívnu prehliadku,“ hovorí MUDr. Marek Zvanciger, vedúci lekár Urologického centra Bezručova. 

Napriek tomu, že rakovina prostaty sa týka predovšetkým mužov po päťdesiatke, urologickú preventívnu prehliadku by mali absolvovať aj mladší muži, ktorí pociťujú spomenuté ťažkosti alebo sa rakovina prostaty objavila v ich rodine. „Pozývame všetkých mužov na preventívne vyšetrenie prostaty. Samotné vyšetrenie pre niekoho môže byť nepríjemné, je dôležité pripomenúť, že je život zachraňujúce. Všetci muži, ktorí sa k nám objednajú na preventívnu prehliadku, dostanú termín vyšetrenia do piatich dní,“ hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova a dodáva, že termín preventívnej prehliadky dostanú muži bez poplatku za expresný termín a uhradia si len registračný poplatok.

Viac ako dve desiatky ambulancií 

V priebehu roku 2022 sa v expresnom tempe otvorilo 23 nových ambulancií v deviatich moderných medicínskych centrách Polikliniky Bezručova. V lete sa dokončilo druhé poschodie polikliniky a otvorili nové ambulancie: kardiologická, imunoalergologická, oftalmologická, diabetologická, ale aj Ortopedické centrum Bezručova. „Rozšírili sme aj možnosti liečby v rámci Dermatologického centra Bezručova. Pacientov s ekzémami, psoriázou či atopickou dermatitídou liečime UV a UVB svetlom, ale aj PUVA liečbou, teda ožiarením po kúpeli v špeciálnom roztoku,“ informuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu