Cestovný ruch vždy bol, je a bude pre Chorvátsko prepotrebný a pre návštevníkov z rôznych krajín lákavý. Dlhé jadranské pobrežie so stovkami zálivov a odľahlých pláží, s obdivuhodnými vrchmi v pozadí sem priťahuje celé generácie turistov. K Jadranskému moru nás priťahujú nielen krásne pláže, zátoky, ostrovy, prírodné parky, ale i zachované stredoveké mestá s umeleckými pamiatkami i klenoty tzv. benátskeho stavebného umenia.

Pred začiatkom letnej turistickej sezóny Miodrag Mlačič, riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia pre Slovensko a Českú republiku na tlačovej konferencii v Bratislave zhodnotil cestovný ruch v roku 2022 a porovnal ho s predkovidovým rokom 2019. Potvrdil, že Chorvátsku sa už vlani podarilo dosiahnuť o čosi vyššiu návštevnosť ako v roku 2019. Na práve začínajúcu sezónu sa pripravovali rovnako dôsledne. Pasujú sa síce s mnohými zmenami, ako je prijatie eura, ktoré samozrejme, prinieslo aj isté rozkolísanie a neraz i zvýšenie cien, ale na druhej strane výhodou je rýchlejší prístup do krajiny, bez obvyklých kontrol. Naďalej sa sústreďujú na zvyšovanie kvality poskytovaných služieb, čistotu, stále pestrejšie možnosti športovania, zvyšovanie štandardu ubytovania a pod. 

Dôraz na trvalo udržateľný rozvoj cestovného ruchu Chorvátska

Keďže na príjmoch pre štát, ale i pre obyvateľov sa cestovný ruch Chorvátska podieľa veľmi významnou mierou, Chorváti sa intenzívne zamýšľajú aj nad tým, ako na jednej strane udržať záujem hostí, dosiahnuť, aby ich Jadranské pobrežie ostalo naďalej príjemným miestom relaxu, na druhej strane sa zaoberajú opatreniami, vďaka ktorým si nezničia prírodu (napríklad bezhlavou výstavbou hotelov) a atraktívnosť krajiny. Nastupujú teda na cestu trvalej udržateľnosti krajiny. V oblasti cestovného ruchu si pripravili víziu trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030, ktorú budú diskutovať, postupne cizelovať a vnášať do praxe. Cieľom je iniciovať udržateľný a regionálne vyváženejší rozvoj cestovného ruchu. Chystané opatrenia a aktivity musia byť v súlade s tromi princípmi udržateľnosti – environmentálnou, sociálnou a ekonomickou udržateľnosťou. Chcú urobiť všetko preto, aby domáci mohli hosťom naďalej poskytovať kvalitné služby, prístup k pitnej vode, dobrú dopravu, kvalitné ubytovanie a pod. Predpokladajú pri tom v budúcnosti väčšie právomoci pre miestne samosprávy v oblasti výberu a regulácie turistických projektov, najmä v oblasti budovania nových ubytovacích kapacít. Súčasťou návrhu zrejme bude aj možnosť (nie povinnosť) zavedenia ekologického poplatku pre mestá a obce.

Snahy o predĺženie letnej sezóny a pozornosť vnútrozemiu

Druhou líniou, ktorou sa Chorvátsko v oblasti cestovného ruchu intenzívne zaoberá, je predlženie turistickej sezóny. Robia kroky k tomu, aby bol Jadran lákavý aj mimo hlavnej sezóny, v jarných a jesenných dňoch a tiež sa snažia o zatraktívnenie vnútrozemia Chorvátska, ktoré by mohlo byť zaujímavé pre návštevníkov po celý rok. V tomto ohľade vedie mimoriadne zaujímavé hlavné mesto Záhreb, mnohé historické pamiatky, napríklad historické mesto Varaždín s vodným hradom či neďaleký hrad Trakoščan. Uvedomujú si že lákadlom návštevníkov z okolitých krajín môže byť aj zachovaná príroda, podpora turistiky a cyklistiky, wellness služby a tiež gastronómia, vínna turistika a pod. Darí sa im napĺňať tento zámer: už v tomto roku za január – máj  mali 11,759 mil. prenocovaní, čo je o 20 % viac ako vlani o tomto čase.

Turistické výsledky Chorvátska v minulom roku 

Chorvátsko s počtom obyvateľov okolo štyri a pol milióna vlani malo 16,23 miliónov príjazdov (92,26 miliónov prenocovaní) zahraničných turistov. Turisti zo Slovenska sa na tom podieľali 3,695 miliónmi príjazdov, čo znamenalo ôsme miesto na rebríčku krajín, pre ktoré je Chorvátsko zaujímavou destináciou. Návštevnosťou tak prekročili veľmi úspešný predkovidový rok 2019, čo zaradilo  Chorvátsko medzi najobľúbenejšie destinácie v Stredomorí. Medzi TOP destinácie návštevníkov zo Slovenska v minulom roku patrili Záhreb, Dubrovník, Split, Rovinj, Poreč, Zadar a ich blízke okolie. 

Tohtoročné novinky pre návštevníkov 

Pre začínajúcu letnú sezónu má Chorvátsko dôležité novinky. Od 1. januára 2023 je Chorvátsko členom Schengenského priestoru a prijalo za svoju menu euro. S tým súvisí aj isté rozkolísanie cien. Zvládajú to však celkom dobre, ak by sa k tomu nepridružilo celkové zdražovanie, inflácia v celej Európe najmä kvôli vojne na Ukrajine. Napriek tomu je stále zaujímavou destináciou. Lepšie sú na tom hostia v hoteloch s plnou penziou, kde sú stabilné ceny, ale aj ostatní návštevníci, ak si vopred overia cenové relácie, vedia si celkom dobre a výhodne vybrať. Prínosom je tiež zrýchlenie dopravy, bez zdržiavania sa a bez kontrol. Rovnako vlani otvorený Pelješacký most znamená lepšiu dostupnosť juhu Chorvátska. Jedinečný zavesený most dlhý 2,4 km vedie z chorvátskej pevniny cez Malostonský záliv na poloostrov Pelješac. Spája exklávu južného Chorvátska, ktoré je od zvyšku krajiny oddelené 25 kilometrovým pásom pobrežia Bosny a Hercegoviny v okolí mesta Neum. Zvýšila sa tiež frekvencia vlakov i autovlakov počas leta do Dubrovníka a Splitu, aj letecky je Jadran stále dostupnejší…

Aj keď novinky a zmeny sprevádza aj istá dávka neistoty, Chorvátsko ostáva stále rovnako lákavé. Napokon, všetko sa dá pred cestou spoľahlivo (a hodnoverne) overiť. Nech sa vám vaša dovolenka pri Jadrane aj tento rok vydarí!

Foto: Chorvátskeho turistického združenia pre Slovensko a Českú republiku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu