Ľudia trpiaci chronickým zápalovým ochorením čriev si s aplikáciou IBDPod kontrolou môžu lepšie manažovať svoje ochorenie

0
4826

Mobilná aplikácia IBDPod kontrolou bola vyvinutá špeciálne pre pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou (IBD). Pacientom pripomína napríklad termíny návštev u lekára, termíny vyšetrení a kontrol, ale aj dátum a čas, keď majú užiť svoju liečbu a zároveň poskytuje aj základné informácie o nemoci. Pacienti si ju môžu stiahnuť a aj využívať bezplatne. Personalizácia aplikácie a relevantný edukatívny obsah robí z novinky užitočnú pomôcku v manažmente pacienta s IBD ochorením. Testovaciu verziu aplikácie si ako prvý pacient vyskúšal aj známy slovenský raper Majself (Michael Švehla).  

Ochorenia pod kontrolou

Je známou skutočnosťou, že chorý človek, ktorý pozná svoje ochorenie a snaží sa vyhýbať takému konaniu, ktoré by ho zhoršovalo a spolupracuje s ošetrujúcim lekárom, dokáže relatívne dobre žiť aj s chronickým ochorením. Platí to aj o Crohnovej chorobe aj ulceróznej kolitíde. Sú to vážne zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktorých presnú príčinu vzniku odborníci zatiaľ nepoznajú. Čo však vedia je, že obe ochorenia sú celoživotné a výrazne ovplyvňujú život pacientov. Chronická únava, teploty, pretrvávajúca hnačka, krv v stolici, bolesti brucha či pocity nafúknutia. Toto sú len niektoré z nepríjemných príznakov ochorenia, ktoré má na Slovensku stúpajúci trend. Ochorenie IBD v mnohých prípadoch spôsobuje častú práceneschopnosť, ktorá môže prerásť až k invalidizácii. Manažovanie tohto ochorenia nie je jednoduché, ale dobrá adherenciapacientov a kvalitná spolupráca s lekárom sú možnosťou, ako sa dá mať svoje zápalové ochorenie pod kontrolou. Pacientom k tomu pomôže aj nová aplikácia IBDPod kontrolou. „Život s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou nie je jednoduchý. Nás pacientov ovplyvňuje v súkromnom živote, ale aj v pracovnej sfére, pritom našim jediným želaním je viesť život bez obmedzení, so všetkým čo k tomu patrí. Verím, že aplikácia IBDPod kontrolou k tomu môže výrazne dopomôcť a zlepší manažment ochorenia mnohých pacientov,“ hovorí Veronika Ivančíková, predsedníčka pacientskeho združenia Slovak Crohn Club.

Spoľahlivý pomocník

Vývojári v spolupráci s pacientskou organizáciou Slovak Crohn Club a českou organizáciou Pacienti IBD vytvorili jedinečný a unikátny obsah so zaujímavými funkcionalitami, ktoré významne uľahčia život pacientov s IBD ochorením. Odbornú garanciu nad obsahom aplikácie prevzala lekárka IBD centra v Gastroenterologickom centre Ružinov – Bratislava, MUDr. Anna Gojdičová, PhD.

Aplikáciu IBDPod kontrolou si môže stiahnuť ktorýkoľvek IBD pacient používajúci smartfón. Ľahko ju nájde v App Store alebo v Google Play. V prvom kroku je potrebné získať z pacientskej organizácie unikátny kód pre prihlásenie. Potom stačí uviesť už len email. V ďalšom kroku si pacient nastaví svoj osobný profil, liečbu, ktorú aktuálne užíva a notifikácie. Nakoľko je aplikácia určená pre pacientov s Crohnovou chorobou aj s ulceróznou kolitídou je dôležité zvoliť typ ochorenia, ktorým pacient trpí. Aplikácia bola navrhnutá tak, aby pacientom uľahčila život s ich zápalovým ochorením. Každý z nich preto určite ocení Denník pacienta, v ktorom si môže zaznamenávať informácie o svojom zdravotnom stave, ktoré môžu byť dôležité aj pre ošetrujúceho lekára.

Pacienti nájdu v aplikácii aj jednoduchý test, ktorým získajú prehľad o svojom aktuálnom zdravotnom stave. „Je dôležité si uvedomiť, že v prípade Crohnovej choroby aj ulceróznej kolitídy ide o celoživotné ochorenia, ktoré je potrebné dlhodobo sledovať a vyžadujú si pravidelné kontroly u gastroenterológa. Pri týchto ochoreniach je veľmi dôležitá aj adherencia pacienta k liečbe. U mnohých pacientov by ju mohla pomôcť zlepšiť práve aplikácia, ktorá bude pacientom pripomínať, aby svoje lieky nezabudli užiť,“ hovorí gastroenterologička doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD.

Aplikáciu využíva aj Majself

Pacienti si v aplikácii jednoducho nastavia aké lieky užívajú a notifikácie im budú pripomínať, aby ich užili v stanovenom čase. Súčasťou aplikácie je aj Edukačná zóna, s odbornými informáciami a radami ako sa správne stravovať, akú životosprávu dodržiavať, ale aj s novinkami z oblasti liečby IBD. Do aplikácie si pacient môže zaznamenať aj presné termíny na vyšetrenia či kontroly a aplikácia mu ich sedem dní pred termínom pripomenie prostredníctvom nastavenej notifikácie. „Keď mi Crohnovu chorobu diagnostikovali, nevedel som si predstaviť čo ma čaká. Jediné čo som chcel bolo žiť normálny život, tak ako predtým. Oceňujem, že vznikla aplikácia, ktorá nám pacientom  pomáha lepšie zvládať naše IBD ochorenie. Je to veľký pomocník najmä v tejto rýchlej dobe, keď si termín odberu krvi alebo kontrolu u lekára už nemusím držať v hlave, pretože mi ich pripomenie samotná aplikácia,“ hovorí raper Majself.

Viac na www.ibdpodkontrolou.sk

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu