Teplákové súpravy už dávno nepatria len do pohodlia domova. Stali sa módnymi doplnkami, ktoré oživia váš šatník. Či vybehnete s kamoškami cez víkend do mesta, alebo sa presúvate na vašu obľúbenú dovolenkovú destináciu, toto pohodlné oblečenie by malo byť vašou súčasťou.

Neprehliadnuteľné súpravy pripravené na mieru

Prečo by ste si kúpili tuctovú teplákovú súpravu, ktorú vlastní väčšina žien? Ak chcete naozaj vyniknúť a premeniť tento odev na módnu kreáciu, máme pre vás riešenie. Barbora Kabátová je mladá a šikovná žena a jej tvorba je jedinečná. Vie vyčariť z fádneho oblečenia umelecké dielo. Tvorí pod značkou CoatysBdesign my vám ju s radosťou predstavíme.

Vaša tvorba je neprehliadnuteľná. Kde beriete inšpiráciu ?

Vždy ma tešia takéto slová a veľmi si to vážim. Moja tvorba je hlavne určitým zrkadlom mňa samej. Inšpiráciu nachádzam všade okolo seba. Milujem všimať si malinké detaily, ktoré tvoria celok. Či už je to medzi mojimi blízkymi, v prírode alebo len tak pri čakaní na autobusovej zastávke. Často si všímam a pozorujem ľudí na ulici, keď sa presúvam z miesta na miesto. Milujem streetstyle a ľudí, torí sú niečím iní. Inšpirácia je pre mňa naozaj všade, ťažko by som definovala len jedno miesto.

Na druhej strane, mávam momenty, kedy príde inšpirácia sama a ja idem “vybuchnúť” od toho, koľko nápadov sa v mojej mysli vytvorí naraz. Na realizáciu by som ale potrebovala minimálne ďalšie štyri ruky haha. 

Vo vašom profile sa píše: “Crazy one, destroying everything” – mali ste na mysli pravdepodobne “zničenie” oblečenia, ale skôr dávate veciam druhý dych. Ako to celé u vás vzniklo?

Už od detvstva som si radšej kreslila a niečo tvorila, ako sa hrala s bábikami. Rodičia ma v šiestich rokoch prihlásili na umeleckú školu, ktorú som navštevovala 10 rokov. Vždy som bola ten umelecky založený človek s láskou pre módu. Milovala som tvoriť a obliekať sa malinko inak, ako moje spolužiačky. Po absolvovaní umeleckej školy, som na tvorenie v určitom smere zanevrela, na módu ale nie. Vedela som, že sa niečomu v tomto smere chcem venovať, ale nechcela som byť klasický módny návrhár. Chcela som to inak.

Počas vysokej školy, na ktorej som začala študovať textílny dizajn, mi stále niečo chýbalo a necítila som úplnú slobodu v tvorbe. Mala som jedny rifle, ktoré sa mi už tak nepáčili, a tak som si ich pomaľovala a hovorila si, ak sa mi to nebude ani takto páčiť, tak ich proste vyhodím. Pamätám si, ako sa ma vtedy mamka opýtala, prečo som tie rifle zničila. Poprosila som vtedy kamarátku, nech mi v rifliach urobí outfitové fotky, ktoré som zavesila na môj osobný instagram. V tom čase som netušila, akú silu táto sociálna sieť má, a že ľuďom sa to bude tak páčiť. Prišla prvá, druhá prosba o pomaľovanie (“zničenie”) oblečenia a už to išlo. Založila som si ďalší instagramový účet, kde som začala zdieľať svoju tvorbu a objednávky prichádzali. Dala som mu názov Coaty’s B design, ktorý vychádza z môjho mena. Coaty’s – coat – preklad kabát z môjho priezviska a B ako Barbora a s tým súvisí aj logo. V skratke to celé volám Coatys. 

Paradoxne, až teraz pri mojej vlastnej tvorbe som sa toho naučila viac než za 10 rokov na umeleckej škole. Myslím, že je to práve preto, že tvorím od srdca, mám slobodu a neriadím sa osnovami, ktoré sú vopred dané.

Odvtedy hovorím, že “zničím” všetko, čo mi príde pod ruku. Tvrdím tak, pretože umenie a v princípe aj móda sú veľmi subjektívne. To a ako tvorím môže niekto milovať a na druhej strane existuje človek, ktorému sa to absolutne nepáči. A je to úplne v poriadku. Každý sme predsa úplne iný. 

Čo všetko sa doposiaľ takto skrášlili ?

Ako som už spomínala, začalo to riflami a riflovými bundami, pokračovalo teniskami, neskôr to boli aj tričká, mikiny. Stále som skúšala nové farby, spôsoby ako zničiť niečo ďalšie. Najnovšie to sú dámske korzety a klobúky. V neposlednom rade som sa začala venovať okrem oblečeniu aj obrazom, ktoré som už dlhú dobu túžila tvoriť. 

Aké motívy používate vo vašej tvorbe ?

Rozdeľujem to na dva tábory. 

Prvým sú custom personalizované kúsky, s ktorými som začínala a stále v určitej forme pokračujem. Tu bolo spočiatku všetko len o tom, ako si ľudia zadali presnú temú, resp. obrázok, a ja som to namaľovala. Neskôr som do toho pridávala aj moju maličkosť a pretvárať to do vlastného štýlu až prišiel moment, kedy mi napísali, čo by chceli, ale dali mi v princípe voľnú ruku, že mi veria. S vlastným štýlom prišlo aj to, že mi samotný obrázok na riflovke prišiel “suchý”, a tak som tam frckla farbu, aby to vytváralo určitý celok. Z obyčajnej riflovej bundy tak vznikol umelecký kúsok. 

Na základe toho vznikla druhá skupina, kde išli viac a viac do obľuby frkané “splashed” kúsky. Od covidu, ako by sa s tým roztrhlo vrece a vzniklo už nespočetne veľa kombinácií, volám to #splashedbycoatys. Tu vznikli momentálne najpopulárnejšie kúsky, ktorými sú mikiny a teplákovky. 

Oblečenie robíte len na objednávku alebo máte aj nejaké pripravené kusy hneď na predaj?

Pôvodne to bolo vyslovene iba na objednávku, ale vždy som mala plnú hlavu nápadov, čo ešte(?). Ako som už spomínala vyššie, teraz je veľkou časťou mojej tvorby tzv. #splashedbycoatys, na podnet ktorej som dva roky dozadu vytvorila limitovanú kolekciu týchto mikín, kde z každého kúsku išla určitá čiastka na dobročinnosť. Počas roka som vytvorila sem-tam nejaký kúsok na predaj, ktorý sa u mňa ale dlho neohrial. 

V decembri 2022 vyšla von ďalšia limitovaná kolekcia, ktorá prepájala obrazy s oblečením pod názvom #somethingspešl. Znova mala myšlienku pomôcť a z každého kúsku išla určitá čiastka do lednovej zbierky od @svihej. Moja tvorba hlavne o tom, aby sa kúsok neopakoval a každý mal ten svoj jedinečný. Preto nemám veľa vecí, ktoré sú hneď na predaj, väčšinou sú to kúsky, ktoré ostali z kolekcií alebo prototypy, ktoré nosím ja. 

Akú máte víziu do budúcna ?

Úprimne? Doštudovať konečne VŠ a venovať sa mojej tvorbe. Bola som vychovávaná s myšlienkou “rob v živote to, čo ťa baví” a tou sa aj riadim. Som vďačná, že som si vytvorila tento môj projekt a môžem popri škole robiť, to čo robím. 

Som trochu poverčivá a nerada hovorím nahlas plány do budúcnosti, nemuseli by sa totižto splniť. Prezradím ale, že to bude určite s Coaty’s B design 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu