Magnézium naše telo potrebuje. Oberá nás oň káva i tabak

Výskumy stále ukazujú, že neprijímame dostatok horčíka a že jeho nedostatok môže spôsobovať zdravotné problémy.“Magnézium je pre telo životne dôležité,” potvrdzuje odborník Pavel Blažíček. Nedostatok magnézia spôsobuje problémy s koncentráciou, búšenie srdca, vysoký tlak, poruchy zažívacieho traktu, náladovosť, nervozitu, ale tiež únavu, poruchy spánku a svalové kŕče či riedke kosti. Podieľa sa až na tristo biologických procesoch v tele.

Takže ak začnete badať tieto príznaky, jednoznačne vám v tele chýba horčík. A ešte väčší dôraz by naň mali klásť ľudia, ktorí pravidelne športujú. Hrá totiž dôležitú úlohu pri premene krvného cukru na energiu, preto je pre športovanie dôležité z hľadiska energie. O nič menej zriedkavé nie sú pri športe ani svalové kŕče, pretože keď ho má telo málo, vo svaloch sa hromadí kyselina mliečna a tá spôsobuje bolesť. Netreba však zabúdať ani na rednutie kostí. Je dôležitý aj pri kostnej látkovej premene a ovplyvňuje ich hustotu a pevnosť. A jeho nedostatok sa prejaví aj na kvalite zubov, posilňuje totiž zubnú sklovinu. A v neposlednom rade ho aktívni ľudia potrebujú aj na regeneráciu buniek.

Potrebná denná dávka sa pohybuje okolo 300-400 mg. Prijaté magnézium však ešte neznamená aj vstrebané. Práve preto je nevyhnutný vápnik, a to ideálne v optimálnom pomere 1:3. Najefektívnejším spôsobom ako oba minerály telu dodať, je pitie vody. Z nej sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent. Tieto dva minerály by nemali fungovať jeden bez druhého, a v takomto pomere ich ponúka napríklad slovenská magnéziová voda Gemerka. Magnézium je okrem iného účinnou prevenciou či už proti stresu alebo úzkosti. Navodzuje rovnováhu v organizme. Odborníci na výživu dokonca tvrdia, že ľudia, ktorí konzumujú čokoládu, aby sa upokojili, po nej podvedome siahajú preto, že obsahuje magnézium.

Okrem športovcov jeho nedostatok pociťujú najmä diabetici a ľudia, ktorí pijú veľa alkoholu. Práve ten je totiž jedným z jeho najväčších nepriateľov. Okrem toho o horčík oberá káva, tabak, rafinovaný cukor či niektoré druhy liekov.

Prečo je dôležité magnézium v našom organizme?
Magnézium sa podieľa na vyše 300 biologických procesoch
Je nevyhnutné na aktiváciu mnohých enzýmov (napr. serotonínu – hormónu šťastia)
Posilňuje imunitu, nervový systém, prispieva k prevencii alergií
Pomáha bojovať s voľnými radikálmi
Prispieva k hormonálnej aktivite
Dôležitý na regeneráciu buniek
Prevencia migrény a kameňov močovej sústavy

Potraviny bohaté na horčík (v mg na 100 g):
tekvicové semienka pražené (532)
mandle (300)
para orechy (225)
sezamové semená (200)
arašidy pražené, solené (183)
vlašské orechy (158)
ryža (110)
celozrnný chlieb (85)
špenát (80)
varené fazuľa (40)
brokolica (30)
banány (29)   Zdroj: USDA nutrient database Foto: pixabay.com / archív redakcie
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu