Magnézium v tehotenstve nepodceňujte

Maminy, ktoré dojčia, ale aj ženy, ktoré sa ešte len na materstvo chystajú, musia myslieť na to, že to, ako sa stravujú a aké živiny prijímajú, ovplyvňuje nielen ich, ale najmä ich dieťa. V tomto období je preto okrem iného veľmi dôležité prijímať magnézium – a najefektívnejšie je jeho prijímanie z vody.

V priebehu tehotenstva sa ženský organizmus stále mení, prispôsobuje sa potrebám vyvíjajúceho sa plodu. Pre základ správneho priebehu tehotenstva je nevyhnutná adekvátna pohybová aktivita, dostatok spánku, telesná a psychická hygiena, ale najmä optimálny príjem potravy z hľadiska potrieb energie, základných živín, vitamínov a minerálov. „Je potrebné, aby tehotná žena prijímala všetky dôležité zložky potravy v správnom pomere a množstve, nakoľko nutričný stav významne ovplyvňuje nielen priebeh tehotenstva, zdravotný stav tehotnej, ale je determinantom podmieňujúcim vývoj plodu a jeho zdravotný stav. Nesprávna výživa matky už prenatálne vytvára riziko vzniku budúcich ochorení v dospelom veku,“ vysvetľuje výživová poradkyňa a nutričná špecialistka Ľubica Trnková. Dôležité je však povedať, že v období plánovaného rodičovstva sa vhodné stravovacie návyky týkajú aj budúcich otcov.

Magnézium počas tehotenstva
Veľmi dôležité sú preto minerály, najmä magnézium. „Počas tehotenstva sa zvyšuje jeho potreba, až o 15 – 20 %. Je dôležité pri stavbe jednotlivých orgánov, tvorbe kostí, vývoji nervovej sústavy. Nedostatok môže vyvolať predčasnú činnosť maternice a tým môže dôjsť k predčasnému pôrodu alebo potratu, k vzniku vrodených vád, kŕčom či bolestiam hlavy. A ideálne je ho prijímať spolu s vápnikom,“ dodáva Trnková.

Nie je však jedno, ako magnézium prijímame, čo je možno najčastejšia chyba.

Prijaté magnézium totiž ešte neznamená vstrebané magnézium. „Pre jeho efektívne vstrebávanie je nevyhnutný práve vápnik, a to v optimálnom pomere 1:3. Telo si však oba tieto minerály nedokáže samo „vyrobiť“, preto je nevyhnuté ich telu dodávať.

Najefektívnejším spôsobom ako ich telu dodať, je pitie magnéziovej vody, keďže z vody sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent,“ vysvetľuje Trnková.  Ani v tomto prípade to však netreba preháňať. „Nadmerný príjem vápnika totiž zabraňuje vstrebávaniu horčíka a naopak pri jeho nedostatku odchádzajú zásoby vápnika,“ potvrdzuje Trnková a dodáva, že práve minerálne vody sú vhodným doplnkom. A v takomto pomere tieto minerály obsahuje práve magnéziová voda Gemerka.

Aj keď je pitie magnéziovej vody najefektívnejšie na prijímanie magnézia, rovnako by ho tehotné ženy mali prijímať aj z iných potravín, ako sú mandle, banán, mak, kakao, oriešky, špenát, šošovica, ovsené vločky, morské plody a pod.

Po pôrode
Po pôrode sa kladie dôraz na príjem všetkých skupín potravín a na jej rozloženie počas dňa rovnako ako počas tehotenstva. Hektický životný štýl ako aj zníženie obsahu minerálov v potravinách súčasnými procesmi výroby a pestovania prispievajú k deficitu magnézia v našom tele. „Magnézium a vápnik si organizmus nevie “vyrobiť” sám, a preto ich treba neustále prijímať potravou. 

K poklesu magnézia prispieva nevhodné zloženie stravy, ale aj pokles množstva horčíka v potravinách, k jeho nedostatočnému vstrebávaniu zase nevhodná úprava potravín, ako vyprážanie či konzervácia,“ dopĺňa Trnková. Denne by sme mali potravou prijať 1000 až 1200 mg vápnika a 350 až 400 mg magnézia. Je nevyhnutný na aktiváciu mnohých enzýmov (napr. serotonínu – hormónu šťastia), pomáha bojovať s voľnými radikálmi, prispieva k hormonálnej aktivite, dôležitý je na regeneráciu buniek a ako prevencia vzniku migrén.

A čo môže spôsobiť nedostatok horčíka? Poruchy tráviaceho traktu, stratu chuti do jedla, únavu a poruchy spánku, bolesti hlavy, migrény, problémy s koncentráciou a náladovosť či svalové kŕče. Dôležité je tak nielen pre tehotné a dojčiace ženy, ale aj pre tie, ktoré športujú alebo sú dlhodobo v strese. Takže na zdravie, dámy.

foto: pexels

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu