Zvýšte si sebavedomie týmito jednoduchými trikmi

Trápi vás nízke sebavedomie a neviete, čo s tým? Nasledujúce tipy vám ukážu, ako si ho ľahko vybudovať a ako sa naučiť byť spokojná sama so sebou.

O sebavedomí a jeho význame pre našu budúcnosť sa píše a rozpráva toho naozaj veľa, no v životoch žien a najmä mladých dievčat aj napriek tomu chýba. Dôvodov môže byť mnoho, napríklad nedostatočná emocionálna podpora a nesprávna výchova zo strany rodiny počas dospievania, ale i médiá, ktoré neustále dávajú do našej pozornosti stereotyp ženskej krásy. Zvlášť ohrozené sebavedomie je u dospievajúcich ľudí nachádzajúcich sa v období, keď je pre nich akceptácia od rovesníkov nesmierne dôležitá a urobia pre ňu čokoľvek. Okrem toho na dievčatá v pubertálnom veku silno vplýva nastavený ideál krásy dnešnej doby, musia byť štíhle, vysoké s lesklými vlasmi a žiarivou pleťou.

Na sebavedomí sa dá pracovať

Je pochopiteľné, že mnoho mladých žien si počas dospievania vybuduje celý rad komplexov, s ktorými často bojujú po zvyšok života. Ich nízke sebavedomie spôsobuje, že si neveria, samy sa podceňujú, bohužiaľ, niektoré sú dokonca presvedčené, že si šťastie, úspech či lásku v živote nezaslúžia. Poznačený je nielen partnerský život, ale aj ten profesionálny. Treba si však uvedomiť, že zovňajšok nie je všetko. V prvom rade by ste mali začať hľadať svoju vlastnú hodnotu a zamerať sa na svoje prednosti, a nie na nedostatky.

Pozor na postoj, veľa napovie

O sebavedomí veľmi veľa napovie samotný postoj. Ak na sebe spozorujete, že po ulici kráčate so sklonenou hlavou a zhrbenými plecami, narovnajte sa a s pohľadom hrdo mierte pred seba. Taktiež sa prestaňte vyhýbať očnému kontaktu s okolím. Divili by ste sa, ako dokáže takýto malý „trik“ vzbudiť pocit sebavedomia a hrdosti. Asi najväčším problémom, s ktorým mladé ženy bojujú, je samotný vzhľad. Ak máte dojem, že vaším „nedostatkom“ je nadváha, nájdite si športovú aktivitu, ktorá vás bude baviť a neomrzí vás po týždni. Nielenže sa vďaka vyplaveným hormónom po cvičení budete cítiť fantasticky, zároveň urobíte veľký kus aj pre svoje zdravie.

Krásna pleť pôsobí zdravo i atraktívne

K sebavedomiu môže pomôcť aj úprava vzhľadu. Nebojte sa experimentovať, vyskúšať nový účes či zmeniť spôsob líčenia. U mladých dievčat je často problémom aj pleť s akné a vyrážkami, ktorá ich pri pohľade do zrkadla oberá o pocity sebavedomia. V prípade, že vás trápi problematická pleť, dbajte viac na hygienu a vyvážený jedálny lístok, nebojte sa v prípade potreby vyhľadať aj pomoc dermatológa. Veľa spraví aj oblečenie. Zabudnite na sivý a čierny outfit, jar je ideálny čas na to, aby ste zo šatníka vytiahli farebné a veselé kúsky, ktoré vás okamžite rozžiaria.

Okuliare sú hendikepom

Nízke sebavedomie sa podľa odborníkov často spája aj s nosením dioptrií. Najmä dievčatá veľmi ťažko znášajú, keď musia zrazu svoju tvár schovávať za okuliarmi. Ak začnú nosiť silné mínusové dioptrie, ich oči sa neprirodzene zmenšia a, naopak, s plusovými dioptriami oči pôsobia až extrémne veľké. Nehovoriac o líčení, len málo dievčat vie, aký make up pod okuliare zvoliť. Ani tento „nedostatok“ však nie je neriešiteľný. V súčasnosti je totiž čoraz bežnejšia korekcia očných chýb pomocou laserovej operácie očí bez ohľadu na vek.

Dioptrie už nemusia byť problém

Kedysi bolo odstraňovanie dioptrií u detí a mládeže v lekárskej praxi tabu. Našťastie, moderné technológie, pri ktorých sa využíva špeciálny femtosekundový laser, dokážu bezpečne a šetrne prinavrátiť zrak dnes už komukoľvek. Jeho obrovská výhoda spočíva v tom, že pôsobí bez pálenia rohovky, a v jeho presnosti, keďže vie nahradiť ruku chirurga počas operačného zákroku pri viac ako polovici úkonov. Vďaka tomu je takýto zákrok ešte bezpečnejší a šetrnejší – minimalizuje vznik komplikácií.

Na výber z niekoľkých možností

Aký operačný zákrok je pre vás najvhodnejší, zistí očný chirurg počas dôkladného predoperačného vyšetrenia. Populárnou metódou je v súčasnosti napríklad FemtoLASIK, ide o jeden z najrýchlejších a najbezpečnejších zákrokov vôbec. Vyznačuje sa takmer nulovým rizikom vzniku zápalov, pričom nedochádza k narušeniu oka mechanickou čepeľou. Vo svete sa veľmi často na korekciu astigmatizmu, krátkozrakosti či ďalekozrakosti využíva metóda iLASIK, ktorá pracuje s unikátnou technológiu digitálnej 3D mapy. Vďaka nej sa dá zákrok pre každého pacienta „vypracovať presne na mieru“. U nás na Slovensku je ho možné podstúpiť iba na očnej klinike Veselý, ktorá má svoje ambulancie vo viacerých mestách.

Veľkým plusom týchto operačných metód s využitím lasera je rýchlosť. Nielen v rámci samotného zákroku, ktorý trvá okolo 15 minút, ale aj pri dĺžke hojenia. Už po pár dňoch je zrak u pacienta stopercentný. Mladé dámy tak môžu celému svetu opäť hrdo ukázať svoju krásnu tvár.

foto: iStock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu