Akcie bohaté na spev a hudbu, pri príležitosti stavania májov, sa budú konať v utorok 30. apríla v Kamennom mlyne v Trnave, ako aj v neďalekých obciach Dolná Krupá, Suchá nad Parnou, Biely Kostol, Bohdanovce nad Trnavou a Ružindol. V Bohdanovciach nad Trnavou však budú 1. mája pretekať.

Tradičné stavanie májov

O pripomenutie tradícií sa v Trnave postará univerzitný folklórny súbor Trnafčan, ktorý pripravuje druhý ročník podujatia Tý Trnafské Máje. Mladí folkloristi odštartujú zdobenie mája na trnavskom golfovom areáli v Kamennom mlyne už v utorok 30. apríla. 

„Stavanie májov je v spoločnosti vnímané ako jedinečný symbol lásky. Chlapci ich zvykli postaviť pred domom svojej vyvolenej. Veľmi sa teším, že tieto zvyky v Regióne Trnava uchovávajú ako jeho obyvatelia, tak aj naše folklórne súbory,“ hovorí Alexander Prostinák, riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

Návštevníci sa môžu tešiť na pestrý kultúrny program, ktorý obohatia vystúpenia folklórnych súborov a talentovaných detí z tanečného a pohybového centra Rusalka. Pre najmenších budú pripravené detské hry, tvorivé dielničky, tanečná škola a samozrejme, večerná ľudová zábava. „Po vlaňajšom úspešnom premiérovom ročníku sme tu opäť so stavaním mája. Takúto tradíciu je potreba udržiavať. Tento rok nám to pekne vyšlo na utorok, tak aspoň všetkým návštevníkom spríjemníme začiatok týždňa,“ pozýva Kristína Polachová, umelecká vedúca univerzitného folklórneho súboru Trnafčan.

Staré zvyky a tradície si spolu s miestnymi folkloristami pripomenú v utorok 30. apríla aj vo viacerých obciach trnavského regiónu, vrátane Dolnej Krupej, Suchej nad Parnou, Bieleho Kostola, Ružindola a Bohdanoviec nad Trnavou. Stavanie symbolických májov uzavrú v Dolnej Krupej na Námestí L. van Beethovena vystupeniami  s vystúpeniami detského súboru Krupanček, ženskej speváckej skupiny Dolnokrupanka a folklórneho súboru Krupanskí Črpáci. 

Prvomájoví bežci 

V Bohdanovciach nad Trnavou, v obci neďaleko Trnavy, si pripomínajú 1. máj inou tradíciou – amatérskymi bežeckými pretekmi. Už 23. ročník podujatia s názvom Bohdanovská sedmička odštartuje v športovom areáli Elastik Bohdanovce symbolicky na Sviatok práce – 1. mája. O prvenstvo budú súťažiť všetky vekové kategórie. „Tento rok oslávime už 21 rokov existencie tohto podujatia pre amatérskych bežcov. Všetko je pripravené, veríme, že nám počasie neprekazí zážitok z tohto jedinečného športového dňa. O prvenstvo zabojujú všetky vekové kategórie. Súťažiť budú deti do sedem a desať rokov, juniori, muži a takisto aj ženy. Všetkých srdečne pozývame,“ hovorí Ivan Bočko, jeden z organizátorov Bohdanovskej sedmičky.

Viac informácií o podujatiach nájdete na www.regiontrnava.sk

Foto: Trnafčan, Dolná Krupá, Bohdanovce nad Trnavou

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu