Vzácne organy trnavskej Baziliky sv. Mikuláša sa opäť po roku rozozvučia hudbou svetových majstrov počas medzinárodného festivalu Trnavské organové dni, ktorý oslavuje 28. výročie svojho vzniku. Počas siedmich nedieľ, od 30. júla do 10. septembra, bude v Trnave znieť organová hudba v podaní organistov z rôznych krajín sveta. 

„Trnavské organové dni sú najstaršie a zároveň jediné hudobno-kultúrne podujatie svojho druhu, ktoré sa v Trnave koná pravidelne každý rok. Koncerty si prichádzajú vypočuť nielen milovníci vážnej hudby, ale aj turisti samotného mesta, ktorí sa rozhodnú navštíviť Baziliku sv. Mikuláša,“ hovorí Alexander Prostinák, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

28. ročník podujatia otvoril v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša v nedeľu 30. júla svojím recitálom renomovaný nemecký organista Thomas Cornelius, ktorý pôsobí ako titulárny organista Labskej filharmónie v Hamburgu. 

Prvá augustová nedeľa bude patriť starej hudbe pod taktovkou španielskeho organistu Tomeua Seguí Campisa. Z jeho bohatého repertoáru zaznie baroková hudba. Koncert bude špecifický tým, že umelec bude striedať hudobné nástroje – organ Valentina Arnolda z roku 1783 so štýlovou kópiou barokového čembala.

Koncerty budú prebiehať každú augustovú nedeľu a dve septembrové nedele, vždy so začiatkom o 20. hodine. Na festivále vystúpia medzinárodní umelci z Nemecka, Španielska, Poľska a Rakúska. Slovenskú organovú hudbu bude zastupovať Rímskokatolícky cirkevno-hudobný spolok pri Bazilike sv. Mikuláša. Tento rok sa spolu s ním ako sólista predstaví nemecký organista Johannes Goetz, a to v nedeľu 3. septembra.

„Som veľmi rád, že sa nám každoročne darí pritiahnuť do Trnavy tie najväčšie hviezdy organovej hudby. Aj v tomto roku sme sa snažili navrhnúť program tak, aby si návštevníci odniesli čo najsilnejší hudobný zážitok. Trnavské organové dni organizujeme už 28 rokov, počas ktorých sme do Trnavy priniesli viac ako 170 koncertov,“ hovorí organizátor festivalu Stanislav Šurin.

Záverečné vystúpenie festivalu, ktoré sa uskutoční 10. septembra, bude opäť patriť organistovi z Nemecka. Axel Flierl si pripravil koncert s veľkolepým repertoárom diel nemeckých, francúzskych a talianskych autorov, medzi ktorými, samozrejme, nebude chýbať ten najvýznamnejší – Johann Sebastian Bach. 

Začiatok koncertov je vždy o 20. hodine a predaj vstupeniek sa uskutoční na mieste 30 minút pred koncertom. Ďalšie informácií nájdete na stránke www.regiontrnava.sk.

Hlavným organizátorom festivalu je Bachova spoločnosť na Slovensku, spoluorganizátormi mesto Trnava – Zaži v Trnave, oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism, Štátny archív v Trnave a Farský úrad sv. Mikuláša Trnava-mesto. Hlavným partnerom festivalu je mesto Trnava. Festival finančne podporili Trnavský samosprávny kraj, Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky, Poľský inštitút v Bratislave a Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva v Bratislave.  

Foto: Región Trnava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu