Muži nad 35 rokov, myslíte si, že bolesti hlavy, nespavosť a občasné bolesti na hrudníku, máte zo stresu? A čo, ak je to inak? Zmerajte si krvný tlak a ak sú jeho hodnoty vyššie ako 140/90 mmHg, objednajte sa k lekárovi. Nerobte zo seba hrdinov, nebagatelizujte svoj zdravotný stav. O niekoľko rokov vám to môže nepekne spočítať: neliečený vysoký krvný tlak vedie k infarktu.

Vysoký krvný tlak

Artériová hypertenzia je nebolestivé ochorenie. Práve bezpríznakovosť je často dôvodom, prečo sa nediagnostikuje včas. Diagnóza často prichádza až s komplikáciami, ako je dýchavičnosť, tlak na hrudi alebo akútny infarkt myokardu. „Výskumy nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných transformujúcich sa krajín ukazujú, že nastal pokles kardiovaskulárnej mortality. Nie je však taký, ako by sme chceli. Keď sme išli do výskumov hlbšie, zistili sme, že veková skupina, v ktorej sa nám najmenej darí kontrolovať rizikové faktory, je u mužov vo vekovej kategórií 35 – 50 rokov. Vo všetkých ostatných ukazovateľoch (napríklad cholesterol, liečba infarktov, srdcové zlyhávanie) nastalo zlepšenie. Kontrola krvného tlaku u mužov v produktívnom veku je na tom horšie a myslíme si, že toto je jeden z podstatných dôvodov, prečo pokles kardiovaskulárnej mortality na Slovensku nie je tak zrejmý, ako v okolitých krajinách,“ hovorí docentka MUDr. Eva Gonçalvesová, Csc,prednostka kardiologickej kliniky LFUK a NUSCH.

Prečo je to tak?

Vo všeobecnosti väčšina mužov o svojom ochorení nevie. Krvný tlak si v domácom prostredí nemerajú a k lekárovi nechodia. Prípadné symptómy, ako je nespavosť, či bolesť hlavy, pripisujú stresu. Presne tak sa choval aj novinár Juraj Sabo, kým ho po štyridsiatke nepostretol infarkt, ktorý len zázrakom prežil. Ochorenie mu totálne zmenilo život. Dôvody, prečo sa znižuje vek pacientov s artériovou hypertenziou vysvetľuje MUDr. Anna Vachulová, PhD, prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti: „Artériová hypertenzia u mužov v produktívnom veku súvisí s tým, že máme celkovo ako populácia málo pohybu a viac stresových povolaní a situácií. Prispela k tomu aj sociálna izolácia počas pandémie Covid-19 a ekonomické neistoty. Ekonomické dopady pandémie sa odrážajú na psychike človeka a táto neistota spôsobuje, že muži, ako živitelia rodín, sú vo väčšom strese, pričom sekundárne u nich dochádza k vzostupu hodnôt krvného tlaku. A nejde pritom len o situačnú hypertenziu, ale o rozkolísania krvného tlaku, ktoré môžu prerásť do artériovej hypertenzie.“

Neliečený vysoký krvný tlak vedie k infarktu

Spozornieť by mali najmä muži, ktorí majú niektorý z týchto rizikových faktorov: stres, obezita, fajčenie, pozitívna rodinná anamnéza alebo prekonané ochorenie. Všetci  bez výnimky, by si mali aspoň raz za rok zmerať svoj krvný tlak. Neboli. Aj preto sa označuje ako tichý zabijak alebo časovaná bomba. Kým nespôsobí komplikácie, človek o ňom ani nevie.

Ak má muž v mladšom veku neliečený vysoký krvný tlak, znásobuje sa u neho hrozba infarktu myokardu vo vyššom veku. Jednoducho povedané, muži, ak máte nejaký rizikový faktor pre diagnózu artériovej hypertenzie, žijete v strese, bolí vás hlava alebo máte tlak na hrudi, odmerajte si krvný tlak. Hodnoty správneho krvného tlaku sú 120/80 mmHg. Ak vám tlakomer ukáže vyššie hodnoty ako 140/90, objednajte sa k lekárovi. Môžete tak predísť zdravotným problémom, ktoré sa môžu prejaviť v neskoršom veku, kedy už je obvykle neskoro. Prípadný infarkt myokardu, či iné ochorenie spojené s neliečenou hypertenziou, majú za následok nekomfortný dôchodok spojený s častými návštevami u lekára. „Nechceme „terorizovať“ mladých mužov, aby si stále merali krvný tlak, stačí, ak tak urobia aspoň raz do roka (merajú ho v každej lekárni) a v prípade, že je ich tlak vyšší, začali ho riešiť v spolupráci s lekárom. Farmakologicky i nefarmakologicky a to dovtedy, kým ich krvný tlak nebude v cieľových hodnotách pod 130/80 mmHg. A nestačí, aby sa do týchto hodnôt krvný tlak dostal, musí tam zostať. Znamená to, že u niektorých môže byť táto liečba celoživotná.,“ hovorí docentka MUDr. Eva Gonçalvesová CSc., prednostka kardiologickej kliniky LFUK a NUSCH a dodáva, že tlakomer by mal byť v každej domácnosti, rovnako ako teplomer, lebo prevencia je základom zdravého dôchodku. Iniciatívu môžu prevziať aj ženy. Mohli by svojim mužom povedať, aby si dali zmerať krvný tlak, alebo si ho zmerali doma.

V našom lese sa ešte nerúbe…
Hovoria si muži vo veku 30 – 40 rokov. Psychicky aj fyzicky sú na vrchole. Väčšina z nich je už ukotvená v rodine alebo vo vzťahu, darí sa im a sú spokojní. Choroby a smrť v ňom nemajú miesto. „Tridsiatnici sú po všetkých stránkach perspektívni, majú pocit životnej energie. Rozširuje sa vplyv ich pôsobenia, tí, ktorým sa darí, majú pocit, že vyriešia všetky problémy. V tomto období života sú zdraví aj ich rovesníci, a tak majú choroby a smrť zo svojho života vytesnené – ešte sa nerúbe v ich lese. Na preventívne prehliadky nechodia, prípadnú chorobu vnímajú ako zlyhanie,“ hovorí MUDr. Dana Šedivá, psychiatrička a sexuologička. Podľa jej slov sa to v štyridsiatke mierne mení. V tomto veku už mnohí poznajú nejakého rovesníka, ktorý prekonal infarkt myokardu, či iné ochorenie. Už si teda choroby mierne pripúšťajú. „Päťdesiatka je vek, keď si muž začne uvedomovať, že prekročil nejaký medzník. Cíti to aj na svojom výkone, únave a už ho nenadchne všetko. Aj keď má energiu, motivácia už nie je taká vysoká, ako predtým. Navyše, cíti aj vidí, že starne, znižuje sa i kvalita jeho sexuálneho života, klesajú jeho telesné aj funkčné kapacity,“ vysvetľuje MUDr. Dana Šedivá. Ak sa všetky spomínané faktory postavia proti nastaveniu „nie som padavka, vydržím, som zdravý“, vzniká problém… 

Dožite sa zdravého dôchodku!

Neliečený vysoký krvný tlak v mladom veku znásobuje hrozbu infarktu myokardu vo vyššom veku. Slovensko má najkratší vek života v zdraví spomedzi európskych krajín. Chýbajú nám zdraví dôchodcovia a to preto, že v mladšom veku zanedbávali svoje zdravie. Podľa slov docentky Gonçalvesovej figurujú v tejto vekovej skupine tri hlavné príčiny, prečo muži zanedbávajú svoje zdravie. Hlavným dôvodom je, že na mužoch je ekonomická ťarcha celej rodiny, vrátane hypoték a úverov. Je tu aj psychologický aspekt, keď si muži myslia, že nemôžu byť chorí a že je to vlastne hanba byť chorý, alebo navštevovať lekára. Svoju úlohu zohrávajú aj konšpiračné teórie, keď niektorí muži veria, že im nejaká farmaceutická firma chce „natlačiť“ liek, ktorý nepotrebujú, lebo sú zdraví.

Muži síce vedia, že sa starne chorobami, ale nepripúšťajú si to. Do päťdesiatky sa cítia zdravo, starajú sa o seba, žijú aktívny a spoločenský život. Prípadné choroby vytesňujú. Zlá kvalita života na dôchodku je často len dôsledok zanedbania liečby v mladšom veku. Vysoký tlak sa nepovažuje za dedičné ochorenie, v rodinách sa však dedia stravovacie aj pohybové návyky, fajčenie, aj postoj k alkoholu. Na vzniku hypertenzie sa spolupodieľa nedostatok telesného pohybu, nadváha, zlé diétne návyky, veľký príjem soli, živočíšnych tukov, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, aj dlhodobý stres. Zmeňte to, kým je čas!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu