Poliklinika Bezručova otvára ďalšie medicínske centrá

0
839
Poliklinika Bezručova

Zabezpečí starostlivosť o tehotné, o prevenciu rakoviny kože i pomoc pri inkontinencii

Poliklinika Bezručova od 1. júna 2022 rozširuje svoju pôsobnosť o nové gynekologické a urologické centrum, ktoré budú pacientom zabezpečovať komplexnú zdravotnú starostlivosť vrátane preventívnych prehliadok a ultrazvukových vyšetrení na urológii či starostlivosti o tehotné ženy a vedenie predpôrodných kurzov na gynekológii. Rozširuje sa aj Dermatologické centrum, jeho lekári zároveň vyzývajú pacientov, že pred letom je vhodné nechať si skontrolovať materské znamienka. Na Poliklinike vám znamienka nielen skontrolujú, ale v prípade potreby aj odstránia.

Obnovená Poliklinika Bezručova si získala pacientov ako moderné zdravotnícke zariadenie so skúsenými lekármi a sestrami, moderným prístrojovým vybavením a online komunikáciou, ktorá poskytuje vysoký štandard starostlivosti nielen pre Bratislavčanov, ale aj pacientov z iných častí Slovenska. „Po troch mesiacoch od oficiálneho otvorenia zrekonštruovanej polikliniky, rozširujeme poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj o urologické a gynekologické centrum. Aj v tomto prípade budeme klásť dôraz najmä na prevenciu, ale aj diagnostiku a liečbu onkologických či infekčných ochorení,“  hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova. Do septembra k nim pribudnú oftalmologická, kardiologická, diabetologická, imuno-alergologická ambulancia  a ortopedické centrum. Na poliklinike tak bude pôsobiť 25 lekárov spolu v 15 špecializáciách zoskupení v 8 medicínskych centrách.

V gynekologickom centre budú lekári poskytovať starostlivosť o tehotné ženy, vedenie predpôrodných kurzov, ale aj prevenciu proti HPV a onkologickým ochoreniam. Urologické centrum bude realizovať digitálne a ultrazvukové vyšetrenia a sústredí sa na liečbu urologických problémov vrátane inkontinencie.

Pozor na znamienka pred letom

Malígny melanóm je najzhubnejším kožným nádorom a zároveň patrí medzi najagresívnejšie nádorové ochorenia. Za posledných 30 rokov sa jeho výskyt u nás viac ako strojnásobil. Ročne sa na celom svete diagnostikuje viac ako 10 miliónov bazocelulárnych karcinómov kože. Aj preto odborníci odporúčajú  preventívne vyšetrenie kožným lekárom minimálne raz do roka. Dobrou správou je, že až 90 percentám rakoviny kože sa dá predísť, pokiaľ  sú objavené včas. V Dermatovenerologickom centre vám znamienka nielen skontrolujú, ale v prípade potreby ich aj odstránia.

„Včasne zachytený zhubný melanóm kože sa dá liečiť, aj preto sa v našom dermatologickom centre zameriavame najmä na prevenciu pred jeho vznikom. Zároveň vykonávame menšie chirurgické zákroky, ako napríklad odstránenie novotvarov kože frakčným laserom CO2 či elektrickou ihlou a to priamo v priestoroch nášho medicínskeho centra,“ hovorí vedúca lekárka centra, dermatovenerologička, MUDr. Barbora Gulánová. Okrem pravidelných preventívnych prehliadok znamienok odborníkom je veľmi dôležité, aby pacienti nezabúdali na domáce samovyšetrenie znamienok.

Ochrana pred najbežnejšou pohlavnou infekciou

Začiatkom júna sa zároveň na Poliklinike Bezručova otvára aj gynekologické centrum. „Budeme poskytovať primárnu gynekologickú a pôrodnícku starostlivosť ženám každého veku na najvyššej medicínskej úrovni. Naše centrum je vybavené špičkovými ultrazvukovými prístrojmi, najmodernejšou digitálnou kolposkopickou technikou, ako aj kardiotokografom pre snímanie oziev plodu a kontrolu kontrakcií pred pôrodom,“ hovorí vedúca lekárka gynekologického centra, MUDr. Milica Piškaninová.

Gynekologické centrum bude okrem preventívnych prehliadok a základných vyšetrení poskytovať napríklad aj cytologické vyšetrenia krčka maternice s HPV typizáciou a zistením onkologickej aktivity. „V našich ambulanciách budeme sústreďovať pozornosť aj na očkovanie proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje najbežnejšiu, pohlavne prenosnú infekciu. Vírus je zodpovedný za viac ako 95 % prípadov rakoviny krčka maternice,“ konštatuje MUDr. Piškaninová. V boji s rakovinou krčka maternice máme podľa lekárov dve účinné zbrane: pravidelnú a kvalitnú gynekologickú prevenciu spolu s očkovaním tínedžerov i dospelých proti vírusu HPV. Kombináciou oboch by bolo možné toto ochorenie úplne odstrániť. Od 1. mája 2022 sa Slovensko zaradilo k ostatným vyspelým krajinám, v ktorých dievčatá a chlapci medzi 12. – 13. rokom života môžu byť bezplatne zaočkovaní najmodernejšou nanovalentnou vakcínou proti vírusu HPV.

Pripravil: Grape PR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu