Práve prebieha Filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2021

0
888

Najznámejší festival o trvalo udržateľnom rozvoji EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2021 sa uskutočňuje od 26. do 30. apríla 2021 online. Festivalové filmy a zaujímavé diskusie môžete sledovať zadarmo a naživo na Facebooku. Klimatické problémy, vymieranie hmyzu, problematika moderných inteligentných miest v kontraste s divokou slovenskou prírodou, do ktorej stále viac zasahuje človek. To sú témy, aktuálneho festivalu.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm sa dnes považuje za najväčšie eko-podujatie v tejto oblasti na Slovensku, zároveň je najstarším podujatím svojho druhu na svete (začal sa formovať v roku 1974 v Trnave pod názvom Festival odborných filmov).

Súčasný festivalový tím sa prispôsobil aktuálnej koronavírusovej situácii a kompletný program pripravil v online verzii. Online festival pre verejnosť začal 26. apríla o šiestej večer na Facebookovej stránke festivalu – event ONLINE festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM pre všetky aktualizácie. Program bude po živom vysielaní ešte ďalej dostupný na Facebook stránke až do nedele 2. mája 2021 do polnoci.

Program venovaný slovenskej prírode

„V súčasnej dobe poznačenej pandémiou sa množstvo ľudí vybralo von do prírody. Preto sme sa rozhodli uprednostniť slovenské filmy, ktoré informačne dokreslia práve pobyt vonku. Vďaka domácim autorom dostali priestor aj najnovšie filmové premiéry okrem úspešných zahraničných dokumentov. Program sme doplnili aj mimo plátna spoločenskými enviro témami, ktorým sa aktívne venujeme,“ hovorí programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Krátkometrážny dokumentárny film Mláďatá od tvorcov zo Záchrannej stanice v Zázrivej predstaví mláďatá zo slovenskej divočiny. Dokument v spolupráci so Štátnou ochranou prírody vysvetlí, ako zaobchádzať s nájdeným mláďaťom, kedy je potrebný ľudský zásah a kedy naopak nie.  Po slovenskej prírode sa prejdete aj s mladými aktivistami, ktorí počas posledných mesiacov pripravili dokument Oko medveďa – o putovaní po Kremnických vrchoch a sledovaní slovenských šeliem. Nádherný dokument nielen o motýľoch uvidíte makrozábermi vo filme Motýle Slovenska.

Úspešné zahraničné dokumenty

V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel, na základe tlaku mimovládnych organizácií, zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach – a to najneskôr do roku 2006. Dodržiava sa tento sľub aj o 18 rokov neskôr? Pobrežie Slonoviny, najväčší producent kakaa na svete, sa skutočne pokúsilo túto pohromu v krajine odstrániť. Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy dokonca obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje? Viac sa dozviete v dokumente Čokoládové srdce temnoty.

Diskusie a bezrastová ekonomika

Na klimatickú krízu sa treba pripraviť aj z pozície štátu či regiónov. Akú má Slovensko stratégiu? Aké pripravuje adaptačné opatrenia a čo to presne znamená pre obyvateľov? Aj toto bude témou jednej z diskusií, ktorá sa bude konať v rámci festivalového programu.

Počuli ste už o pojme bezrastová ekonomika? Počas festivalu sa dozviete viac o tom, prečo dnes prežívame ekologický kolaps, za ktorým stojí podľa mnohých skúmaní práve ekonomický rast. Čím viac rastieme ekonomicky, tým vyššie sú aj dopady na klímu a životné prostredie. Ako z toho von? A aké riešenia ponúka bezrastová ekonomika?  V rámci online prednášky tento pojem vysvetlí Nicolas Giroux – spoluzakladateľ bratislavského komunitného centra Bystro, ktorý sa intenzívne venuje ochrane životného prostredia a zároveň je propagátorom témy “degrowth” na Slovensku.

Ekovýchova pre deti

Súčasťou festivalového programu je už tradične aj Junior festival – environmentálne vzdelávanie pre žiakov základných a stredných škôl.

V minulosti chodili aktivisti festivalu po školách na Slovensku a svojim programom prispievali k ekovýchove mnohých, dnes už dospelých ľudí. Tento rok tiež prebieha počas celého apríla aktívna online spolupráca s učiteľmi z 25 miest Slovenska. Filmový program je tiež doplnený o pútavú ekovýchovu. Vďaka zaujímavému spracovaniu obsahu festivalu sa deti naučia napríklad, čo je to uhlíková stopa, ako si ju vypočítať a spolu s raperom Kalim si môžu odpovedať v špeciálnom interaktívnom kvíze na vedomostné otázky, týkajúce sa najmä témy foodwaste – plytvania potravinami.

www.ekotopfilm.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu