Jubilejný 20. ročník festivalu Viva Musica! prinesie opäť to najkvalitnejšie zo sveta klasickej hudby. V termíne od 4. júla do 15. augusta to bude 13 koncertov na rôznych miestach Bratislavy. Tento rok sa jeho návštevníci môžu tešiť na svetoznámeho husľového virtuóza a držiteľa Grammy Maxima Vengerova. Ďalším potvrdeným účinkujúcim v programe festivalu je škótsky gitarista Sean Shibe – umelec, ktorý rúca akékoľvek zaužívané klasické stereotypy a naplno vystihuje filozofiu festivalu – „klasika inak“. 

Beethovenove sonáty v podaní Maxima Vengerova

Keby sa vyhlasovala Superstar v klasickej hudbe, Maxim Vengerov by bol jej hlavným predstaviteľom. Na pódiu debutoval ako 5-ročný, ako 10-ročný nahral svoj prvý album a počas fascinujúcej umeleckej kariéry spolupracoval s najvýznamnejšími svetovými umelcami a orchestrami. V súčasnosti je na vrchole svojich tvorivých síl a zároveň už v pozícii inšpirujúcej legendy. „Keď sa dotknem huslí, je tam úplne všetko. Akoby sa spojili dva magnety: ja a hudba,“ prezradil o sebe husľový virtuóz, ktorý si do Bratislavy prinesie aj svoje vzácne stradivárky z roku 1727.

Umeleckú kariéru Maxima Vengerova lemujú koncerty v prestížnych svetových sálach a na festivaloch, desiatky významných ocenení, ikonické nahrávky vo svetových hudobných vydavateľstvách, ale aj aktivity na poli dirigovania či pedagogické pôsobenie v oblasti vzdelávania mladých hudobných talentov. Pre bratislavské publikum si Vengerov pripravil sústredenú „beethovenovskú“ dramaturgiu stelesnenú v Sonátach pre husle a klavír č. 1, 5, 8 a 10, ktoré uvedie spolu s hviezdnou klaviristkou Polinou Osetinskayou. Veľmi sa teším, že na festivale Viva Musica! spolu s Polinou predstavíme program pozostávajúci zo štyroch Beethovenových sonát pre husle a klavír. Beethovenove sonáty patria medzi najvýznamnejšie diela husľového repertoáru a pre mňa majú obrovský význam. Sú to diela veľkej emocionálnej hĺbky a neustáleho objavovania, pričom každá sonáta je dôverným dialógom medzi husľami a klavírom. Do Bratislavy sa vraciam po veľmi dlhej dobe a som rád, že práve s týmto programom,“ hovorí Maxim Vengerov. „Tento koncert bude súčasťou cyklu, v rámci ktorého uvedieme kompletné Beethovenove husľové sonáty s mojím drahým priateľom, Maximom Vengerovom. Teším sa, že ho budeme môcť zdieľať práve s bratislavským publikom,“ doplnila Osetinskaya. 

Koncert sa uskutoční vo štvrtok 11. júla o 20. hodine vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave. 

Klasická aj elektrická gitara podľa Sean Shibe

Ďalším potvrdeným účinkujúcim 20. ročníka festivalu Viva Musica! je škótsky gitarista Sean Shibe. Absolvent Royal Conservatory of Scotland a Kunst-Universität v Grazi je právom označovaný za jedného z najlepších gitaristov mladej generácie, ktorý hranice vlastného interpretačného majstrovstva posúva každým svojím koncertom a novým albumom (Broken Branches, Profesión, Lost & Found, softLOUD). Shibe je zanieteným propagátorom súčasnej hudby a je známy najmä svojím inovatívnym prístupom k hre na klasickej a elektrickej gitare či renesančnej lutne. Novú hudbu rád kombinuje s hudbou naprieč storočiami, často vo svojich vlastných úpravách. Časopis The Times o ňom napísal: „Seanova hudba je majstrovská, krásna a presvedčivá vo všetkých smeroch.“ 

Sean Shibe je držiteľom niekoľkých významných ocenení (ECHO Rising Star, OPUS Klassik, BBC New Generation Artist, Leonard Bernstein Award, nominácia na Grammy a ď.) a i napriek mladému veku v súčasnosti zároveň pôsobí ako profesor hry na gitare na Guildhall School of Music & Drama v Londýne. Do Bratislavy príde s originálnym programom, v rámci ktorého predstaví diela pre klasickú a elektrickú gitaru počnúc tvorbou Hildegardy z Bingenu, cez diela Johanna Sebastiana Bacha, Agustina Barriosa Mangorea až po ikonické mená hudby 20. a 21. storočia ako Sofia Gubajdulina, Olivier Messiaen, Steve Reich či Thomas Adès. 

Koncert Seana Shibeho je naplánovaný na utorok 23. júla 2024 o 20. hodine v Pontone na Tyršovom nábreží.

Medzinárodný hudobný festival Viva Musica!  tento rok pripravuje v termíne od 4. júla do 15. augusta 13 koncertov na rôznych miestach Bratislavy. Súčasťou festivalu budú opäť obľúbené koncerty v mestských záhradách a parkoch. Ďalšie koncerty plánuje festival zverejňovať postupne. Vstupenky sú už k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal. 

Foto: Festival Viva Musica! 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu