Čo treba vedieť pred nákupom multifunkčnej tlačiarne

0
271
pred nákupom multifunkčnej tlačiarne

Mať viac funkcií v jednom znie vždy ako výhoda. Multifunkčná tlačiareň dokáže naozaj viac vecí, len nie naraz. Otázkou je, či ich naozaj všetky využijete a koľko to bude vo finále stáť.

Kým atramentová alebo laserová tlačiareň dokáže iba jednu vec – tlačiť, multifunkčná tlačiareň vie robiť aj kópie a skenovať. V minulosti mali tieto zariadenia aj funkciu posielania faxu, ale tú dnes už málokto využíva, keďže máme maily a cloudové úložiská.

Ak relatívne často využívate funkciu tlače, skenovania aj kopírovania, určite je pre vašu domácu kanceláriu alebo firmu vhodná multifunkčná tlačiareň. Oproti niekoľkým samostatným zariadeniam šetrí nielen miesto, ale aj náklady na elektrickú energiu.

Nezanedbateľný je aj ekologický pohľad – na jednu tlačiareň so skenerom a kopírkou sa pri výrobe určite spotrebuje menej materiálu a energie ako pri výrobe dvoch či troch samostatných zariadení. Aj odpadu po ukončení životnosti zariadenia je menej.

Pokiaľ však prevažne len tlačíte, nepotrebujete skenovať (lebo na to používate napríklad smartfón) a kópie nerobíte, nemusíte si kupovať multifunkčnú tlačiareň. Ušetríte miesto aj peniaze.

Porovnanie multifunkčných tlačiarní

Multifunkčná tlačiareň môže byť atramentová aj laserová. Okrem spôsobu tlače sa tieto tlačiarne líšia veľkosťou, cenou a konkrétnymi možnosťami pri tlači. Najlepšie multifunkčné tlačiarne, ktoré sa však nehodia do bežnej domácnosti ani  malej kancelárie, pretože nebude možné využiť všetky ich funkcie naplno a sú veľké, majú niekoľko zásobníkov na rôzne formáty papiera, sú schopné tlačiť obojstranne, majú automatický podávač papiera, wifi pripojenie, Bluetooth pripojenie, dotykový displej a rôzne vstupy – napríklad na pamäťovú kartu, USB.

Atramentovú multifunkčnú tlačiareň odporúčame tam, kde sa tlačí relatívne málo, ale tlač musí byť kvalitná. Pokiaľ potrebujete tlačiť fotografie, vyberajte si multifunkčnú atramentovú tlačiareň s funkciou bezokrajovej tlače.

Dostatočnú kvalitu tlače, ale s nižšími nákladmi na prevádzku, poskytuje laserová multifunkčná tlačiareň. Tlačí rýchlo aj veľa strán za sebou, ale jej nákupná cena je niekoľkonásobne vyššia.

pred nákupom multifunkčnej tlačiarne

Riziko porúch a údržba

Multifunkčné tlačiarne vyrábajú rôzne značky, obľúbené sú napríklad tlačiarne HP. Ale aj to najkvalitnejšie multifunkčné zariadenie potrebuje pravidelnú a správnu údržbu.

O niečo náročnejšia je údržba atramentovej multifunkčnej tlačiarne. Na oboch druhoch je potrebné pravidelne odstraňovať prach a udržiavať čisté skenovacie sklo. Odporúčame čistiť ho neagresívnym čističom a mäkkou handričkou.

Kým laserové multifunkčné zariadenie si vyžaduje iba výmenu tonera za toner, keď sa v náplni minie prášok, pri atramentovom multifunkčnom zariadení treba pravidelne prečistiť trysky na náplniach s atramentom (kartridže). Nie nasilu a manuálne, dobré multifunkčné zariadenie na to bude mať vlastnú funkciu. Druhou možnosťou je pravidelná tlač, minimálne raz za týždeň.

Všetky typy multifunkčných zariadení fungujú lepšie a dlhšie, pokiaľ budete pravidelne aktualizovať ich softvér. Pomáha to opraviť prípadné chyby a zaistíte si využívanie najnovších funkcií.

S rastúcim počtom funkcií rastie aj riziko, že bude mať niektorá z funkcií poruchu. Jej oprava patrí do rúk odborného servisného technika, ale kým poruchu odstráni, nemusí to mať vplyv na ostatné funkcie multifunkčnej tlačiarne. Ak napríklad nefunguje podávač papiera v skeneri, tlačiareň bude ďalej tlačiť a bude sa dať aj skenovať dokumenty, len ich musíte ukladať na sklo skenera ručne stranu za stranou.

Zápcha pri tlačiarni

Problém s efektivitou práce pri využívaní multifunkčnej tlačiarne môže vzniknúť vtedy, keď viacero ľudí v domácnosti alebo kancelárii potrebuje súčasne využívať rôzne funkcie tlačiarne. Napríklad niekto začne tlačiť dokumenty vo chvíli, keď iný človek práve skenuje. Pokiaľ má multifunkčná tlačiareň wifi pripojenie, každý z nich môže byť v inej miestnosti a navzájom sa nevidia. Vtedy môže nastať niečo ako „zápcha“ úloh. Tú si multifunkčné zariadenie zvyčajne dokáže vyriešiť, problémom sú skôr užívatelia, ktorí môžu zazmätkovať a postláčať rôzne príkazy na ovládaní, pretože netušia, kde nastal problém a prečo ich úloha nie je vyriešená.

Atramentová multifunkčná tlačiareň je dobrým pomocníkom v modernej domácnosti, v ktorej sú študenti a v ktorej rodičia pracujú aj z domu. Pokiaľ jedni aj druhí potrebujú veľa tlačiť a skenovať, oplatí sa kúpiť laserovú multifunkčnú tlačiareň.

Svoje miesto si určite nájde v kancelárii. Presný model odporúčame vyberať nielen podľa rozmerov a podľa funkcií, ale aj vzhľadom na počet ľudí, ktorí ju budú využívať.

Pripravila: Dagmar Jančovičová
Foto: iStock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu