Najlepšie tipy na zachovanie hmotnosti po schudnutí

0
965

Konečne ste po týždňoch alebo dokonca mesiacoch snaženia dosiahli svoj cieľ – schudli ste. Lenže čo teraz?  Čo robiť, aby ste sa opäť rýchlo nevrátili na začiatok? Odpoveď sa priamo ponúka, denne robiť len zdravé rozhodnutia.

Keď dosiahnete svoju vysnívanú hmotnosť, nemali by ste zaspať na vavrínoch. Ten pravý boj totiž iba začína. Ak sa po diéte vrátite späť do svojich starých koľají, riskujete nepríjemný jojo efekt. Mali by ste preto o svojom chudnutí premýšľať viac ako o zmene životného štýlu, než ako o diéte.

Nastavte si štandard udržania hmotnosti

Po dosiahnutí Vášho cieľa Vás čaká ešte veľa práce. Len asi 1 z 6 ľudí si udrží novú hmotnosť dlhšie ako rok, čo nám napovedá, že udržanie hmotnosti je pre veľa ľudí nesmiernou výzvou.

Pokiaľ nechcete stratené kilá opäť nabrať, nemôžete jednoducho prestať s tým, čo ste robili. V podstate to značí, že to, čo robíte, aby ste schudli, musíte robiť aj z toho dôvodu, aby ste si hmotnosť udržali. Tu je teda niekoľko tipov, ako svoju hmotnosť úspešne udržať na uzde.

Pamätajte si, čo Vás dostalo do ťažkostí

Bolo to príliš rýchle občerstvenie? Zajedanie stresu? Príliš veľa sladkostí? Poznáte sa dostatočne dobre, aby ste vedeli, že začínate skĺzavať späť k svojim starým zvykom, tak sa chyťte, než sa pošmyknutie stane pádom.

Pokračujte v zabehnutej rutine

Vedenie záznamu o strave a cvičení a sledovanie hmotnosti sú skvelými nástrojmi, nielen pokiaľ ste vo fáze chudnutia. Self-monitoring je aj kľúčom k udržiavaniu hmotnosti. Pravdepodobne budete oveľa úspešnejší, pokiaľ budete pokračovať v sledovaní.

Zostaňte aktívni

Po schudnutí Vaše telo spáli menej kalórií, než keď ste boli ťažší. Cvičenie preto zohráva kľúčovú úlohu pri spaľovaní kalórií a udržaní hmotnosti.

Uvedomte si, aká je Vaša skutočná, najlepšia a prirodzená hmotnosť. Vo Vašej snahe schudnúť môžete skončiť s hmotnosťou, ktorá je v skutočnosti pod prirodzenou, zdravou hmotnosťou Vášho tela – a môže byť ťažké udržať ju. To ale neznamená, že by ste mali zase pribrať. Niekedy však môže byť jednoduchšie udržiavať hmotnosť, ktorá je o niečo vyššia, ako ste zamýšľali. Niekedy je lepšie nechať telo, aby si našlo svoju vlastnú zdravú a prirodzenú hmotnosť. Pokiaľ žijete zdravým a aktívnym štýlom, je to lepšie, než keby ste boli posadnutí každým kúskom jedla, ktorý zjete. 

Odmeňte sa

Pokiaľ ste chudli, pravdepodobne ste našli spôsob, ako sa pochváliť, aby ste dokázali dodržať svoj plán. Nezabudnite sa však každý deň odmieňať za pokračovanie v svojich nových návykoch.

Pripomeňte si, čo ste dosiahli

Z toho dôvodu je ideálne mať stále na očiach fotografie. Staré, ktoré Vám pripomínajú, kde ste boli, a nové, ktoré Vám pripomínajú, ako ďaleko ste sa dostali. Pripomeňte si všetky pozitívne kroky, ktoré ste podnikli na zlepšenie svojho zdravia – a to, akí ste silní, keď sa Vám teraz podarilo prevziať kontrolu nad hmotnosťou a úspešne ju zvládnuť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu