Najsilnejšie alergény leta – pele ambrózie a paliny – nastupujú. Dobrým pomocníkom proti ním môže byť aj Vincentka.

0
378
alergény leta a vincentka

Od polovice augusta sa rozbehla sezóna dvoch najsilnejších alergénov leta a skorej jesene – peľov ambrózie a paliny. Útok na imunitný systém najskôr začala invazívna ambrózia a už sa pridala aj palina. Pre alergikov je nevyhnutné sledovať informácie o ich pôsobení a chrániť sa. Na zmiernenie následkov alergických reakcií, predovšetkým nádchy, spoľahlivo slúži minerálna voda Vincentka. Prináša úľavu od upchatého nosa nielen pri peľových alergiách, ale prakticky pri všetkých druhoch alergií.

Čo nám hrozí  

Alergény sú akékoľvek látky z vonkajšieho prostredia, schopné vyvolať imunitnú odpoveď a klinicky nežiaducu alergickú reakciu. Alergický zápal postihuje celý organizmus. Na zapálené sliznice sa ľahko naviaže infekcia. V tomto období sú hrozbou pre alergikov pele najmä buriny Ambrózie palinolistej (Ambrosia artemisiifolia) a inak liečivej rastliny Paliny pravej (Artemisia absinthium), známej aj ako pelinek. Je súčasťou alkoholu absint a v ľudovom liečiteľstve sa používa najmä pri tráviacich ťažkostiach. Rastliny sú veľmi rozšírené a existuje z nich veľa druhov.  Zvlášť nebezpečné – niekedy až smrteľne, sú skrížené alergie týchto astrovitých bylín s potravinovými alergénmi ako sú koreňová zelenina, ovocie a koreniny.

alergény leta a vincentka

Sledovanie peľovej situácie

Pri hodnotení peľovej alergie sú neoceniteľnou pomôckou údaje o priebehu peľovej sezóny a výskyte druhov peľu v jednotlivých obdobiach peľovej sezóny. Podľa zdroja https://www.alergia.sk/pelove-spravodajstvo: ,,Na Slovensku existuje šesť monitorovacích staníc dennej hladiny peľu, ktorá sa meria od včasnej jari do neskorej jesene. Tieto stanice sú zaradené do systému regionálnych úradov verejného zdravotníctva.“ Namerané hodnoty za uplynulý týždeň aj s komentárom sú zverejňované na stránke www.pelovespravodajstvo.sk.

Tí, ktorí patria do zraniteľných skupín postihnutých alergiami, by mali pozorne sledovať hladiny peľu vo svojom okolí. Ak je vo vzduchu nadmerné množstvo alergénov, je vhodné, aby v tomto období minimalizovali svoje outdoorové aktivity. Mali by sa zdržiavať i otvárania okien či vetrania obytných priestorov. Vrchol kvitnutia pre ambróziu a palinu zvyčajne nastáva medzi mesiacmi august a september, hoci celá ich peľová sezóna trvá od júla do októbra.

alergény leta a vincentka

Odporúčania pre alergikov

Suché a veterné počasie koncom leta rozširuje alergény, čo alergikom znemožňuje pohybovať sa a cvičiť vonku. Oddýchnuť si môžu iba v noci a po daždi. Minerálna voda Vincentka je v tomto čase jedným z mála pomocníkov. Sprej vo vrecku s Vincentkou je nevyhnutným sprievodcom pri každom dlhšom opustení domova. Stačí po jednom-dvoch strieknutiach do každej nosnej dierky, potom vyfúkať nos a dýchanie je opäť čisté. Po prechádzke v prírode sa odporúča umyť si vlasy a prepláchnuť vodou aj nos.

Alergik by mal vždy užívať lieky na alergiu iba na predpis alergológa, vrátane tých, ktoré obsahujú kortikosteroidy. Každodenné užívanie Vincentky však alergikom umožňuje vystačiť si s nižšími dávkami kortikosteroidov. Ak už alergik vie, že by mohol mať anafylaktický šok, alebo inú závažnú reakciu, mal by mať stále pri sebe pohotovostnú súpravu – epinefrínové perá, kortikosteroidy, antihistaminiká, bronchodilatačné spreje.

Prečo si vybrať Vincentku

Lekári odporúčajú Vincentku pri všetkých typoch prechladnutia, ale aj pri alergickej nádche. Pomáha zlepšovať dýchanie a pôsobí na uvoľnenie upchatých dýchacích ciest, dutín a nahromadeného hlienu v krku, nose a priedušnici. ,,Vincentka je účinná, pretože obsahuje správne zloženie minerálov a oxidu uhličitého. Vytvára nepriaznivé prostredie pre baktérie, rozpúšťa hlieny, pomáha kontrolovať prejavy chorôb a pôsobí preventívne. Vincentka a výrobky z nej sa nepoužívajú priamo na liečbu alergií, ale na zmiernenie príznakov či posilnenie imunity. Pomáha telu vyčistiť hlieny, ktoré upchávajú dýchacie cesty a dutiny. Najjednoduchšie sa Vincetka podáva práve nosovým sprejom a jeho použitie nie je obmedzené dobou ani frekvenciou používania za deň,“ vysvetľuje Jan Šumšal, riaditeľ Vincentky. Dodáva ešte, že Vincentka Nasalis slúži na preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky. Nos sa tak dobre čistí a zároveň sa posilňuje imunita. Pomáha i na obnovu prirodzeného prostredia nosových slizníc. Predovšetkým spriechodňuje dýchanie, pretože oxid uhličitý a soli obsiahnuté v tejto minerálke rozpúšťajú hlieny. Aj pri peľových alergiách pomáha udržiavať fyziologickú čistiacu schopnosť nosovej sliznice. Umožňuje tak optimálne fungovanie slizničnej imunity. Viac informácií je na www.vincentka.cz.

alergény leta a vincentka

Foto: Vincentka, unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu