Neuveriteľné – tento časopis vychádza nepretržite od roku 1921. A stále patrí k vyhľadávaným časopisom všetkých milovníkov spoznávania Slovenska, všetkých turistov. Venuje sa prírodným krásam a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody či tradíciám. Práve vyšlo jarné číslo 5-6. Čo v ňom nájdete?
Jarné Krásy Slovenska
Najnovšie číslo prináša zaujímavý rozhovor s publicistom, turistom, horolezcom, fotografom a amatérskym vojenským historikom – Jozefom Vričanom. Predstaví skalný klenot Vršatské bradlá, ktoré nikdy nesklamú, aj stretnutie čitateľov časopisu.
Dozviete sa o zaujímavej výstave Hrady a hrádky v Archeologickom múzeu SNM, o dlho zanedbávanom bratislavskom Podhradí…
V druhej časti putovania na najvyššie vrchy slovenských pohorí začíname v Súľovských vrchoch a cez Oravu pokračujeme na Ďumbier do Nízkych Tatier.
Tradičné remeslá, aj zaniknuté plesá
Ak budete prechádzať okolo Rožňavy, určite sa tam zastavte. Dom tradičnej kultúry Gemera, kde sídli Gemerské osvetové stredisko, je v budove patriacej do zoznamu pamiatkovo chránených objektov. Po vyše sto rokoch existencie prešla kompletnou rekonštrukciou. Dom vo svojich útrobách skrýva nielen kus gemerskej histórie, ale aj tajomstvá štyroch remeselníckych dielní slúžiacich verejnosti.
Prostredníctvom stránok časopisu Krásy Slovenska sa prejdete po čarokrásnom Slovensku. Vydáte sa po okraji Slovenského krasu a prejdete sa dolinou Vyvieranie až na Kráľovu hoľu.
Dozviete sa čo-to o svadobných hrách svišťov, vychutnáte si čas rozkvitnutých púpav a nazriete aj na zaniknuté plesá Vysokých Tatier. Spoznávať budete históriu hradu Bodoň, Kráľovu hoľu v literatúre či historické jadro Záhorskej Bystrice.
Pred 100 rokmi…
Prvé číslo časopisu Krásy Slovenska vyšlo v polovici januára 1921. Nepredávalo sa, ale bolo posielané ako ukážka s dovetkom, že druhé číslo bude posielané už len skutočným predplatiteľom. Úvodné číslo časopisu začínalo editoriálom M. Janošku, ktorý v ňom vytýčil heslo časopisu „Poznajme otčinu!“ a jedna z jeho ďalších myšlienok načrtla i hlavný cieľ časopisu platný až do dnešných dní: „Ide nám o povznesenie turistiky na Slovensku, ako v kraji v tomto ohľade zanedbanom, ale eminentne turistickom.“
Po Nežnej revolúcii časopis začal vydávať Klub slovenských turistov (KST), ktorý sa stal majiteľom značky Krásy Slovenska a od roku 2004 je nakladateľom časopisu vydavateľstvo DAJAMA. Nová redakcia sa neodchýlila od pôvodného motta časopisu, ba práve naopak, možno viac ako kedykoľvek predtým sa snaží o nekomerčné zviditeľňovanie nádherných kútov Slovenska, často nepoznaných. Svedčia o tom nielen mnohé stále rubriky, ktoré ho charakterizujú celé desaťročia (Tipy na výlety, Zažité v prírode, Odporúčame navštíviť, Okienko z Tatier..), ale aj napríklad veľký seriál o ľudovej kultúre jednotlivých regiónov Slovenska.
V roku 2021 oslavuje časopis krásnych 100 rokov. Ak chcete podporiť najstarší časopis na Slovensku, predplaťte si ho klasicky, elektronicky alebo kombinovane.
Foto: Krásy Slovenska