Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie významným osobnostiam na Slovensku. Ocenenie sa udeľuje od roku 1997 a tento rok prebieha jeho 27. ročník. Cenu Krištáľové krídlo udeľujú členovia odborných porôt a Veľká porota za mimoriadny prínos v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Nominácie a ocenenia sa udeľujú v kategóriách Medicína a veda, Hudba, Populárna hudba, Filantropia, Divadlo a audiovizuálne umenie, Výtvarné umenie, Inovácie a startupy, Hospodárstvo, Publicistika a literatúra a Šport.  

„Prekvapením aktuálneho ročníka je vysoké percento nominovaných žien v porovnaní s minulými rokmi, za čo vďačíme najmä pestrým návrhom verejnosti. Mňa osobne prekvapili aj nadmieru pozitívne reakcie našich nominantov v momente, keď som im ju oznámila. Nezriedka sa stáva, že osobnostiam nerobí dobre prezentovanie sa na verejnosti, patria skôr k introvertom, respektíve z iných dôvodov im nie je príjemné vystúpiť v priamom prenose pred celým národom. Tento rok mi boli spätnou väzbou na nominačný dekrét často úprimné potešenie aj veľmi dojímavé reakcie vrátane plaču od šťastia,“ spomína si na kontaktovanie tohtoročných nominantov Katarína Srkala, riaditeľka prestížneho podujatia.

Spoznajte významné ženské osobnosti Slovenska, ktoré sú nominované na cenu Krištáľové krídlo za rok 2023

Kategória Hudba

Jordana Palovičová

Jordana Palovičová

Popredná slovenská klaviristka a pedagogička VŠMU. V novom CD „Maria Szymanowska. Soirée musicale“ vzdáva hold Marii Szymanowskej, jednej z prvých koncertných umelkýň a skladateliek vôbec a vyznačuje sa ojedinelou dramaturgiou.

Kategória Filantropia

Alexandra Hovancová

Alexandra Hovancová

Riaditeľka Domu Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi, ktorého súčasťou je Centrum pre deti a rodiny pre ťažko postihnuté deti a Zariadenie núdzového bývania pre týrané matky s deťmi.

Jana Dobšovičová Černáková

Jana Dobšovičová Černáková

Predsedníčka Ligy proti reumatizmu- organizácia pre všetkých pacientov s reumatickými ochoreniami. Vedie aj detský Klub Kĺbik, ktorý pomáha najmladšej generácii pacientov a ich rodinám.

Mária Lévyová

Mária Lévyová

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov, ktorá úspešne zastrešuje všetky pacientske organizácie. Aktívne rieši problémy pacientov spojených s poskytovaním ošetrovateľskej starostlivosti.

Kategória Hospodárstvo

Eleónora Fedorová

Eleónora Fedorová

Generálna riaditeľka najväčšej slovenskej cestovnej kancelárie Satur so 100 ročnou tradíciou. Vďaka jej radám a odovzdávaniu skúseností je veľkým prínosom v oblasti cestovného ruchu. V roku 2023 zabezpečila návrat všetkých svojich klientov na Slovensko počas požiarov na Rodose.

Eva Juristová

Eva Juristová

Konateľka a spoluzakladateľka spoločnosti Respect Slovakia, v ktorej zodpovedá za ekonomickú časť firmy, podieľa sa na strategickom rozhodovaní a aj vďaka nej sa stala jednou z najlepších maklérskych spoločností na trhu.

Kategória Medicína a Veda

doc. RNDR. Miroslava Rabajdová, PhD.

doc. RNDR. Miroslava Rabajdová, PhD.

Vedkyňa, ktorá sa systematicky zaoberá objasnením mechanizmov a novými diagnostickými a terapeutickými prístupmi v oblasti reprodukcie a plodnosti so zameraním na možnosti určenia embrya s najvyšším implantačným potenciálom pri umelom oplodnení.

Kategória Výtvarné umenie

Juliana Mrvová

Juliana Mrvová

Maliarka, kresliarka, cestovateľka, kurátorka. Veľká časť jej tvorby je venovaná spoznávaniu nových krajín, prírody a ľudí. Jej najnovšia výstava „Dreams of Luka“ je inšpirovaná dlhými vychádzkami do lesa, ktoré absolvovala so svojím synom.

Kategória Šport

Nela Lopušanová

Nela Lopušanová

Je fenoménom vo svetovom ženskom hokeji. V roku 2023 získala titul najproduktívnejšej hráčky na zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže, kde v 4 zápasoch získala 12 bodov za 6 gólov a 6 asistencií. Medzinárodná hokejová federácia IIHF Nele udelila 3. miesto v novovytvorenej ankete Hráčka sezóny.

Marianna Jagerčíková

Marianna Jagerčíková

Skialpinistka, horská bežkyňa, horolezkyňa a jaskyniarka. V roku 2023 získala zlatú medailu na majstrovstvách sveta v skialpinizme v pyrenejskom stredisku Boi Taüll v novej olympijskej disciplíne šprint. . O medailu na ZOH bude bojovať v roku 2026 v Miláne a v Cortine d‘Ampezzo.

Kategória Publicistika a literatúra

Gabriela Belopotocká

Gabriela Belopotocká

Zakladateľka vydavateľského domu a knižnej distribúcie IKAR. V roku 2023 priniesla exkluzívne vydanie básní Kamila Peteraja Vyznanie s ilustráciami maliara Martina Augustína, či rozsiahlu exkluzívnu monografiu o skupine Elán a bibliofilskú zberateľskú monografiu Roky a dni o Miroslavovi Žbirkovi.

Kategória Divadlo a audiovizuálne umenie

Jana Oľhová

Jana Oľhová

Patrí medzi najvýraznejšie a najlepšie herečky svojej generácie – v divadle, vo filmoch a v seriáloch. V roku 2023 zaujala vo filme Moc a divadelných inscenáciách Malé ženy a Koncert na želanie.

Kategória Inovácie a startupy

Veronika Kolejak a Juraj Masár

Veronika Kolejak a Juraj Masár

Zakladatelia spoločnosti Better Stack, ktorá je jedným z najrýchlejšie rastúcich startupov v Strednej Európe s globálnym rozsahom. Better Stack pomáha vývojárom rýchlejšie vyvinúť kvalitnejší softvér vďaka tomu, že vytvorí nástroje pre sledovanie softvérovej infraštruktúry. Spája monitorovanie, logovanie, správu incidentu, stavové stránky a iné nástroje do jednej platformy.

Kategória Populárna hudba

Zuzana Smatanová

Zuzana Smatanová

Speváčka, skladateľka, textárka a ilustrátorka. V uplynulom roku oslávila 20 rokov na scéne novým albumom Rozprávač, ilustrovala knižku Peter Nagy pre deti II a spustila silnú osvetovú kampaň v prospech problematiky duševného zdravia.

Všetkých laureátov spoznáme počas slávnostného udeľovania cien Krištáľové krídlo za rok 2023, ktoré sa bude konať 16. marca 2024. Diváci ho budú môcť sledovať v priamom prenose na RTVS na Jednotke so začiatkom o 20:30 hod.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu