Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 8. a 9. marca 2024 premiéry svetoznámeho muzikálu OLIVER! britského libretistu a skladateľa Lionela Barta. V muzikáli podľa slávneho románu Charlesa Dickensa Oliver Twist sa v réžii Stanislava Slováka predstaví celá plejáda detských hercov, sólisti DNS, hosťujúci Csongor Kassai, Marián Labuda ml. a Peter Kočiš, 27-členný orchester pod taktovkou dirigenta Ľubomíra Dolného, detská i dospelá company a off stage zbor.

Slávny román Charlesa Dickensa Oliver Twist dostal vďaka libretistovi a skladateľovi Lionelovi Bartovi muzikálovú podobu v Londýne v roku 1960, o tri roky neskôr ho uviedli na Broadway a odvtedy sa s veľkým úspechom hráva po celom svete. Nie náhodou získal Lionel Bart prezývku otca britského moderného muzikálu – jeho OLIVER! je kombináciou nádhernej hudby, výstižných charakterov a príbehu, ktorý nás aj po desaťročiach dojíma a baví. Muzikál bol v roku 1968 sfilmovaný a získal aj prestížne ocenenie Tony Award.

Strastiplný príbeh Olivera Twista, ktorý sa po úteku zo sirotinca dostane do pohrebníctva a odtiaľ do londýnskeho podsvetia medzi malých pouličných zlodejov, aby nakoniec skončil v náručí svojho dovtedy nepoznaného starého otca, prináša veľa drsného, ale zároveň aj dojemného a vtipného.

Režisér Stanislav Slovák, pôsobiaci ako umelecký šéf činohry Mestského divadla v Brne, muzikál Oliver! dôverne pozná. Zahral si v ňom postavu záporného hrdinu Billa Siksa a bol aj asistentom réžie. Ponuku režírovať muzikál v Divadle Nová scéna prijal rád: „Muzikál Oliver! považujem za jedno z najlepšie skomponovaných hudobno-dramatických diel v histórii tohto žánru. Lionel Bart v ňom kladie vysoké nároky na všetky zložky, interpretmi počínajúc (vrátane detí!) cez orchestrálnych hráčov až po technické zázemie. A súčasne je krásne, že muzikál  prináša nádej. Je to nádej videná očami siroty, ktorá sa nevzdáva za žiadnych okolností. Nech aj sú tie okolnosti akokoľvek nepriaznivé, je to práve príbeh Olivera, ktorý otvára oči nám, unaveným dospelým, veľakrát ľahostajným a necitlivým k „malým ľuďom“ v našom najbližšom okolí.“

Za náročný a súčasne výnimočný považuje muzikál OLIVER! aj dirigent Ľubomír Dolný, zodpovedný za jeho hudobné naštudovanie: „Po hudobnej stránke je to projekt za odmenu. Fantastická hudba v tomto muzikáli  je už sama osebe nositeľom atmosféry a kvality. Dostali sme na výber dve verzie orchestrácie a veľmi dlho som sa nerozhodoval. Tá hudba je skvelo inštrumentovaná a prísť o tú kvalitu menšou – kompromisnou verziou by podľa mňa nebolo plnohodnotným zážitkom. Hráme teda väčšiu verziu, ktorá sa hráva na všetkých veľkých scénach po celom svete.“
27- členný orchester sprevádza takmer stočlenné obsadenie. Už to vypovedá o náročnosti projektu, ktorého súčasťou je 35 detí vo veku od 6 do 14 rokov. Všetky prešli konkurzom a následnou dvojmesačnou hereckou, speváckou i tanečnou prípravou. Až potom sa na spoločných skúškach stretli s dospelými hercami.

V titulnej postave Olivera Twista sa predstaví trojica chlapcov – Arthur Haverda, Gregor Horák a Tomáš Novák, ktorí sa museli popasovať nielen s náročnými skladbami, ale aj so skĺbením spevu, tanca a herectva. Všetci traja sa zhodli v tom, že do situácie Olivera Twista by sa nikdy nechceli dostať. „Oliver je podľa mňa dobrý a skromný chlapec, ktorý je niekedy šťastný a slobodný, ale býva aj veľmi smutný. Určite by som nechcel byť v jeho koži. Musí to byť strašné byť sirotou a zažívať všetky tie situáci,“ poznamenal Arthur Haverda.

Na Slovensku ide o druhé uvedenie muzikálu OLIVER!, v roku 1997 ho uviedlo Štátne divadlo Košice v réžii Jozefa Bednárika. V postave detského vodcu gangu zlodejov Lišiaka sa vtedy predstavil Peter Makranský, ktorý v inscenácii na Novej scéne hrá postavu Bumbla.
Režisér Stanislav Slovák sa pri príprave a skúškach muzikálu obklopil špičkovými tvorcami. Scénu a projekcie navrhla dvojica jeho českých spolupracovníkov Jaroslav Milfajt a Petr Hloušek, 200 kostýmov inšpirovaných dobou vzniklo v divadelných dielňach DNS podľa návrhov kostýmovej výtvarníčky Ľudmily Várossovej. Choreografie mala na starosti dvojica choreografov Silvia Beláková a Ladislav Cmorej, zborový spev detskej i dospelej company a off stage zboru mala pod taktovkou zbormajsterka Iveta Weis Viskupová.

Foto: Robert Tappert

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu