Okrem dejovej linky s politickým pozadím konca totalitnej éry a nádeje v podobe Nežnej revolúcie, sú vo filme dôležité aj slovenské väznice, ktoré sú po páde komunizmu plné politických väzňov. Vzniká nová československá vláda a Václav Havel sa stáva prezidentom. Po nástupe do úradu vyhlasuje nový prezident široké amnestie na oslobodenie neprávom väznených politických väzňov. Situácia však nie je jednoduchá, lebo zvyšní väzni zacítia príležitosť na predčasné prepustenie a začínajú povoľovať svoje pudy. Obhajujú to nespravodlivosťou a neprávom, ktoré sú na nich páchané. Napätie vo väzniciach vrcholí a v Leopoldove stupňujúce sa nálady vyústia do  agresívnej a masívnej väzenskej vzbury.

Rekonštrukcia doby alebo filmová fikcia? 
Film je fikciou z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia. Príbeh je ale postavený na skutočnom období našich dejín. Producent filmu, Maroš Hečko, hovorí, do akej miery film odráža vtedajšiu realitu: Nemali sme ambíciu zrekonštruovať dobu. Filmom chceme dosiahnuť, aby sa divák mohol na chvíľu vrátiť a pripomenúť si dôležitý dátum svojich dejín. Alebo, ak v tom čase ešte nežil, tak sa s ním aspoň oboznámi. Je to príbeh troch rodín, ktoré sú úzko prepojené s režimom a jeho praktikami. Podobných rodín s rozdielnymi typmi a charaktermi bolo vo vtedajšom Československu veľa. Každý, kto v Československu počas socializmu žil, mal nejaký vzťah s týmto zriadením. Niekto spolupracoval, niekto bol priamym odporcom režimu, niekto strkal hlavu do piesku a nedovolil svojim deťom ani hlesnúť. V tomto Amnestie odrážajú realitu tej doby.”

Spolupráca s tými, ktorí väznice zažili na vlastnej koži
Počas príprav členovia filmového štábu spolupracovali s Ministerstvom spravodlivosti aj so ZVJS. Od týchto inštitúcií dostali po obhliadkach a oboznámení sa s možnosťami povolenie nakrúcať vo Väznici Leopoldov. Hovorí Maroš Hečko:Do väzenských scén sme zapojili aj ľudí, ktorí majú za sebou skúsenosť so slovenskými väznicami. Tí prispeli k veľkej uveriteľnosti väzenských scén a vojenského zásahu na potlačenie vzbury.” Na otázku, či je možné vžiť sa do psychického nastavenia odsúdených na prelome 90. rokov, odpovedá producent filmu, Peter Veverka: „Jedná sa o najdôležitejšiu udalosť v našej modernej histórii. Stojí za pokus ponoriť sa do príbehu, atmosféry doby a to so všetkým, čo k tomu patrí. Našim cieľom je poskytnúť divákom takýto portál a následne rozpútať dialóg na témy, ktoré sú stále veľmi aktuálne.” Maroš Hečko dopĺňa: „Čím viac o tej dobe vieme, tým je prepojenie jednoduchšie. Je to aj o empatii v každom z nás.”

Premiéra filmu AMNESTIE je plánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie v novembri 2019, premietať ho bude sieť kín CINEMAX, film do kín uvádza distribučná spoločnosť Continental film v Čechách Bonton film. Dramatický príbeh sa odohráva na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa. Osudy všetkých troch rodín sú vzájomne prepletené, spájajú ich práve Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici. V hlavných úlohách sa diváci môžu tešiť okrem Juraja Baču na Natáliu Germani, Aňu Geislerovú, Mareka Majeského, Mareka Vašuta, Norberta Lichého, Romana Luknára, Jána Jackuliaka, Gregora Hološku, Mareka Fučíka, Erika Oleho, Sávu Popoviča, Martina Havelku či Janu Oľhovú.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu