Jeseň je ideálnym obdobím na spoznávanie rakúskeho regiónu neďaleko od Bratislavy v oblasti Carnuntum-Marchfeld. Len niekoľko kilometrov od hlavného mesta Slovenska môžete obdivovať zámky, oblasť bohatú na históriu a jedinečnú prírodu v Národnom parku Dunajské luhy.

Príroda medzi Viedňou a Bratislavou sa sfarbuje do žiarivých farieb jesene. Práve v tomto regióne sa môžete zoznámiť s históriou, ochutnať tunajšie produkty, putovať cez vinice a uličky s vínnymi pivničkami i vychutnať si zlatý mok vínnej révy. Jeseň v regióne Carnuntum-Marchfeld (Carnuntum-Moravské pole) je doslova sviatkom pre labužníkov. V tradičných  pivničkách a krčmách domáci spracúvajú regionálne produkty – od šťavnatých jabĺk a hrušiek, cez čerstvú úrodu tekvice až po divinu či jedlo z húb – pri ktorých nemôže chýbať pohár lahodného vína zo známej oblasti vín Weinregion Carnuntum.

Na Moravskom poli sa v jesennom čase odohráva aj veľa kultúrnych podujatí, koncertov a výstav, ktoré sú lákadlom pre návštevníkov. Podobne ako historické miesta Carnuntum či nádherné tunajšie zámky (Marchfeldschlösser). 

Napríklad v meste Rimanov Römerstadt Carnuntum sa 17. a 18. septembra koná rímska slávnosť. Zavedie vás do sveta rímskych légií, barbarov a gladiátorov. Počas našich štátnych sviatkov v piatok, 15. septembra, v stredu 1. novembra a v piatok  17. novembra, budú tu prehliadky rímskeho osídlenia aj v slovenčine.

Na zámku Schloss Hof sa návštevníci môžu poprechádzať veľkým majerom a barokovou záhradou zámku a 30. septembra až 1. októbra zažiť aj „Slávnosť jesene“, či prísť na podujatie „Hrozivá jeseň“ (v dňoch 21. – 22. a 26.- 31. októbra). Prehliadky zámku a výstavy „Poklady na cisárskej slávnostnej tabuli“ sú v nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov (o 11.30 a 13.30) aj v  slovenskom jazyku, prehliadky pre deti o 15. hodine.

Zrenovovaný zámok Schloss Marchegg, obkolesený storočnými stromami a najväčšou kolóniou bocianov v Európe, má za sebou tiež pohnutú históriu. Príroda vôkol a kultúra ponúka návštevníkom mnohoraké možnosti na výlety a návštevy. Aj tu je denne možno ísť na prehliadku výstavy v zámku a jeho priľahlého parku.

V zámku schlossORTH Nationalpark-Zentrum, kde je centrum pre návštevníkov, je zase v popredí radosť z prírody. Obľúbený a jedinečný ostrov je hneď pri zámku a ponúka zážitok z pozorovania života zvierat „pod vodou“ ale aj hore, na ostrove. Pre deti sú tu mnohé atrakcie a počas tzv. „Slovenských dní“ (15. a 30. septembra, 14. októbra a 1. novembra), sú programy aj v slovenčine. Múzeum ORTH a jedinečné renesančné, točité schody, môžu návštevníci vidieť denne až do 1. novembra.

Idylický park a neďaleký poľovnícky zámok Schloss Eckartsau sa v jeseni odeje do zlatého šatu. Do  1. novembra sú prehliadky zámku denne, dozviete sa o pohnutej histórii zámku, ale aj o následníkovi trónu Franzovi Ferdinandovi a cisárovi Karlovi, pretože práve tu, v zámku Eckartsau, hľadala rodina v roku 1918 útočisko. Počas dvoch jesenných dní v nedeľu 3. septembra a 1. októbra o 15. hodine budú mať hostia možnosť zažiť prehliadku v slovenskom jazyku.  

Región Carnuntum-Marchfeld spájajú spoločná história a jej dedičstvo, prekrásne zámky, kulinárske tipy a rôznorodé podujatia. Vychutnajte si čaro jesene aj čaro jedinečného regiónu u susedov, neďaleko slovenských hraníc.

Foto: archív Carnuntum-Marchfeld, Thomas Mauerhofer a Michal Cilc

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu