NEBOJTE SA NEPERLIVEJ

0
1558

Sýtené minerálne vody si obľúbilo mnoho ľudí. Oxid uhličitý (CO2), ktorý je v nich obsiahnutý, nemusí byť vždy výhodou. Existujú momenty, kedy radšej siahnite po neperlivej minerálnej vode, ktorá ma rovnaké vlastnosti ako jej perlivá verzia.

Perlivá či neperlivá

Výborné na minerálnych vodách je, že väčšina z nich má tri varianty, pričom všetky tri typy vôd od jedného výrobcu obsahujú rovnaké minerály či vitamíny. Napríklad neperlivá minerálna voda Magnesia obsahuje rovnaké množstvo horčíka ako jej perlivá verzia. Z pohľadu obsahu minerálov nie je preto rozhodujúce, či siahnete po perlivej alebo neperlivej minerálnej vode. Ktorú si teda vybrať?

Dlhý výlet

Pri väčšom fyzickom napätí potrebuje organizmus dopĺňať látky, ktoré potením stráca. Minerálna voda je preto vhodná aj na výlety. Pri dlhších je však lepšou voľbou neperlivá verzia. Aj keď je totiž sýtená minerálka uzavretá, postupne mierne stráca na perlivosti a prichádza o bublinky, pre ktoré ju ľudia vyhľadávajú.

Siahnuť po neperlivej minerálke je lepšie tiež vtedy, keď hrozí, že na výlete nebude dlhšiu dobu prístup k jedlu. Oxid uhličitý totiž stimuluje činnosť žalúdka a žalúdočných štiav a tým uvádza do pohybu zažívací trakt. Pocit hladu sa tak môže objaviť skôr ako pri pití neperlivej minerálnej vody.

Športový tréning

Pri športe, fyzickej námahe alebo v stresových situáciách je dopĺňanie minerálov pre organizmus veľmi dôležité. Ak totiž v tele chýbajú, telo siaha na dno svojich zásob a síl a okrem zníženého výkonu riskujeme aj vážnejšie zdravotné dôsledky. Pri športe je opäť vhodnejšia neperlivá voda: oxid uhličitý v sýtených minerálkach sa totiž rýchlejšie vstrebáva do krvi, čo počas telesnej aktivity zvyšuje tlak, frekvenciu dychu a srdečného tepu.

Po neperlivej minerálnej vode Magnesia siaha aj úspešný slovenský atlét Ján Volko. „Neperlivú minerálnu vodu Magnesia pijem počas tréningov preto, že pomáha dopĺňať magnézium, teda horčík. Čím väčšiu fyzickú námahu vynaložím, tým viac ho moje telo spotrebuje. Horčík je pri športovaní nevyhnutný, lebo sa podieľa na uvoľňovaní energie či spaľovaní tuku, zlepšuje orientáciu a kardiovaskulárny systém. Ak ho pravidelne nedopĺňam, môj výkon tým trpí,“ vysvetľuje Ján. Vysvetľuje však, že nedostatok tohto minerálu počas zvýšenej fyzickej aktivity môže mať aj vážnejšie dôsledky ako len slabšie športové výsledky. „Sú to napríklad svalové kŕče či tráviace ťažkosti, ale aj pocit nervozity či psychickej nerovnováhy a ťažšia regenerácia po výkone,“ dopĺňa atlét.

Výborným zdrojom horčíka je minerálna voda Magnesia neperlivá s jedinečnou plnou chuťou. Navyše má nízky obsah  sodíka, takže zbytočne nezaťažuje organizmus. Jedna 1,5-litrová fľaša Magnesia neperlivá obsahuje 255 miligramov prírodného horčíka, čo predstavuje približne 2/3 jeho odporúčanej dennej dávky. Magnesia neperlivá patrí medzi stredne mineralizované vody, preto je vhodná na každodenné pitie.

foto: Magnesia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu