Nové centrum jednodňovej chirurgie sprístupnila Poliklinika Bezručova

0
1012
Nové centrum jednodňovej chirurgie sprístupnila Poliklinika Bezručova

Jednodňová chirurgia je vo svete trendom. Popularita zdravotnej starostlivosti, keď pacient nestrávi na nemocničnom lôžku kvôli chirurgickému zákroku viac ako 24 hodín, rastie aj na Slovensku. V roku 2021 sa vykonalo 247 000 jednodňových chirurgických zákrokov, pričom počet výkonov u dospelých pacientov oproti roku predtým vzrástol o 13,4 %. Pacientovi prináša veľa výhod. Napriek tomu sa ich na Slovensku v porovnaní so zahraničím nevykonáva dosť. Cesta pacienta je navyše zložitá a čakanie na zákrok sa neraz neúmerne predlžuje. Tento stav chce zmeniť Poliklinika Bezručova, ktorá pacientom sprístupňuje nové a moderné Centrum jednodňovej chirurgie.

Pandémia výkony pozastavila

Jednodňová chirurgia, prináša pacientovi niekoľko výhod: zákroky sú šetrnejšie, bez pobytu v nemocnici a s kratšou dobou rekonvalescencie v domácom prostredí. Na výkony jednodňovej zdravotnej starostlivosti u nás mala negatívny dopad pandémia. Väčšina výkonov sa v nemocniciach v tom čase nerealizovala, lehoty na operačné zákroky sa predĺžili a biela medicína sa ocitla na vedľajšej koľaji. Čakacia doba tiež závisí od možností pracoviska, počtu operatérov i voľných lôžok. Nedostatok personálu, dôsledky pandémie a zložitá cesta pacienta k lekárovi majú za následok aj to, že pacient na potrebný zákrok čaká v priemere niekoľko týždňov až mesiacov. Na túto situáciu reaguje Poliklinika Bezručova, ktorá pre pacientov otvára nové centrum.

„Pacienti chcú tráviť v nemocnici čo najmenej času. Jednodňová chirurgia je moderné a efektívne riešenie rôznych zdravotných komplikácií. V čase pandémie sa však pozastavila medzi prvými z dôvodu reprofilizácie lôžok pre covidových pacientov i preťaženia zdravotníckych zariadení, aj preto pacientom v tejto situácii podávame pomocnú ruku. Poliklinika Bezručova otvára Centrum jednodňovej chirurgie so zameraním na ortopedické operácie chodidla, ruky a urologické operácie vonkajších pohlavných orgánov a tiež operačného riešenia inkontinencie. Pacientom budú k dispozícii skúsení lekári, ktorí sa venujú vysoko špecializovanej starostlivosti,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. s tým, že problémom nie sú len odložené operácie, ale aj nedostatočne zadefinovaná cesta pacienta. Človek často blúdi od dverí k dverám a stráca sa v systéme. Toto sa na Bezručovej mení. „Lekár pacienta diagnostikuje a pošle na operáciu. Mnohí sú však odmietnutí, nemocnice sú personálne poddimenzované a preťažené. Mnohí sa nemusia dostať k termínu, čakajú v bolestiach. Toto sa na Bezručovej mení, pacienta diagnostikuje, vyšetrí a zoperuje jeden lekár, ktorý mu presne povie kam a kedy má prísť. Zároveň vieme poskytnúť rýchle termíny na zákrok aj tým pacientom, ktorých diagnostikoval lekár mimo našej polikliniky,“ dodáva prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

jednodňová chirurgia

Prečo jednodňová chirurgia?

Centrum jednodňovej chirurgie na Poliklinike Bezručova poskytne pacientom operačné výkony, ktoré je možné vykonať bez následnej hospitalizácie. Kratší pobyt v zdravotníckom zariadení neprináša len nižší stres a väčšiu psychickú pohodu pacienta, ale aj minimalizáciu vzniku nemocničnej, takzvanej nozokomiálnej nákazy a výrazné skrátenie dĺžky práceneschopnosti.

Slovensko je však na chvoste európskych rebríčkov percentuálneho podielu jednodňovej chirurgie oproti klasickým operáciám napriek tomu, že ich počet každým rokom pribúda. Zatiaľ čo vo vyspelých európskych štátoch, v USA, Kanade či Škandinávii sa v rámci jednodňovej chirurgie operuje takmer 75 % výkonov, na Slovensku je to sotva 35 % operácií. „Našou prioritou je predovšetkým zdravie a spokojnosť pacienta. Nové Centrum jednodňovej chirurgie na Poliklinike Bezručova disponuje vysoko kvalifikovaným zdravotným tímom lekárov,“ informuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

S rozvojom medicíny neustále narastá množstvo výkonov, ktoré môžu byť realizované jednodňovou chirurgiou. Mnohé operácie sú výnimočné a patria k najzložitejším v odbore. Poliklinika Bezručova sa v novom kvalitne vybavenom centre špeciálne zameriava na starostlivosť o pacientov v lekárskych odboroch urológia a ortopédia.

Bezručova ponúka rýchle riešenia urologických a ortopedických problémov

Z urologických zákrokov ponúkne poliklinika pacientom napríklad operácie fimózy, resekcie, biopsie, plastiky alebo excízie. Zákroky v tomto odbore vykonáva lekár Polikliniky Bezručova MUDr. Marek Zvanciger, ktorý v rámci jednodňovej chirurgie vidí hneď niekoľko výhod. „Pacient sa uzdravuje najlepšie v domácom prostredí, v zdravotníckom zariadení trávi len krátky čas a operačný zákrok len minimálne zasahuje do jeho bežného pracovného života,“ vysvetlil. Kvalifikovaný tím lekárov na Bezručovej posilnil od januára aj MUDr. Martin Romančík, PhD., MPH, ktorý posledné roky pôsobil v zahraničí. „Jednodňová chirurgia vracia pacienta skôr do normálneho a tiež pracovného života. Mnohokrát sa práve v tejto oblasti na Slovensko prinášajú najmodernejšie chirurgické postupy, ktoré vedia pacientom výrazne pomôcť,“ uviedol.

Služby poskytované Centrom jednodňovej chirurgie v oblasti ortopédie pozostávajú najmä z komplexnej ambulantnej starostlivosti s použitím najmodernejších diagnostických a zobrazovacích metód. V rámci ortopédie rozšíri Poliklinika Bezručova služby pacientom v rámci operačnej liečby deformít chodidla a nohy, syndrómu karpálneho tunela, skákavého prsta a tenisového lakťa. „Zdravé nohy sú základom správneho pohybového stereotypu a zdravej chôdze. To, aké dôležité sú zdravé nohy pre našu pohodu, radosť z pohybu a kvalitu života, si často uvedomíme až vtedy, keď sa vyskytne problém, napríklad v dôsledku deformácie, choroby alebo úrazu,“ vysvetlil MUDr. Tomáš Horák z Ortopedického centra Polikliniky Bezručova. Vybočenie palca, pokles klenby nohy spolu s deformitami prstov sú v súčasnosti najčastejšími chorobami nohy, vzhľadom na vysoký výskyt týchto ochorení v populácii ich môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia. Napriek tomu na Slovensku absentuje špecializované centrum liečby nohy. „Naším cieľom je pacientom poskytnúť komplexnú a špecializovanú starostlivosť. Mnohí ľudia by si mali uvedomiť, že ich zdravie za to stojí a vzniknuté  problémy by mali riešiť včas,“ hovorí vedúci lekár Ortopedického centra Polikliniky Bezručova MUDr. Tomáš Török.

jednodňová chirurgia

Užší kontakt lekára s pacientom

Novovzniknuté centrum myslí na komfort pacienta, s ktorým od konzultácie, cez diagnostiku až po samotnú operáciu komunikuje jeden lekár. „Operačné zákroky sú realizované v lokálnej aj celkovej anestézii, po operačnom zákroku pacient v deň operácie odchádza do domácej starostlivosti. Novovzniknuté Centrum jednodňovej chirurgie si kladie za cieľ poskytovať pacientom starostlivosť na najvyššej medicínskej úrovni – od vstupnej konzultácie, cez diagnostiku až po pooperačnú starostlivosť,“ dodal medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Pomocnú ruku podáva Poliklinika Bezručova nielen svojim pacientom, ale aj tým, ktorých diagnostikoval iný ambulantný lekár a vo svojom meste alebo regióne sa nevedia dostať na operačný zákrok. „Ak je problém nájdený a indikovaný u nás pri vyšetrení, náš lekár pacientovi pri stretnutí poskytne všetky potrebné informácie a poučenia. Vysvetlí mu ako postupovať pred operáciou, ktoré vyšetrenia sú k operácii nutné a ako ich absolvovať a tiež ako postupovať v deň operácie, kam a kedy prísť. Operáciu vieme však v krátkom čase sprístupniť aj tým, ktorých diagnostikoval lekár mimo našej polikliniky,“ vysvetlil prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. s tým, že na výkony sa pacienti môžu objednať jednoducho a rýchlo cez moderné recepcie polikliniky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára na webstránke Polikliniky Bezručova.

Pripravila: Katarína Leschinger

Foto: Grape PR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu