Psychologička Lucia Záhorcová prináša medzi knihy, ktoré sa venujú psychológii a osobnostnému rozvoju dôležitú tému odpustenia. Pozerá sa na tento fenomén z iného uhla. Vyzýva nás, aby sme sa naučili odpustiť nie kvôli iným ľuďom a tým, ktorí nám ublížili, ale kvôli sebe. Jedine vtedy, keď si odpustíme, môžeme mať hlboké a plnohodnotné vzťahy so svojím okolím. Nemusíme schvaľovať to, čo sa stalo, nemusíme s človekom, ktorý nám ublížil udržiavať vzťah, nezabúdame, ale pamätáme si to inak. 

Lucia Záhorcová je terapeutka a smútková poradkyňa, ktorá ľudí často sprevádza trúchlením po strate blízkeho človeka. Jej kniha je napísaná zrozumiteľne a je pretkaná množstvom skutočných príbehov ľudí. Jednotlivé kapitoly predstavujú zranenia, s ktorými sme sa mohli v živote stretnúť a následné cvičenia nám pomáhajú s týmito zraneniami pracovať a vedú nás cestou k prijatiu a odpusteniu.  

Autorka v knihe tvrdí, že dôležitejšie ako to, čo sa nám stalo, je to, čo s tým urobíme. Píše: „Bolo vám niekedy hlboko ublížené? Zažili ste zranenia v detstve, šikanu, neveru či násilie? Je prirodzené cítiť bolestivé emócie a nechcieť odpustiť. Odpustenie však nutne neznamená, že zabudnete, schválite konanie druhého alebo s ním znovu nadviažete vzťah. Odpúšťať odporúčaným spôsobom môže zahojiť vaše rany a uľaviť práve vám“.

Inšpirujte sa príbehmi, v ktorých sa ľudia nevzdali nádeje ani po takých zraneniach, ako sú incest či vražda blízkeho. Kniha vás prevedie bezpečným procesom odpustenia. Pomocou vhodne nasmerovaných cvičení, otázok a rád si môžete zlepšiť svoju psychickú pohodu i zdravie. Vydajte sa na cestu odpúšťania, ktoré je uzdravujúce predovšetkým pre vás. Tak, aby ste na jej konci cítili úľavu a žilo sa vám ľahšie a spokojnejšie.

Táto kniha je určená každému – laikovi aj odborníkovi –, kto potrebuje zahojiť seba, či ošetriť druhých a potrebuje sa komplikovanej téme odpustenia postaviť čelom, sebavedome, láskavo a liečivým spôsobom,“ povedal o publikácii Andrej Zemandl, psychológ, ktorý sa venuje jednotlivcom a párom. Spolu s manželkou vedú projekt Rodinná psychológia.

Vydavateľstvo Ikar uviedlo do života knihu Lucie Záhorcovej Ako odpustiť aj neodpustiteľné v kníhkupectve Martinus Nivy na besede s odborníkmi. Debatu o odpustení obohatili svojimi odbornými znalosťami a vzhľadom spolu s autorkou aj psychiatrička Magda Frecer a psychológ Andrej Zemandl. Besedou i slávnostným večerom sprevádzala herečka Kristína Tormová, ktorá je propagátorkou tém duševného zdravia. Knihu symbolicky uviedli do života sfúknutím púpav, ktoré sa nachádzajú aj na obálke knihy a sú symbolom púšťania vecí, ktoré nám v živote škodia, ubližujú.

Foto: Ikar a Juraj Štefanovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu