Novinka pre cestujúcich linkami ARRIVA Liorbus – úhrada cestovného mobilným telefónom

0
863

ARRIVA Liorbus prináša novinku – od mája môžu cestujúci so smartfónom s operačným systémom Android platiť za cestovné prostredníctvom virtuálnej dopravnej karty. Virtuálnou dopravnou kartou uloženou v aplikácii Ubian a aplikácii Google Pay je možné zaplatiť za cestovné v autobusoch, dobiť kredit alebo kúpiť predplatný časový lístok v e-shope.

Spoločnosť ARRIVA Liorbus prináša cestujúcim možnosť aktivácie virtuálnej dopravnej karty v mobilnom telefóne ako plnohodnotnej náhrady plastovej dopravnej čipovej karty. Virtuálna aj plastová dopravná čipová karta poskytujú rovnaké funkcie – je možné nimi zaplatiť cestovné, kúpiť si predplatný časový lístok alebo si dobiť kredit v e-shope,  prípadne v autobuse po priložení mobilu k čítačke kariet či v zákazníckom centre spoločnosti ARRIVA Liorbus. Cestujúci môžu naďalej nezávisle používať obe karty – plastovú aj virtuálnu, nakoľko každá z nich má svoje číslo a samostatný účet.

„Spoločnosť ARRIVA okrem modernizácie vozového parku, v rámci technologického pokroku a skvalitňovania služieb, zavádza inovácie a moderné technológie, ktoré zvyšujú kvalitu a pohodlie cestujúcich verejnej autobusovej dopravy. Neustálym rozvíjaním a skvalitňovaním poskytovaných služieb motivujeme existujúcich aj budúcich cestujúcich k uprednostňovaniu verejnej dopravy. Vyšší počet spokojných cestujúcich vo verejnej doprave znamená menej áut v uliciach a nižšiu záťaž na životné prostredie. Sme radi, že popri nových autobusoch, elektronických tabuliach i online dobíjaní čipovej karty, môžeme cestujúcim poskytnúť ďalší nástroj modernej doby, akým je virtuálna dopravná karta. Platba mobilným telefónom sa v súčasnosti stala často používaným spôsobom úhrady, preto veríme, že aj naši cestujúci uvítajú túto možnosť platby cestovného na linkách prímestskej a mestskej autobusovej dopravy na Liptove a Orave,“ povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku.

Virtuálna dopravná karta umožňuje cestujúcim praktický a jednoduchší spôsob úhrady cestovného. Zároveň je ďalšou novinkou a benefitom modernizácie a efektívneho fungovania prímestskej autobusovej dopravy, v ktorej postupne smerujeme k zavedeniu integrovaného dopravného systému, ktorý prepojí mestskú hromadnú, prímestskú autobusovú a železničnú dopravu. Viaceré zmeny a zvýhodnenia pre cestujúcich sme zrealizovali už koncom minulého roka. Zaviedli sme dovtedy chýbajúce prestupné cestovné lístky i vzájomné akceptovanie dopravných kariet našich zmluvných dopravcov. V súčasnosti je možné cestovať na jednu dopravnú kartu u oboch zmluvných autobusových dopravcov v Žilinskom samosprávnom kraji,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja. Dodala, že ŽSK zaviedol virtuálne dopravné karty zatiaľ na Orave a Liptove.

Virtuálna dopravná čipová karta je určená pre držiteľov smartfónov s operačným systémom Android vo verzii 5.1 a novšej, s podporou technológie NFC. K používaniu je potrebné mať stiahnuté aplikácie Ubian a Google Pay. Aktivovanú virtuálnu dopravnú čipovú kartu môžu používať držitelia čipovej karty vydanej spoločnosťou ARRIVA Liorbus. Ak sa cestujúci rozhodne používať len virtuálnu kartu, môže si preniesť kredit alebo predplatný lístok na novú virtuálnu kartu. Po prenose obsahu karty bude plastová dopravná karta zablokovaná. Pre nového držiteľa virtuálnej karty je potrebné požiadať o jej vydanie vyplnením žiadanky v aplikácii Ubian. Virtuálna karta je platná jeden rok od aktivácie. Po roku je potrebné platnosť karty opätovne predĺžiť v aplikácii Ubian a uhradiť poplatok za predĺženie platnosti.

Pre zaplatenie nemusí mať cestujúci pripojenie na internet, stačí zapnuté NFC. Použitie je jednoduché, po priložení mobilu k čítačke kariet približne o 2 sekundy zaznie zvukový signál, ako pri platbe plastovou dopravnou kartou, a palubný počítač vydá cestovný lístok.

 „Virtuálna dopravná karta predstavuje bezpečný a jednoduchý spôsob platby cestovného v doprave, prostredníctvom mobilného telefónu. Cestujúci si vďaka technológii vyvinutej spoločnosťami NXP a Google môže preniesť svoju plastovú dopravnú kartu priamo do svojho mobilu v aplikácii Ubian. Platba je realizovaná prostredníctvom aplikácie Google PayTM, s ktorou je virtuálna dopravná karta priamo spojená. Vďaka NFC technológii pri kúpe cestovného lístka stačí len priložiť smartfón k čítačke kariet vo vozidlách verejnej dopravy a počkať na vydanie cestovného lístka. Cestujúci na cestovanie vďaka tomuto riešeniu nepotrebuje hotovosť ani kartu,“ uviedol Stanislav Piecka, obchodný riaditeľ TransData s.r.o.

Informácie o novinkách a službách, ako aj aktuálnych opatreniach a prijatých zmenách nájdu cestujúci na web stránke ARRIVA Liorbus. Pre tých cestujúcich, ktorí majú záujem byť informovaní o prijatých zmenách a novinkách, je k dispozícii možnosť prihlásenia sa na odber noviniek zasielaných e-mailom. Cestujúci tak získajú všetky informácie hneď po zverejnení. Aktuálne informácie poskytuje aj linka zákazníckej podpory, ktorá je cestujúcim k dispozícii každý deň od 8.00 do 20.00, a to počas týždňa i víkendov a sviatkov. Naďalej je nevyhnutné aj v prostriedkoch verejnej dopravy dodržiavať bezpečnostné opatrenia a v autobuse nosiť respirátor, ak je to možné, dodržiavať odstupy a nosiť rukavice. Je to v záujme bezpečia cestujúcich, ale aj ochrany vodičov, ktorí každodenne zabezpečujú verejnú dopravu a denne vozia desiatky cestujúcich.

foto: ARRIVA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu