Obdobie Vianoc v Nikarague

0
1772
Typické kostýmy s tradičnými maskami a korunami pripomínajúce Troch kráľov.

Všetci sa zhodneme na tom, že Vianoce sú najväčšie sviatky v roku. Keďže ide o veľkú náboženskú udalosť, krajiny Latinskej Ameriky ich veľkolepo oslavujú. V Nikarague, najväčšej krajine Strednej Ameriky, predstavujú vianočné sviatky jednu z najväčších udalostí. Vrcholným bodom nikaragujského náboženského kalendára pre omše nie sú ani Vianoce, ani Veľká noc, ale La Purísima – týždeň slávností od 7. decembra venovaný Nepoškvrnenému počatiu, počas ktorého sa stavajú oltáre Panny Márie. Oslavujú to hlučným pochodom obyvateľov ulicami mesta, počas ktorého nesú svoju Pannu.  

Masový sprievod počas patronátnych osláv v meste Boaco venovaných apoštolovi Santiagovi.
Menší dedinský sprievod s Pannou v dedinke Posoltega.

Oslave La Purísima predchádza ešte jedna nikaragujská tradícia zvaná La Gritería – farebný a horlivý náboženský sviatok konajúci sa vo všetkých mestách a dedinách krajiny. Jej pôvod siaha do koloniálnej éry, keď sa horlivosť španielskych katolíckych misionárov spojila s rituálmi predkov domorodého obyvateľstva. Počas La Gritería oddaní prechádzajú ulicami, navštevujú farebné oltáre postavené na počesť Panny Márie v chrámoch a domoch, pričom sa modlia, spievajú a pozývajú na oslavy okoloidúcich. Toto všetko je sprevádzané petardami, ohňostrojmi a výkrikmi „¿Quién causa tanta alegría?” „¡La Concepción de María!”, čo v preklade znamená „Kto spôsobuje toľko radosti?“ „Počatie Márie!“.

„¿Quién causa tanta alegría?” „¡La Concepción de María!”, hovorí maľba na jednej z ulíc v meste Masaya.
Basílica de la Inmaculada Concepción de María, teda Bazilika Nepoškvrneného počatia Márie v mestečku El Viejo.
Počas náboženskej omše v kostole v meste León.

Vianoce a Nový rok v Nikarague sú chvíle, ktoré obyvatelia trávia s početnou rodinou a mnohými priateľmi. Oba dátumy sa oslavujú rôznymi spôsobmi, avšak na obidvoch slávnostiach sa pripravuje špeciálna večera, zapaľujú sa prskavky a zdieľa sa magická sviatočná atmosféra v kruhu rodiny. Nikaragujčania sa od nás veľmi nelíšia pokiaľ ide o klasické tradície počas Štedrého dňa. Písanie listu Ježiškovi, zdobenie domov, počúvanie vianočných kolied, pečenie koláčov, stavanie vianočného stromčeka, štedrovečerná večera, rozbaľovanie darčekov a nekonečná detská radosť. Vianočné objatie je tiež miestnou tradíciou. V mnohých prípadoch je momentom zmierenia medzi ľuďmi s osobnými rozdielmi, či medzi dlhodobo pohádanými ľuďmi.

Nekonečná detská radosť je ten najkrajší vianočný dar.
Socha Krista v prímorskom meste San Juan del Sur je malou kópiou tej veľkej z Rio de Janeiro.

V hlavnom meste Managua sa hlavná trieda Avenida Bolívar každoročne mení na nepoznanie. Nikaragujská vláda ju totižto dekoruje scénami z narodenia Ježiša Krista a mnohými svetielkami ako súčasť turistickej atrakcie. Obyvatelia z celej krajiny sem v decembri prichádzajú, aby si pozreli túto nádhernú výzdobu na vlastné oči. Pokiaľ ide o vianočnú výzdobu, musím podotknúť jednu bizarnú maličkosť. Aby vláda šetrila peniaze nielen na kupovanie nových ozdôb, ale najmä na spratávanie a opätovné inštalovanie všetkých ozdôb nasledujúci rok, vyriešila to svojským spôsobom. V mnohých mestách a dedinách naprieč celou krajinou sa vianočné stromčeky neskladajú a skrátka tam stoja celoročne. Treba dodať, že nejde vždy o klasické živé stromčeky, ktoré poznáme my od nás, ale jedná sa o železnú konštrukciu, na vrchole ktorej sa týči hviezda.

Vianočný stromček v meste Siuna na severovýchode krajiny.

Čo Nikaragujčanov čaká na ich štedrovečernom stole 24. decembra? Robia to podobne ako my, že majú niektoré typické jedlá, ale každá rodina si pripravuje večeru podľa svojho gusta. Určite by na tanieri nemalo chýbať jedlo zvané relleno navideño (vianočná plnka), zložené z nasledovných ingrediencií: kuracie a bravčové mäso, olivy, slivky, kapary, cibuľa, zeler, víno, mlieko, horčica, hrozienka, hrozno, maslo. Na podobný spôsob sa môže pripraviť lomo relleno (bravčová panenka plnená mrkvou, zemiakmi, zelerom, korením), či gallina rellena (plnená sliepka). Iné rodiny naopak dávajú prednosť tradičnej nikaragujskej kuchyni a pripravujú baho (hovädzie mäso, plátano, varená yuca v banánovom liste), či nacatamal (cesto z mletej kukurice a masla je plnené bravčovým alebo kuracím mäsom marinovaným na stredne veľké kúsky, ďalej sa pridá ryža, zemiaky, paradajky, cibuľa, chiltoma a všetko je zabalené a uvarené takisto v banánovom liste).

Typické vianočné jedlo Nacatamal.
Gofio je obľúbená sladkosť počas Vianoc. Vyrobené z čiernej cukrovinky, bieleho pinolu, strúhaného zázvoru, anízu a škorice.

Vždy je viacero možností, čo vynikajúce ukuchtiť pred rozbaľovaním vianočných darčekov. Najdôležitejšie je však zdieľať tento mimoriadny okamih so všetkými blízkymi a privítať Nový rok s novými víziami, ambicióznymi cieľmi, ale najmä so starou nikaragujskou tradíciou, ktorou je „pálenie Starého roka“. Vyrábajú sa veľké postavy zo starého oblečenia, papiera, či iných materiálov, v ktorých je umiestnená zábavná pyrotechnika. Ľudia ich povešajú na stromy či stĺpy na uliciach a netrpezlivo čakajú na polnoc. Pár sekúnd pred polnocou zapália knôty pyrotechniky a presne o polnoci všetky tieto postavy vybuchujú ako ohňostroj, teda Starý rok rýchlo zmizne na oblohe. Okrem toho sú všade aj klasické ohňostroje, deti behajú so zapálenými prskavkami, ľudia oslavujú vonku na uliciach, po polnoci jedia novoročnú večeru v kruhu svojich najbližších a potom sa temperamentne oslavuje až do skorého rána.

Michal Hertlík, cestovateľ, fotograf, dobrodruh, zberateľ, španielčinár. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu, takže ho zaujíma dianie vo svete, geopolitika, história a geografia. Jeho najväčšou vášňou je cestovanie, behanie po svete, objavovanie nových krajín a ich kultúr, rozprávanie sa s miestnymi ľuďmi, skúmanie ich zvykov a tradícií. Aj vďaka veľkým znalostiam španielskeho jazyka sa najviac cíti doma práve v Latinskej Amerike. Miluje všetko latino – krajiny, hudba, tanec, jedlo, ľudia, jazyk.

Michala môžete sledovať na nasledujúcich sociálnych sieťach:
FB stránka: Michal Hertlík / traveller & photographer https://www.facebook.com/michalhertliktravellerphotographer/
INSTAGRAM: michalhertlik https://www.instagram.com/michalhertlik/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu